Kiki Bertensová
0
3
2

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z utkání semifinále exhibičního tenisového turnaje v Berlíně mezi Petrou Kvitovou a Kiki Bertensovou z Nizozemska. Zápas začíná v úterý 14. července v 17:55.

Petra Kvitová se snaží alespoň částečně si vynahradit svůj oblíbený Wimbledon, který byl letos kvůli pandemii koronaviru zrušen, a tak přijala pozvání na exhibici na trávě v Berlíně. V pondělí uspěla v prvním utkání a dnes se v semifinále střetne s Kiki Bertensovou. Ve finále německého podniku s názvem Bett1 Aces pak na vítězku tohoto duelu čeká pátá hráčka světa Ukrajinka Elina Svitolinová.

V pondělí Češka zdolala neoblíbenou sokyni Andreu Petkovicovou.

Česká dvojka Petra Kvitová se po koronavirové pauze vrátila na kurty k soutěžním zápasům koncem května v rámci pražského turnaje O pohár prezidenta Českého tenisového svazu. Na tvrdém povrchu porazila Barboru Krejčíkovou, Kateřinu Siniakovou i Karolínu Muchovou a bez ztráty setu dokráčela k trofeji.

Jenže si obnovila zranění předloktí a pak znovu měsíc pauzírovala. Vynechala první ze čtyř podniků Tipsport Elite Trophy, v níž vede jako kapitánka Růžový tým proti Černému týmu Karolíny Plíškové. V rámci druhého podniku si na antuce v Prostějově zahrála proti Markétě Vondroušové, ale ve dvou setech padla. Berlínskou akci tedy začala poměrně hladkou výhrou nad domácí Andreou Petkovicovou (6:4, 6:1) a srovnávala vzájemnou bilanci s Němkou na 6:6.

Petra Kvitová a Karolína Muchová na turnaji O pohár prezidenta ČTS v Praze.
Petra Kvitová a Karolína Muchová na turnaji O pohár prezidenta ČTS v Praze. | Foto: Milan Kammermayer

Česká republika

WTA: 12.

Věk: 30 let (8. 3. 1990)

Držení rakety: levé

Výška: 182 cm

Váha: 70 kg

Vítězná Petra Kvitová na turnaji O pohár prezidenta ČTS v Praze (2020).
Vítězná Petra Kvitová na turnaji O pohár prezidenta ČTS v Praze (2020). | Foto: Milan Kammermayer

Nizozemsko

WTA: 7.

Věk: 28 let (10. 12. 1991)

Držení rakety: pravé

Váha: 74 kg

Kiki Bertensová ve třetím kole Wimbledonu 2019.
Kiki Bertensová ve třetím kole Wimbledonu 2019. | Foto: Reuters

Kiki Bertensová je stálou členkou světové špičky a aktuální světovou sedmičkou. Nejvýše na světovém žebříčku byla vloni v březnu čtvrtá. Osmadvacetiletá rodačka z nizozemského Wateringenu vyhrála na okruhu WTA deset turnajů, na grandslamech došla nejdále do semifinále French Open 2016 a čtvrtfinále Wimbledonu před dvěma lety.

Letos v únoru obhájila prvenství na turnaji v Petrohradu, kde ve finále přehrála Kazašku Jelenu Rybakinovou. V minulosti vyhrála také prestižní turnaj v Madridu, čímž potvrdila, že jejím nejoblíbenějším povrchem je rozhodně antuka. Ovšem také na trávě umí být blonďatá Nizozemka se stejnou výškou jako Kvitová hodně nebezpečná.

Kiki Bertensová ve finále turnaje v Petrohradu 2019.
Kiki Bertensová ve finále turnaje v Petrohradu 2019. | Foto: Reuters

Čekání na start zápasu si můžete zkrátit mrazivým příběhem někdejšího tenisového hrdiny Robina Söderlinga, velkého Nadalova přemožitele.

