Salač vybojoval v Austinu bod, Viňales vyhrál v MotoGP na třetí různé motorce

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 14. 4. 2024 21:44
Filip Salač při návratu do sedla motocyklu třídy Moto2 ve Velké ceně Ameriky v Austinu obsadil patnácté místo.
Filip Salač na motocyklu Moto2 ELF Marc VDS Racing Teamu ve VC Ameriky 2024
Filip Salač na motocyklu Moto2 ELF Marc VDS Racing Teamu ve VC Ameriky 2024 | Foto: ELF Marc VDS Racing Team

Salač se do světového šampionátu vrátil po pauze, kdy kvůli operaci předloktí vynechal Velkou cenu Portugalska.

Jezdec týmu Marc VDS Racing po startu ze sedmé řady hned v prvních metrech poskočil na hranici bodované patnáctky. O několik kol později se do ní český závodník probojoval.

Salačovo trápení s novými pneumatikami Pirelli ale pokračovalo i na americkém okruhu a posunout se výše v pořadí Velké ceny už nedokázal. I tak vybojoval svůj první letošní bod.

"Připadalo mi to skoro jako náš první závod v této sezoně, protože jsem byl poprvé plně fit. Dobře jsem odstartoval a pak jsem se snažil zachovat klid a nebýt tak agresivní na zadní pneumatiku. Ale možná jel až moc klidně. Nakonec jsem získal první letošní bod. Ale to není pozice, ve které bychom chtěli být - nejen já, ale i tým," řekl Salač v cíli.

Španěl Sergio Garcia se dnešním vítězstvím posunul do čela šampionátu Moto2 o pouhé dva body před Joe Robertsem, který v domácím závodě obsadil druhé místo.

Třetí dojel Garciův krajan Fermín Aldeguer. Dosavadní lídr MS, další Španěl Aron Canet, nezvládl start z pole position a v Austinu dojel až devátý.

Maverick Viňales na Aprilii zopakoval sobotní triumf ve sprintu a jako první v historii dokázal vyhrát Velkou cenu na motocyklu tří různých značek. Předtím triumfoval na Suzuki a Yamaze.

Druhý dojel nováček Pedro Acosta s KTM před Eneou Bastianinim na tovární Ducati. Čtvrtý skončil aktuální první muž průběžného hodnocení světového šampionátu, Jorge Martin z týmu Pramac na další Ducati.

Závod nejmenší třídy Moto3 vyostřil boj o titul. V Austinu vyhrál Kolumbijec David Alonso před Danielem Holgadem ze Španělska. Jezdec na stroji CFMoto tak po třech odjetých Velkých cenách stáhl náskok závodníka GasGasu na pouhé dva body.

Velká cena Ameriky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Austinu:

Moto3: 1. Alonso (Kol./CFMoto) 31:38,427, 2. Holgado (Šp./GasGas) -5,163, 3. Piqueras (Šp./Honda) -5,176, 4. Jamanaka (Jap./KTM) -5,676, 5. Muňoz (Šp./KTM) -13,285, 6. Suzuki (Jap./Husqvarna) -13,730.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Holgado 65, 2. Alonso 63, 3. Kelso (Austr./KTM) 28, 4. Ortolá (Šp./KTM) 23, 5. Suzuki 22, 6. Veijer (Niz./Husqvarna) 21.

Moto2: 1. García (Šp./Boscoscuro) 34:25,954, 2. Roberts (USA/Kalex) -0,492, 3. Aldeguer -3,293, 4. López (oba Šp./Boscoscuro) -6,967, 5. Ramírez (Šp./Kalex) -7,102, 6. Foggia (It./Kalex) -7,150, …15. Salač (ČR/Kalex) -17,994.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. García 51, 2. Roberts 49, 3. López 38, 4. Canet (Šp./Kalex) 38, 5. Ogura (Jap./Boscoscuro) 33, 6. González (Šp./Kalex) 30, …22. Salač 1.

MotoGP - sprint: 1. Viňales (Šp./Aprilia)  20:27,825, 2. M. Márquez -2,294, 3. Martín (oba Šp./Ducati) -4,399.

Hlavní závod: 1. Viňales 41:09,503, 2. Acosta (Šp./KTM) -1,728, 3. Bastianini (It./Ducati) -2,703, 4. Martín -4,690, 5. Bagnaia -7,392, 6. Di Giannantonio (oba It./Ducati) -9,980.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Martín 80, 2. Bastianini 59, 3. Viňales 56, 4. Acosta 54, 5. Bagnaia 50, 6. B. Binder (JAR/KTM) 49.