Triumf a nula k tomu. Hokejová osmnáctka začala MS vítězstvím nad Švýcary

25. 4. 2024 16:35
Čeští hokejisté do 18 let porazili na úvod mistrovství světa Švýcarsko 3:0. Gólově se prosadili Maxmilian Curran, Tomáš Poletín a Marek Daníček, čisté konto udržel Jakub Milota. Další utkání v základní skupině B čeká svěřence trenéra Davida Čermáka v pátek, kdy se utkají s Kanadou.
Čeští hokejisté slaví gól do sítě Švýcarska
Čeští hokejisté slaví gól do sítě Švýcarska | Foto: IIHF

"Vstup do turnaje byl pro nás důležitý, protože víme, co teď máme za soupeře. Proto je to vítězství pro nás důležité," řekl Čermák na webu Českého hokeje. "Věděli jsme, že Švýcaři mají rychlé protiútoky, takže jsme je chtěli napadat a nepouštět do přečíslení. Bohužel do nich několikrát ujeli," uvedl.

Český tým začal aktivně a v 5. minutě se dostal do vedení, když Daníček i Curran dokázali v rychlém sledu za sebou zakončit do posunuté švýcarské branky. Rozhodčí gól uznali po kontrole u videa, po úpravě statistik branku nakonec zapsali Curranovi, který zakončoval jako druhý. Další šance ale zastavil pozorný švýcarský brankář Kirsch.

"Byla z naší strana zdravá nervozita, ale věděli jsme, že máme dobrý tým. Chtěli jsme na ně vlítnou a podařilo se nám to," pochvaloval si Curran.

Jeho spoluhráči ve druhé třetině přidali, hra byla sice plná nepřesností, přesto měli Švýcaři dvě velké šance vyrovnat. Po přečíslení dva na jednoho si ale Milota poradil se zakončením Blessinga, o tři minuty později jej ze slibné příležitosti prověřil Antenen. V závěru druhé části mohl zvýšit české vedení Titlbach, Kirsch však svůj tým podržel.

S koncem třetiny dostal Reber pětiminutový trest za faul na Sikoru a Češi i přes kostrbatý úvod dlouhou přesilovku využili. Pohotovou dorážkou se prosadil Poletín. "Mohli jsme v nich rozhodnout, ale bohužel jsme je sehráli špatně. Byli jsme pasivní," řekl Čermák k českým přesilovkám.

V 50. minutě po rychlém protiútoku a přečíslení dva na jednoho skóroval i Daníček a o české výhře bylo jasno. "Nebylo to jen o nás. Myslím si, že jsme všichni hráli dobře, jen nám se poštěstilo v koncovce," řekl Curran, jenž Daníčkovi na gól přihrál. "Původně jsem chtěl vystřelit sám, ale periferně jsem viděl Máru, tak jsem mu to hodil. A on má skvělou střelu," doplnil.

Čtyři minuty před koncem Švýcaři v přesilovce odvolali brankáře, power play ale po minutě ukončil Ponzettův faul.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Espoo a Vantaa (Finsko):

Skupina B (Vantaa):

Česko - Švýcarsko 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Curran (Daníček, Drančák), 44. Poletín (Kubiesa, Jecho), 50. Daníček (Curran, Drančák). Rozhodčí: Druseiks (Lot.), Wedin - Stromberg (oba Švéd.), Makinen (Fin.). Vyloučení: 1:4, navíc Reber (Švýc.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 442.

Sestava ČR: Milota - Fibigr, Zielinski, Mrtka, T. Galvas, Hlinský, A. Král - Benák, Titlbach, O. Kos - Kubiesa, Jecho, Sikora - Daníček, Curran, Drančák - Poletín, Vaculík, Heš - Lisler. Trenér: Čermák.