Exhibiční turnaj v Berlíně začal třemi dny na trávě v aréně Steffi Grafové a v druhé polovině týdne by měl pokračovat třemi dny na tvrdém povrchu. Ve čtvrtfinále vypadla spolu s Petkovicovou i druhá domácí zástupkyně Julia Görgesová. Na nasazenou jedničku Svitolinovou nestačila v prvním semifinále Lotyška Anastasija Sevastovová, Bertensová jakožto nasazená hráčka číslo dvě zahájí turnaj také až dnes v semifinále (stejně jako Svitolinová).

Kvitová a Bertensová spolu odehrály šest vzájemných zápasů s vyrovnanou bilancí 3:3. Před pěti lety na Wimbledonu rozdrtila Kvitová tehdy ještě relativně neznámou Nizozemku v druhém kole za 35 minut poměrem 6:1, 6:0. A vyhrála také ve finále antukového prestižního turnaje v Madridu o tři roky později, tehdy už po velkém boji (7:6, 4:6, 6:3).

V srpnu téhož roku 2018 přehrála Bertensová českou soupeřku na betonech v Montrealu a Cincinnati a vloni se střetly ještě dvakrát. Kvitová uspěla v semifinále na antuce ve Stuttgartu, zato Bertensová jí ve čtvrtfinále na antuce v Madridu vrátila porážku z roku 2018 a dokráčela tam až k titulu.

Petra Kvitová a Kiki Bertensová ve finále turnaje v Madridu 2018.
Petra Kvitová a Kiki Bertensová ve finále turnaje v Madridu 2018. | Foto: Reuters

Začátek zápasu mezi Kvitovou a Bertensovou se pozdrží. Stále totiž není u konce semifinálový zápas mužské části berlínského turnaje mezi Rakušanem Dominicem Thiemem a Italem Jannikem Sinnerem. Favorizovaný Thiem vyhrál první set 6:3, tom druhém bude rozhodovat tiebreak. Prvním finalistou je Ital Matteo Berrettini, jenž odpoledne vyřadil Španěla Roberta Bautistu.

Jediný minibrejk v samém závěru zkrácené hry stačil Thiemovi k vítězství. Rakouský hráč zvládl tiebreak v poměru 7:5 a celkově Sinnera poráží 6:3, 7:6. Ve finále se tedy utká s Berrettinim, teď už bude stadion Steffi Grafové patřit Kvitové a Bertensové.

Vítězný úsměv Petry Kvitové chyběl fanouškům po celém světě.

Karel Gott by dnes slavil 81. narozeniny a možná i proto vítají organizátoři Petru Kvitovou na kurtu jeho skladbou Včelka Mája v německém provedení.

Na kurtu už je také Kiki Bertensová.

Hlavním rozhodčím zápasu je Richard Haigh z Velké Británie. Nizozemka vyhrála los a pro první gem si vybrala příjem. Podávat tedy začne Kvitová.

Obě tenistky se nyní rozehrávají. Zatímco Kvitová odehrála po koronavirové pauze už pět zápasů, Bertensová si dnes zahraje poprvé od konce února.

0:0

Utkání právě začalo.

0:15

Kvitovou překvapil krátký return Bertensové a následný forhend vyhodila do zámezí. Nebyla na úder dostatečně připravená.

15:15

Další útok české tenistky sedl přesně na čáru, což potvrdilo i jestřábí oko, a Bertensová pak netrefila kurt.

30:15

Povedeným atakem do bekhendového růžku obrací Kvitová skóre.

40:15

Nizozemka returnovala druhé podání Kvitové jen do autu.

40:30

Dvakrát byl servis Petry dlouhý, je tu první dvojchyba.

1:0 Petra Kvitová získává gem.

Výborně. Kvitová si poradila s returnem Bertensové, zaútočila na levou stranu a Nizozemka nezvládla míček vrátit. Petra si udržela podání.

0:15

Bertensová začíná dvojchybou, druhé podání bylo daleko v autu.

0:30

Kvitová si nepromyslela nejlépe přechod na síť a v nouzi vytáhla zpod noh vysoký úder. Naštěstí pro ni pak Nizozemka napálila balonek do zámezí.

0:40

Skvěle. Vítězný return Kvitové znamená tři brejkboly.

2:0 Petra Kvitová získává gem.

