reklama

Zábavný padouch Medveděv hrdinou US Open. Zrodila se hvězda, kterou tenis potřebuje

Daniil Medveděv na závěrečném ceremoniálu US Open. Daniil Medveděv na závěrečném ceremoniálu US Open. autor: ČTK
Tenisoví fanoušci bažící po změně léta zavedených pořádků mohou konečně zbystřit. Posuzováno optikou fantastických výkonů z posledních týdnů totiž ikonickou "velkou trojku" sesadí Daniil Medveděv.

Třiadvacetiletý Rus zčistajasna dokázal to, o co se v posledních letech marně snažily zástupy nových talentů: ukázat stále aktivním a dominantním legendám, že se přece jen mají čeho obávat.

Moskevský rodák zaujal už před US Open, když na všech třech přípravných turnajích došel až do finále. Na samotném grandslamu mu dle mnohých škarohlídů právě proto měly dojít síly. Ale nedošly, ani v nejmenším.

Medveděv svou fenomenální jízdu, která z vícero důvodů poutala mimořádnou pozornost, ukončil znovu až v závěrečném boji o vítěznou trofej. A tam, světe, div se, dostal do četných svízelných situací jednoznačného favorita Rafaela Nadala.

Ten si nakonec v potu tváře dokráčel pro devatenáctý grandslamový titul, po epické pětisetové bitvě ale v nadšené aréně Arthura Ashe stáli dva vítězové.

"Tenhle muž je úplně něco jiného. Nemůžeme se dočkat, až se k nám vrátíš," napsali krátce po finále na sociální sítě organizátoři závěrečného grandslamu sezony.

A uhodili hřebíček na hlavičku. Medveděv je opravdu jiný, originální, zábavný a plný překvapení. Odlišný je jeho tenis, odlišná je i jeho povaha. To - v součtu s jeho nadstandardním umem - z vytáhlého hráče činí senzační oživení, jež současný mužský tenis nutně potřebuje.

Během pouhých dvou týdnů v New Yorku prošel jeho vztah s americkým publikem těžko uvěřitelnou proměnou. Během prvních třech kol nasbíral Medveděv čtyři pokuty v celkové výši 19 tisíc dolarů.

Rus sprostě nadával, neurvale vytrhl ručník z rukou podavače, ničil své tenisové vybavení, a když se setkal s negativními reakcemi diváků, bez váhání na ně vztyčil prostředníček.

Jejich projevy nenávisti nasával s roztaženýma rukama a zavřenýma očima jako klaun. V rozhovorech na kurtu provokoval tím, že fanouškům děkoval za negativní energii, která ho prý dovede až ke grandslamovému titulu. 

Nebyl přitom daleko od pravdy. Svou bojovností, železnými nervy a dalšími působivými schopnostmi si nakonec publikum získal. Když ve finále vrcholila třetí sada a Medveděv - v tu chvíli už odepisovaný - Nadala deptal tvrdými údery i skvělou defenzivou, začalo se z tribun snad poprvé na turnaji ozývat nejprve nesmělé a poté hlasitější skandování: "Me-dve-dev, Me-dve-dev!" 

Jistě, publikum chtělo delší utkání. Pouze v tom to ale nebylo. Síla příběhu zábavného tenisového padoucha zkrátka překonala všechny předchozí antipatie. Těm, co se po vyřazení Novaka Djokoviče i Rogera Federera obávali nudného konce newyorského grandslamu, a že jich nebylo málo, Medveděv zařídil královskou zábavu.

Vše odpuštěno. "Musím říct, že Ameriku miluju," zlepšil si místní renomé už po semifinále. V předchozím průběhu se několikrát za své chování omlouval, říkal například: "Lidi, jen se snažím být sám sebou."

Po finále znovu veškeré předchozí incidenty uváděl na pravou míru a se sympatickým úsměvem tvrdil: "Řekl jsem tu pár věcí, které jsem tak nemyslel. Chápu, proč jste na mě bučeli. Jsem jen člověk, dělám chyby. Jedno je ale pravda: to vaše energie mě dovedla až sem. Děkuji vám za to."

Místo bučení a pískotu už sklízel zasloužený aplaus, na oplátku rozdával upřímná superlativa na adresu obecenstva i svého finálového soka, jehož kariérní úspěchy označil slovy "neuvěřitelné" a "pobuřující". A sršel vtipem.

"Když jsem sledoval, jak Rafovi pouštíte na obrazovce záběry ze zisku jeho devatenácti titulů, jen jsem si říkal: Co byste ukázali, kdybych vyhrál já?" komentoval svérázně dojemné momenty, při kterých se Nadal neubránil slzám.

Zaujal i prohlášením o tom, že v hlavě už zápas ve třetí sadě vzdal. Na kurtu to přitom vůbec nevypadalo, právě příkladným bojovným spiritem se Medveděv dostal zpět do hry. "Popravdě už jsem si připravoval řeč po porážce nula tři na sety. Myslel jsem, že do dvaceti minut bude po zápase," rozesmál ruský tenista zaplněnou arénu.

Velkého ocenění se mu pak dostalo od Nadala. Ten přiznal, že byl až do konce třetí sady přesvědčen o své kontrole nad celým finále. Medveděv ho ale překvapil. "Poslední tři hodiny zápasu byly strašně emotivní. Všichni jste viděli, proč je Daniil už ve třiadvaceti světová čtyřka. Bylo naprosto neuvěřitelné, jak zvládl zápas otočit," prohlásil třiatřicetiletý Španěl.

"Koncovka zápasu vstoupí do historie tenisu," dodal a připomněl tak rovněž fascinující pátý set. V něm vedl Nadal už 5:2, jenže Medveděv se znovu vrátil, odvrátil dva mečboly, a měl dokonce brejkbol na 5:5. 

Španěl musel jít znovu až na dřeň, aby zápas dotáhl. Do dovršení páté hodiny elektrizujícího klání zbývalo jen deset minut. 

Epické finále, Nadal v slzách. Tak s Medveděvem rozpumpovali newyorskou smetánku Epické finále, Nadal v slzách. Tak s Medveděvem rozpumpovali newyorskou smetánku Prohlédněte zde

"Na tenhle zápas už nikdy nezapomenu," hlásil Medveděv zažívající vskutku průlomovou sezonu. 

Letos má nejvíce výher ze všech hráčů na okruhu, slastný pocit z vítězství zažil už padesátkrát. Přivezl tituly ze Sofie a Cincinnati, do finále došel také v Brisbane, Barceloně, Washingtonu, Montrealu a New Yorku. Už je světovou čtyřkou a jako první Rus od dob Nikolaje Davyděnka se objeví mezi absolutní elitou na Turnaji mistrů. Do Londýna se rozhodně nepojede pouze zúčastnit.

To by mu jeho vítězná mentalita ostatně ani nedovolila. "Nechci se uspokojit. Doufám, že tam budu patřit k favoritům na titul," říká Rus a není nejmenší důvod brát jeho slova na lehkou váhu. 

reklama