Znamenám víc než Bartyová. Nadal na Wimbledonu smetl dohady o nasazení na kurt

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 7. 2019 13:28
Dohady o tom, zda je poměr mezi nasazením mužských a ženských zápasů na největší kurty dostatečně rovný, už se na Wimbledonu stávají tradicí. Tématický evergreen pochopitelně přišel na přetřes i během takzvaného "šíleného pondělí", kdy pořadatelé obvykle řeší složitý úkol, jak všech šestnáct osmifinálových duelů dvouher porovnat na jednotlivé kurty.
Rafael Nadal na Wimbledonu 2019
Rafael Nadal na Wimbledonu 2019 | Foto: Reuters

Na genderové vyváženosti si tentokrát dali záležet. Na Centre Courtu se hrály dva mužské zápasy, jeden ženský. Na kurtu číslo jedna byl poměr opačný. Na dvojce "zvítězily" v poměru 2:1 ženy, na trojce zase muži.

Přesto se v pondělí v Londýně našel způsob, jak o plánu sestaveném organizátory polemizovat.

Rafael Nadal dostal na tiskové konferenci po svém jasném vítězství nad Portugalcem Joaem Sousou otázku na své nasazení na největší wimbledonský dvorec.

"Váš zápas byl rychle hotový, naopak Ashleigh Bartyová na kurtu číslo 2 sváděla vyrovnanou bitvu a nakonec padla. Myslíte, že její zápas měl být spíše nasazen na centrkurt?"

"Dokážeme předvídat budoucnost, nebo ne?" odpověděl Nadal na otázku otázkou, načež byl upozorněn, že je Bartyová ženská světová jednička. "A já jsem světová dvojka a mám osmnáct grandslamových titulů," zasmál se španělský šampion.

"Někdo udělal takové rozhodnutí, vy zase posouváte Ashleigh Bartyovou přede mě. Řekl bych, že obě rozhodnutí by byla správná," podotkl, aby se vzápětí nadechl k upřímné a naprosto legitimní odpovědi.

"Abych byl upřímný, myslím si, že ve světě současného tenisu znamenám o něco víc než Ashleigh Bartyová, navzdory tomu, že je to světová jednička a navzdory tomu, že vyhrála French Open a hraje neuvěřitelně dobře," uvedl třiatřicetiletý tenista.

Nadal působil, že ho už podobné dokola omílané "kauzy" unavují. "Mohli bychom takhle polemizovat každý den. Rozhodovat o tom ale musí někdo jiný. Tentokrát rozhodli takhle a myslím, že teď hrají na centrálním kurtu jiné dívky," připomněl Nadal, že po něm do wimbledonského chrámu nastoupily Johanna Kontaová s Petrou Kvitovou.

Samotná Ash Bartyová se zdráhala rozhodnutí pořadatelů jakkoli hodnotit. "Nasazování je mimo mou kontrolu. Hraju tam, kam mě pošlou. A chápu, že je sestavení programu velmi složité. Spousta skvělých zápasů v jeden den," konstatovala.

"Každý kurt má stejné rozměry. A v mém přístupu k zápasu nehraje žádnou roli, jestli je to centrální kurt nebo nějaký méně významný. Kurt číslo 2 je krásný a já si tam zápas užila," vyprávěla Bartyová, přestože v osmifinále padla s Američankou Alison Riskeovou.

Třiadvacetiletá hvězda není pro podobné záležitosti příliš zapálená, na rozdíl od jiných tenistek. Jedním z nejsilnějších hlasů volajících po rovném přístupu je ten patřící Bělorusce Victorii Azarenkové.

Členka hráčské rady ostře kritizovala zejména kontroverzi z nedávného Roland Garros, kde se ženské semifinále mezi Markétou Vondroušovou a Johannou Kontaovou hrálo až na třetím největším kurtu.

"Něco takového je naprosto neakceptovatelné. Je potřeba zavést jasnější platformu nasazování zápasů. Ženy by měly mít ty samé možnosti a my bychom měly za tuhle rovnost bojovat, jako jsme bojovaly za stejné prize money. Tohle je další krok," prohlásila.

Podobná prohlášení učinily i Američanky Serena Williamsová a Bethanie Matteková-Sandsová. Ta ocenila odvahu pořadatelů v případě patnáctileté senzace Cori Gauffové, která si díky svému příběhu na letošním Wimbledonu zahrála na obou největších kurtech.

 

Právě se děje

Další zprávy