Světová dvanáctka je na úvod zápasu v pořádné ráži. Druhý gem ukončila vítězným forhendovým úderem k lajně a čistou hrou sebrala soupeřce servis.

15:0

Další fiftýn přiskočil Kvitové po úspěšném forhendovém voleji. Bertensová je nyní pod velkým tlakem Češky.

30:0

Přímý bod z podání pro Kvitovou.

40:0

Že by byla skutečně znát větší rozehranost Kvitové? Dost možná ano. Po parádním bekhendu po čáře má tři gemboly.

40:15

Po osmi bodech v řadě pro Kvitovou získává fiftýn Bertensová. Česká tenistka hrála bekhendem do sítě.

3:0 Petra Kvitová získává gem.

Nechytatelným podáním uzavřela třicetiletá rodačka z Bílovce třetí hru a zatím doslova ničí světovou sedmičku. Rychle se dostala k náskoku 3:0.

0:15

Také čtvrtý gem začíná lépe pro Kvitovou. Bertensová promáchla v těžké pozici bekhendový úder své soupeřky.

15:15

Podání na tělo se teď ukázalo jako účinné. Po pomalém returnu Kvitové ukončila Nizozemka výměnu vítězným balonkem.

30:15

Return Kvitové zalétl až za základní čáru soupeřky.

30:30

Druhá dvojchyba v zápase ze strany Bertensové.

40:30

Kvitová se odhodlala k forhendovému útoku od základní čáry, ale ani zdaleka netrefila kurt. Bertensová má gembol.

3:1 Kiki Bertensová získává gem.

Další brejkbol Bertensová nepřipustila a gembol proměnila esem. Nizozemka tak získala první gem v zápase.

15:0

Return semifinalistky French Open z roku 2016 byl dlouhý.

15:15

Kvitová netrefila dobře forhend od základní čáry.

30:15

Bertensová si opět neporadila s příjmem prvního servisu soupeřky.

40:15

Vyrovnanou výměnu zvrátila Kvitová ve svůj prospěch forhendem po lajně a zatím ani v tomto gemu na podání nepřipouští žádné komplikace.

4:1 Petra Kvitová získává gem.

Petra si poradila s opakovaným druhým servisem a pak přišpendlila bekhendový útok k postranní čáře. Zatím je to dominantní výkon české lvice, Bertensová nemá moc šancí.

Petra Kvitová v zápase proti Kiki Bertensové.

Petra Kvitová na exhibičním turnaji bett1ACES
Petra Kvitová na exhibičním turnaji bett1ACES | Foto: Reuters
15:0

Bertensová začíná na podání přímým bodem.

30:0

Znovu nemusela Nizozemka do delší výměny. Kvitová neodhadla nejlépe odskok balonku a returnovala mimo kurt.

40:0

Úder české tenistky od základní čáry byl příliš dlouhý.

4:2 Kiki Bertensová získává gem.

Tak tohle byla rychlovka. Bertensová snižuje čistou hrou, která netrvala snad ani minutu. Zakončila ji vítězným forhendem.

15:0

Kvitová odpovídá servisem, který soupeřka nevrátila.

30:0

Útoky do bekhendu Bertensové zatím vychází a nejinak tomu bylo také teď.

40:0

Kvitová podala přesně na téčko a return Nizozemky dolétl jen do sítě.

5:2 Petra Kvitová získává gem.

Eso na závěr a Kvitová znovu odskakuje do vedení o tři gemy. Bertensová půjde podávat na udržení se v prvním setu semifinále.

15:0

Eso vytáhla také Bertensová, ještě chce bojovat o první set.

30:0

Return Kvitové zamířil do zámezí.

30:15

Česká tenistka si dokonale přichystala půdu k forhendovém útoku do kříže, kterým zlomila nizozemskou soupeřku.

40:15

Škoda, těsný aut zahlášený po bekhendovém útoku Kvitové. Bertensová má tedy dva gemboly na 3:5.

5:3 Kiki Bertensová získává gem.

Bertensová si v pohodě udržela servis, gem ukončila přímým bodem z podání. Teď má ještě jednu šanci zabojovat o prodloužení prvního setu.

