tenis, Australian Open 2020, osmifinále, Petra Kvitová
Petra Kvitová
French Open 2015: Alison van Uytvancková
Alison van Uytvancková

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z utkání osmifinále tenisového turnaje v Petrohradu mezi Petrou Kvitovou a Alison van Uytvanckovou z Belgie. Zápas začíná ve čtvrtek 13. února ve 12:52.

Český tenis měl v pavouku ženské dvouhry na turnaji v Petrohradu tři zástupkyně, ale Kateřina Siniaková a Markéta Vondroušová skončily hned v prvním kole. Siniaková podlehla Kazašce Rybakinové, turnajová pětka Vondroušová nestačila na Tomljanovicovou z Austrálie. Nasazená trojka Petra Kvitová měla v prvním kole volný los a do turnaje vstupuje až ve čtvrtek rovnou v osmifinále.

Petra Kvitová dostala zkraje února Cenu Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí.

Petra Kvitová prožívá povedený začátek roku 2020. Na prvním turnaji v Brisbane dokráčela až do semifinále, kde po boji podlehla Američance Madison Keysové. Na Australian Open vyřadila 29letá tenistka z Fulneku postupně Siniakovou, Badosaovou, Alexandrovovou a Sakkariovou. Až ve čtvrtfinále nestačila na světovou jedničku Ashleigh Bartyovou a prohrála 6:7, 2:6, když v první sadě neproměnila jeden setbol. Kvitová tak sice nenavázala na loňskou finálovou účast grandslamu v Melbourne, ale na úvod sezony ukazuje konstantní výkonnost.

Na turnaji v Petrohradu startuje dvojnásobná wimbledonská šampionka potřetí. V roce 2018 turnaj Ladies Trophy ovládla, když postupně vyřadila Vesninovou, Beguovou, Ostapenkovou, Görgesovou a ve finále rozdrtila Francouzku Kristinu Mladenovicovou 6:1, 6:2. Tehdy hrála Kvitová ve skvělé formě a v Petrohradu nastartovala vítěznou sérii 14 zápasů v řadě. V minulém roce Kvitová jakožto nasazená jednička vyřadila Azarenkovou, ale ve čtvrtfinále prohrála s pozdější finalistkou Chorvatkou Donnou Vekičovou 4:6, 1:6.

Česká republika

WTA: 11.

Věk: 29 let (8. 3. 1990)

Držení rakety: levé

Výška: 182 cm

Váha: 70 kg

Alison van Uytvancková je 25letá hráčka z belgického Grimbergenu. Profesionálkou se stala v roce 2010 a od té doby se na okruhu WTA propracovala k třem singlovým titulům. V roce 2017 vyhrála turnaj v Quebecu, v roce 2018 a 2019 v Budapešti (v druhém případě porazila ve finále Markétu Vondroušovou) a vloni přidala ještě triumf v Taškentu. Na grandslamu došla rusovlasá tenistka nejdál před pěti lety do čtvrtfinále French Open. Van Uytvancková obdivuje Rogera Federera a Kim Clijstersovou, její partnerkou je jiná belgická tenistka Greet Minnenová.

Nicméně letošní sezonu neodstartovala Belgičanka optimálně. Na turnaji v Hobartu prohrála hned v prvním kole s Francouzkou Cornetovou a na startu Australian Open podlehla jiné Francouzce Fioně Ferrové hladce 2:6, 1:6. V Petrohradu překvapila, když si v prvním kole poradila opět proti Francouzce Kristině Mladenovicové, finalistce turnaje z roku 2018, poměrem 6:4, 6:1. Van Uytvancková hraje v Petrohradu podruhé, také vloni prošla po výhře nad Flipkensovou do osmifinále, kde nestačila na Sabalenkovou.

Belgie

WTA: 47.

Věk: 25 let (26. 3. 1994)

Držení rakety: pravé

Výška: 173 cm

Váha: 63 kg

Češky narazí na finálovém turnaji Fed Cupu na velmi silné soupeřky.

Kvitová a Van Uytvancková odehrají první vzájemné utkání.

Petra Kvitová navštívila v Petrohradu ve volném čase slavnou galerii Ermitáž. Nejvíce se jí líbila expozice v Diamantové místnosti.

První čtvrteční osmifinále v petrohradské Sibur Areně obstarají Alizé Cornetová z Francie a Maria Sakkariová z Řecka. Po nich nastoupí k druhému utkání programu Kvitová a Van Uytvancková.

Zápas Sakkariové proti Cornetové skončil vítězstvím řecké hráčky v poměru 6:2, 6:4. Nasazená šestka postupuje a ve čtvrtfinále se utká s turnajovou jedničkou Belindou Bencicovou ze Švýcarska.

Za okamžik už na kurt nastoupí Kvitová a Van Uytvancková.

Jako první bude podávat česká tenistka.

Hlavní rozhodčí je domácí Anastasija Košelevová.

0:0

Utkání právě začalo.

15:0

Kvitová se vrací do soutěžního kolotoče bezmála po třech týdnech. Belgičanka její druhý servis vrátila do sítě.