VIDEO Byl to gól nebo ne? Hossa a spol. spílali rozhodčím

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
16. 6. 2013 6:16
Sporná situace z druhého finálového souboje mezi Chicagem a Bostonem.
Sporná situace druhého finále Stanley Cupu mezi Chicagem a Bostonem

Chicago - Mohli vytěžit ze skvělého nástupu do zápasu dvougólový náskok, který by měli šanci dovést do vítězného konce. Místo toho ale cítili hráči Chicaga ve 13. minutě druhého finále Stanley Cupu proti Bostonu křivdu.

A jejich pocit ještě zesílil po skončení zápasu, který nakonec hosté otočili v prodloužení a na východní pobřeží Spojených států se tak série postěhuje za stavu 1:1 na zápasy.

Kouči Chicaga se vysvětlení sudího nelíbilo

"Rozhodčí mi řekl, že kotouč sice přešel brankovou čáru, ale až po zapískání," zhodnotil lakonicky spornou situaci kouče Chicaga Joel Quenneville. O co šlo?

Hossa vlétl do útočného pásma jako utržený vagón, přenechal kotouč svému kapitánovi Jonathanovi Toewsovi, který objel branku a chtěl černou gumu zasunout pod Raskem do branky.

To se mu i povedlo, jenže jelikož si to kotouč namířil napříč celým brankovištěm a zpomalen o chrániče finského brankáře, došoural se za brankovou čáru dle všeho až po odpískání. Dle záběrů televize se tak nedalo určit ale zcela přesně, jelikož se zvukové a obrazové stopy překrývají.

Televizní záběry situace jsou sporné

Z dojezdu Krejčího do brankoviště a hvizdu McCauleyho na jednom záběru (čas 0:06 na videu) a zvětšeného záběru, kdy český útočník dojíždí do brankoviště (čas 1:35), to ale spíše vypadá na to, že kotouč brankovou čáru přešel ještě před odpískáním.

Bohužel tomuto záběru ale už chybí doprovodná zvuková stopa. Je třeba si ale uvědomit, že zvuk, který lidské ucho slyší je vždy s mírným zpožděním a že šlo pouze o televizní záběry, nikoliv o ty, které má k dispozici moderní centrum NHL pro tyto situace v kanadském Torontu.

Hosté byli s vítězstvím spokojení

Tak či onak, hosté nakonec díky zvýšené aktivitě ve druhé polovině zápasu urvali vítězství pro sebe a domů do Bostonu mohou odjíždět s pocitem splněného úkolu v podobě alespoň jedné výhry na ledě soupeře.

"Jsme rádi, že jsme tu jednou vyhráli a jedeme konečně domů. Po první třetině se nám podařilo najít cestu, jak zlepšit náš výkon a myslím, že všichni moc dobře víme, že můžeme hrát ještě lépe," pronesl dnes velmi agilní mladík Seguin.

"V šatně jsme se po první třetině sami ujišťovali, že na to máme, že můžeme a musím hrát lépe. Za výsledek 0:1 po této části hry vděčíme především Tuukkovi Raskovi," pochválil spoluhrdinu zápasu autor vítězné branky Daniel Paille.