15:0

Skvělý první servis a pak nechytatelný forhendový útok do kříže. Tak by si fanoušci asi představovali hru Petry Kvitové.

30:0

Podruhé Nizozemka servis vůbec nevrátila.

40:0

Kvitová zatím podává naprosto famózně. Bertensová hrála znovu do autu hned z returnu a nabízí Češce tři setboly.

6:3 Petra Kvitová získává gem a set.

Bertensová pokazila výměnu od základní čáry a první set končí po pouhých 22 minutách. Kvitová si výhodu brzkého brejku podržela až do konce a vede. Druhou sadu začne na podání Nizozemka.

15:0

Jsme na startu druhého dějství. Světová sedmička dobře podala a rozhodla výměnu přesným forhendem do rohu.

30:0

Bertensová se ubránila lehčímu tlaku Kvitové a dočkala se pak chyby od české tenistky.

30:15

Dvojnásobná wimbledonská vítězka snižuje vítězným returnem.

40:15

Bekhend Petry ulétl do autu.

0:1 Kiki Bertensová získává gem.

Bertensová se skutečně v průběhu první sady po matném začátku rozehrála a nyní hraje už vyrovnaný zápas. Esem strhla první gem druhého setu definitivně na svou stranu.

0:15

Po dobrém returnu se Bertensová hrnula k síti a možná tím trochu polekala Kvitovou. Češka nezvládla dostat míček do kurtu.

15:15

Teď Nizozemka pomohla nevynucenou chybou z forhendu.

15:30

Škoda. Dobrý servis nedokázala Kvitová zhodnotit a bekhendem po čáře útočila až do zámezí. Bertensová pošilhává po prvním brejkbolu.

15:40

Je to tady. Bertensová má rovnou dva brejkboly po dvojchybě Kvitové.

30:40

První šanci Nizozemky umazala Kvitová zásluhou kvalitního podání a zvládnutého nelehkého voleje na síti.

40:40

Výborně, z nejhoršího je Kvitová venku. Znovu si pomohla servisem a pak dostala soupeřku forhendem pod tlak.

40:A

Jenže po další dvojchybě má Bertensová třetí brejkbol.

0:2 Kiki Bertensová získává gem.

Třetí brejkbol už Nizozemka využívá a odskakuje do trháku. Na konci výměny skvěle zkrátila hru a Kvitová se k míčku ani nerozběhla.

0:15

Nejlepší by bylo vzít si ztracený brejk hned zpátky. Kvitová začíná dobře, vítězným returnem.

15:15

Ovšem další return zamířil daleko do autu.

30:15

Bertensová trefila čtvrté eso. Vede na esa 4:2.

30:30

Kvitová diktovala tempo této výměny, připravila si Bertensovou a nakonec rozhodla forhendem k postranní čáře.

30:40

Bertensová hrála pod tlakem nepřesně a Petra má brejkbol.

1:2 Petra Kvitová získává gem.

Výborně. Kvitová si poradila s tvrdým podáním, poté převzala iniciativu výměny a přidala na závěr vítězný míček. Rychle si bere ztracené podání zpět a půjde podávat na 2:2.

Kiki Bertensová v zápase proti Petře Kvitové.

Kiki Bertensová na exhibičním turnaji bett1ACES
Kiki Bertensová na exhibičním turnaji bett1ACES | Foto: Reuters
0:15

Kvitová musela za returnem soupeřky daleko za základní čáru a neporadila si s forhendem optimálně. Míček skončil těsně v autu.

0:30

Bertensová odskakuje díky perfektnímu returnu do vedení 30:0.

15:30

Petra zatloukla vysoký return Bertensové forhendem, ale stále prohrává. Musí v tomto gemu na podání obracet skóre.

30:30

Kvitová teď neriskovala více, než by bylo zapotřebí. A dočkala se nepřesného úderu Bertensové, její prohoz se těsně nevešel do kurtu.

40:30

Češka viděla náběh Bertensové na síť a agresivním úderem volejbalově řečeno vytloukla bloky. Volej Nizozemky zalétl do autu.

