reklama
14:10 • Wimbledon • Semifinále
0:2
5:7 2:6
Anna-Lena Gröenenfeldová a Květa Peschkeová po finále čtyřhry na J&T Banka Prague Open
Peschkeová/Grönefeldová
OH 2016, tenis-čtyřhra: Jelena Vesninová a Jekatěrina Makarovová
Makarovová/Vesninová
  • Dvaačtyřicetiletá Češka si s o deset let mladší Němkou zahrála semifinále grandslamu už čtyřikrát, ale bez úspěchu. V roce 2011 vyhrála ve Wimbledonu se Srebotnikovou.
  • Devětadvacetiletá Makarovová a třicetiletá Vesninová jsou také sehraným párem. Ovládly společně dva grandslamy a vloni zvítězily na olympiádě v Riu i na Turnaji mistryň.

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže ze semifinále ženské čtyřhry ve Wimbledonu mezi Květou Peschkeovou a Annou-Lenou Grönefeldovou proti Jekatěrině Makarovové a Jeleně Vesninové. Utkání začne v pátek 14. července ve 14:10.

Těšíte se na semifinále mezi Tomášem Berdychem a Rogerem Federerem? To je správně, ale my pro vás máme ještě malý předkrm v podobě semifinále ženské čtyřhry. Nasazené dvanáctky Květa Peschkeová a Němka Anna-Lena Grönefeldová změří souboj s dvojkami z Ruska, Jekatěrinou Makarovovou a Jelenou Vesninovou. Zkušená Češka si zahraje o své třetí finále na grandslamu, právě ve Wimbledonu triumfovala v roce 2011. Semifinálové utkání začne na kurtu číslo jedna po druhé hodině.

Květa Peschkeová je dvaačtyřicetiletou tenistkou z Bílovce, která se již dlouhá léta specializuje pouze na čtyřhru. Hrála po boku Schiavoneové, Stubbsové nebo Slovinky Srebotnikové, se kterou získala také svůj jediný grandslamový titul ve Wimbledonu 2011. Bezprostředně poté se stala světovou jedničkou v deblu. Spolu se Srebotnikovou si Peschkeová zahrála ještě finále French Open 2010, ale tam na titul nedosáhla. Prohrála i tři finále na Turnaji mistryň a tři grandslamová finále ve smíšené čtyřhře. 

 

Od roku 2012 spolupracuje stabilně s Němkou Annou-Lenou Grönefeldovou, s níž získala čtyři tituly na okruhu WTA a šestkrát s ní hrála ve finále neúspěšně. Na grandslamovém turnaji se do semifinále dostal česko-německý pár vůbec poprvé v historii své spolupráce. Zdolaly postupně Kristýnu Plíškovou s Golubicovou, Čang se Stephensovou, Görgesovou se Strýcovou a Čan s Hingisovou. Především výhra ve čtvrtfinále byla velmi překvapivá. Květa Peschkeová stála rovněž u titulu české reprezentace ve Fed Cupu 2011.

Květa Peschkeová

Česká republika

WTA (čtyřhra): 28.

Věk: 42 let (9. 7. 1975)

Držení rakety: pravé

Výška: 165 cm

Váha: 58 kg

Anna-Lena Grönefeldová

Německo

WTA (čtyřhra): 28.

Věk: 32 let (4. 6. 1985)

Držení rakety: pravé

Výška: 180 cm

Váha: 75 kg

Do semifinále čtyřhry postoupila také další Češka Renata Voráčová.

Jekatěrina Makarovová a Jelena Vesninová jsou sehraným ruským párem, který si finále grandslamu zahrál společně již celkem pětkrát. Na French Open 2013 a US Open 2014 z toho byl titul, neúspěšně se o vítězství ruská dvojice pokoušela na Australian Open 2014, Wimbledonu 2015 a loňském French Open. Makarovová byla před dvěma lety vysoko i ve dvouhře, kde jí patřilo osmé místo. Vyhrála dva tituly na okruhu WTA a dvakrát hrála semifinále grandslamu. Ve Wimbledonu došla v roce 2014 do čtvrtfinále.

 

Vesninová hrála finále grandslamu ještě v letech 2009 až 2011, a to postupně s Azarenkovou, Zvonarevovou a Mirzaovou. Ale nevyhrála ani jednou, a tak má ve finále velké čtyřky bilanci dvou výher a šesti porážek. Ve dvouhře byla nejvýše třináctá a vloni si zahrála semifinále Wimbledonu. Spolu s Makarovovou zvítězily ve čtyřhře i na loňské olympiádě v Riu a na Turnaji mistryň. Letos postupovaly ve Wimbledonu nasazené dvojky bez ztráty setu až do čtvrtfinále, kde přehrály poměrem 2:1 Australanky Bartyovou a Dellacquaovou.

Jekatěrina Makarovová

Rusko

WTA (čtyřhra): 4.

Věk: 29 let (7. 6. 1988)

Držení rakety: levé

Výška: 180 cm

Váha: 65 kg

Jelena Vesninová

Rusko

WTA (čtyřhra): 4.

Věk: 30 let (1. 8. 1986)

Držení rakety: pravé

Výška: 176 cm

Váha: 65 kg

Oba páry se střetly dvakrát na tvrdém povrchu s vyrovnanou bilancí. V Torontu 2013 se radovala Peschkeová s Grönefeldovou po výhře 6:2 a 6:4. Letos v březnu se dvojice utkaly v Miami a Makarovová s Vesninovou připravily dokonalou odvetu. Rozdrtily česko-německý pár 6:0 a 6:2.

Všechny čtyři tenistky jsou již na kurtu a rozehrávají. Rusky vyhrály los a zvolily příjem. Za pár minut tedy půjde na podání jako první česko-německý zkušený pár.

0:0

Utkání právě začalo, podává Květa Peschkeová.

15:0

Peschkeová na úvod trefila první podání a přetahovala se v křížné výměně s Makarovovu. Posléze chtěla hrát Ruska bekhendem po čáře, ale trefila síť.

30:0

Vesninová dokázala zareagovat na smeč Grönefeldové, ale míčku se dotkla i Makarovová. Ačkoliv spadl za síť do kurtu, fiftýn jde na stranu podávajících.

40:0

Makarovová hrála po čáře opět jen do sítě.

40:15

Vesninová nachytala svým ostrým forhendem Grönefeldovou. Němka se na síti nepopasovala s volejem dobře a nedostala míček na druhou stranu.

1:0 Peschkeová a Grönefeldová získávají gem.

Peschkeová si podržela servis na úvod utkání a spolu s Grönefeldovou vedou 1:0. Němka dokázala v závěru gemu zasmečovat prohoz Makarovové.

0:15

Nyní podává Makarovová. Peschkeová prohazovala Vesninovou po čáře a volej ruské hráčky zamířil až do autu za základní čárou.

15:15

Po kvalitním servisu přešla Makarovová k síti a nadvakrát dokázala zatlouct nahrané balonky od Grönefeldové. Němka byla ale ve složité pozici.

Ondřej Zoubek
Ondřej Zoubek
14. 7. 2017
reklama