reklama

V krátkém programu se Vernerovi nedařilo, zářil Březina

Tonáš Verner. Tonáš Verner. autor: Reuters
Vede Rus Pljuščenko

Vancouver - Devátým místem v krátkém programu zahájil krasobruslař Michal Březina olympijskou soutěž ve Vancouveru. ¨

Zkušenější z českých reprezentantů Tomáš Verner, který patřil do širšího okruhu medailových kandidátů, své vystoupení pokazil a obsadil 19. místo.

Vede ruský obhájce vítězství Jevgenij Pljuščenko s těsným náskokem před Američanem Evanem Lysackem a Japoncem Daisukem Takahašim. Soutěž vyvrcholí ve čtvrtek volnými jízdami.

Čtěte také: Pljuščenko se vrátil a hned vyhrál. Březina je čtvrtý

Boj o medaile slibuje velké drama, protože první tři závodníky dělí pouhých šest desetin bodu. Devatenáctiletý Březina při olympijském debutu předvedl kvalitní výkon, bez větších problémů skočil trojitého axela, trojitého lutze i kombinace trojitého flipa s toeloopem.

Obrazem: krátký program v krasobruslení ovládl Pljuščenko, dařilo se i Březinovi Obrazem: krátký program v krasobruslení ovládl Pljuščenko, dařilo se i Březinovi Prohlédněte zde

Radostnými gesty své představení přímo na ledě oslavil a také diváci jej vyprovodili aplausem. Čtvrtého muže lednového mistrovství Evropy pak viditelně rozladilo hodnocení rozhodčích, kteří mu udělili 78,80 bodu a zařadili ho tím na deváté místo.

"Je to pro mě obrovská zkušenost. Jsem moc rád v desítce, ale přesto myslím, že body měly být vyšší," řekl Březina, který dal najevo svoji nespokojenost po oznámení známek - zasalutoval a rychle zmizel do zákulisí.

ZOH: Michal Březina Michal Březina. Foto: Reuters

"Jsem z toho trochu smutný. Počítal jsem po jízdě, co zajel, že bude nejméně o tři místa výš. Vidíme, že rozhodčí v tom asi dokážou kouzlit," řekl novinářům Březinův trenér Petr Starec. "Za ten krátký program si zasloužil, aby byl do šestky," domníval se.

I tak je Březina zatím třetím nejlepším Evropanem ve Vancouveru, předčil jej pouze Pljuščenko a pátý Švýcar Stéphane Lambiel. "Do první šestky se to dá dotáhnout, čtyři body ve volné jízdě nic neznamenají. Předvedu znovu to, co umím v tréninku, a uvidíme. Nějak to dopadne," řekl Březina a byl rozhodnutý, že zařadí čtverný skok.

Krátký program se vůbec nevydařil Vernerovi, jemuž se rychle rozplynul sen o atakování medailových příček. Evropského šampiona z roku 2008 rozhodila úvodní nepovedená kombinace, kdy místo čtverného toeloopa s trojitým flipem skočil pouze dvojitého flipa.

"Chtěl jsem čtveráka skočit vážně pěkně, abych se nemusel tak dřít na dopadu, ale uchvátal jsem trojku. Byl jsem rameny jinde, než jsem měl a tam už se nedá v rychlosti nic dělat," řekl Verner.

Vzápětí navíc neustál dopad při trojitém axelu a poroučel se k ledu. "Tím pádem byl program mrtvej a ze mě vyprchala jiskra to dojet s nadšením, jakou si ten program zaslouží," řekl Verner, jehož šance na dobré umístění se tak definitivně rozplynuly.

Třiadvacetiletý Verner už situaci nezachránil ani kombinací trojitých skoků lutze s toeloopem a zatím je se ziskem 65,32 bodu na 19. místě. Verner se v lednu trápil už na ME, kde skončil desátý.

Přestože v dějišti olympiády tvrdil, že se cítí mnohem lépe, realita byla jiná. Ve čtvrtek bude mít co dělat, aby vylepšil své osmnácté místo z Turína. "Je to strašný. Prostě se to takhle stalo a musím se sebrat. Nejsem člověk, který by se vzdal, vymyslel si zranění a odstoupil," řekl Verner.

ZOH - krasobruslení:

Muži - krátký program:

1. Pljuščenko (Rus.) 90,85 b., 2. Lysacek (USA) 90,30, 3. Takahaši 90,25, 4. Oda (oba Jap.) 84,85, 5. Lambiel (Švýc.) 84,63, 6. Weir (USA) 82,10, 7. Chan (Kan.) 81,12, 8. Kozuka (Jap.) 79,59, 9. Březina (ČR) 78,80, 10. Ten (Kaz.) 76,24, ...19. Verner (ČR) 65,32.

reklama