2:2 Petra Kvitová získává gem.

Skvěle. Kvitová otočila nepříznivé skóre a přímým bodem uzavřela gem, kterým srovnává na 2:2. Nepovedený úvod setu je zapomenut.

0:15

Bertensová se nedokázala srovnat při forhendu od základní čáry.

15:15

Return Kvitové po druhém podání soupeřky je v autu.

15:30

Kvitová si připravila forhendový útok, trefila míček akurátně a nedala Bertensové šanci. Mohly by z toho být brejkboly.

30:30

Zatím ne. Bertensová odpověděla přímým bodem z podání.

30:40

Další dobrý servis už Bertensová nezužitkovala. Napálila míček forhendem do pásky a nabízí Češce brejkbol.

3:2 Petra Kvitová získává gem.

A Kvitová proměňuje! Udržela se v náročné výměně a pomohlo jí štěstí při úderu Bertensové rámem. Češka otočila stav druhého setu z 0:2 na 3:2 a podruhé v řadě vzala soupeřce servis.

15:0

To nebyl zrovna jednoduchý úder. Kvitová zvolila po returnu Bertensové forhendový kraťas a soupeřka byla bez šance.

30:0

Forhendový útok Bertensové skončil o fous za postranní čárou.

30:15

Nizozemská hráčka poslala tvrdý return druhého podání Kvitové přesně k základní čáře a Petra nestihla včas zareagovat.

40:15

Dobře, Petro. Kvitová se vydala na síť v pravý moment a neměla problém s prohozem Bertensové. Ten byl zhruba v ideální výšce na volej.

40:30

Dvojchyba Češky tento gem ještě prodlužuje.

4:2 Petra Kvitová získává gem.

Bertensová pomohla Kvitové útokem do autu a Češka pokračuje v obratu druhého setu. Z 0:2 už na 4:2, podávat jde Nizozemka.

0:15

Bertensová pokazila úder od základní čáry.

0:30

A další chyba. Bekhend Nizozemky po returnu Kvitové nepřešel přes síť a česká tenistka má blízko k důležitým brejkbolům.

0:40

Je to tady. Po zbrklém úderu Bertensové do zámezí má Kvitová tři brejkboly. Dalo by se říct malé mečboly.

Hotovo v tomto gemu. Vítězným úderem jde Kvitová do vedení 5:2 a zhruba po tři čtvrtě hodině hry půjde podávat na rychlý postup do finále.

15:0

Kvitová zahajuje nejlepším možným způsobem, přímým bodem z podání. Bertensová returnovala do autu.

30:0

Vítězný bekhend Kvitové, kterou dělí dva míčky od postupu.

40:0

Jsou tady tři mečboly pro světovou dvanáctku! Kvitová si lehce poradila na síti a je jediný krůček od finále exhibičního turnaje.

6:2 Petra Kvitová získává gem, set a zápas.

To byla vichřice! Kvitová po 50 minutách postupuje do finále. Zápas proti Bertensové uzavřela winnerem po kvalitním prvním podání.

2:0

Petra Kvitová vítězí a postupuje do finále.

Kvitová strhla bilanci ze vzájemných zápasů proti Bertensové na svou stranu, momentálně vede 4:3. V dnešním utkání využila své větší rozehranosti, její soupeřka hrála poprvé od konce února, a hlavně zkraje utkání to bylo znát. Kvitová si výhodu brejku v prvním setu udržela až do konce a vyhrála 6:3.

Úvod druhého setu už rodačce z Bílovce tak dobře nevyšel. Poprvé přišla o servis, prohrávala 0:2, a navíc šla na podání o rok a půl mladší Nizozemka. Jenže od té doby Petra pořádně zaťala zuby, uhrála šest gemů v řadě a rychlostí uragánu prolétla do finále berlínského turnaje. 19 winnerů proti 11 nevynuceným chybám, to je pro Kvitovou rozhodně přijatelný poměr.

V zítřejším finále se tedy Kvitová na stadionu Steffi Grafové v Berlíně střetne s pátou tenistkou světa Ukrajinkou Elinou Svitolinovou.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.