reklama

Tenisová dlouhověkost válcuje mládí. Pomáhají nám peníze, přiznává Federer

Rafael Nadal a Roger Federer Rafael Nadal a Roger Federer autor: Reuters
Ve světové desítce se to hemží třicátníky, turnaje vyhrávají hráči, kteří jsou na okruhu i dvacet let. Tenisová dlouhověkost se na okruhu ATP prodlužuje. Podle švýcarské hrající legendy Rogera Federera pomáhají stárnoucím hvězdám mimo jiné čím dál vyšší prize money z turnajů.

V Miami to přímo bilo do očí, finále singlu ovládl sedmatřicetiletý Federer, který přehrál téměř čtyřiatřicetiletého Američana Johna Isnera. Deblový titul zase získala brzy jednačtyřicetiletá dvojčata, bratři Bob a Mike Bryanovi. 

Tenisové mládí předčily na Floridě hvězdy, které se nebi ATP pohybují už téměř dvě desetiletí. Není divu, že se to na tiskové konferenci pro vítěze hemžilo otázkami, které hledaly recept na sportovní dlouhověkost. 

"Nevím, čím to může být, možná tím vším vybavením, které máme, různé tejpy, bandáže. Možná nám pomáhá lepší životospráva a víc spánku, což generace v 70. a 80. letech v době rock'n'rollu moc nezažívala," vtipkoval Federer na konto tenisových předchůdců.

Poté ale dvacetinásobný grandslamový šampion zvážněl. "Bezpochyby pomáhají i neustále rostoucí prize money na turnajích. Buďme upřímní, teď můžete zůstat na okruhu, užívat si krásného života a zároveň bez problémů cestovat po světě," dodal. 

Podobný názor má i jiná hrající legenda Rafael Nadal. Ten naposledy odstoupil z turnaje v Indian Wells kvůli bolavému kolenu, které se znovu na tvrdém povrchu ozvalo.

Titul číslo 101. Federer ve finále v Miami smetl Isnera a opět stoupá žebříčkem Titul číslo 101. Federer ve finále v Miami smetl Isnera a opět stoupá žebříčkem Čtěte zde

"Je to o tom, jak se dokážeme popasovat se všemi bolístkami a zraněními, které během kariéry máme. Kolik zranění třísel vydržíme, kolik problémů s koleny, kyčlemi a podobně," odpověděl Nadal, když dostal otázku, zda si dokáže představit hrát ještě dalších pět let jako Federer. 

Španělskému antukáři dlouhodobě tvrdé povrchy nevyhovují a často si po turnajích na nich dává čas na rekonvalescenci. Té se zřejmě nevyhne ani letos.

"Bude to vypadat, že si stěžuju, ale myslím, že v následujících letech bychom měli najít řešení, jak hrát na příjemnějších površích pro tělo. Není to o tom, jestli bude hrát někdo déle než ten druhý, ale o tom, jakou naše tělesná schránka přinese oběť, abychom třeba ve 45 letech mohli žít adekvátní život," uvedl Nadal. 

Některé tenisové superstar už daň za fyzickou náročnost tenisu platí teď. Comeback prožívá po zákroku v koleni Švýcar Stan Wawrinka, operovaný Andy Murray žije sen o návratu v londýnském All England Clubu a vítězný happyend dlouhého marodění si naposledy završil i Bob Bryan. 

Americký deblista měl navíc stejné problémy jako právě Murray, nechal si operovat pravou kyčel.

"Bobův příběh je inspirativní pro spoustu hráčů. Nejde o to, že znovu hraje, ale že dokonce vítězí, je skvělé se na to dívat. Navzdory tomu, že čtyřhra není tak fyzicky náročná jako singl, doufám, že přinese i velkou motivaci pro Andyho," chválí Bryana Federer. 

První trénink Andyho Murrayho po operaci:

Andy Murray už zase trénuje. Sledujte jeho první údery po operaci Instagram/Andy Murray |  00:30
reklama