4. 4. 2024 8:15
Útočník Radek Faksa gólem a dvěma nahrávkami řídil výhru Dallasu 5:0 nad Edmontonem. Hokejisté Stars zvítězili poosmé za sebou a udrželi svůj náskok v čele Západní konference.
Sestřih utkání Dallas - Edmonton včetně úvodního gólu Radka Faksy | Video: Asociated Press

Faksa proti Edmontonu odehrál nejlepší zápas v sezoně. Poprvé v ročníku v jednom utkání nasbíral víc než jeden bod a výrazně se podepsal pod prodloužení aktuálně nejdelší vítězné série v lize.

Český útočník, jehož hlavní přínos pro tým bývá v obranném pásmu, ve třetí minutě otevřel skóre zápasu. Po rychlém přečíslení tři na dva se ocitl sám před brankářem a dal sedmý gól v sezoně.

"Když dáte gól hned při prvním střídání, vždycky vás to povzbudí. V dalším průběhu zápasu se hraje výrazně lépe," řekl novinářům Faksa, vyhlášený druhou hvězdou zápasu.

Dvě nahrávky přidal v závěru druhé třetiny, kdy Dallas odmítl jakýkoliv odpor Oilers. V čase 36:27 se český centr podílel na gólu Wyatta Johnstona na 3:0 a 56 sekund před druhou sirénou připravil pátou branku Stars pro Sama Steela. "Odehráli jsme výborný zápas. V útoku jsme dobře napadali, obránci blokovali střely a gólman předvedl několik skvělých zákroků. Dneska vše fungovalo tak, jak mělo," poznamenal Faksa.

Druhé čisté konto za sebou vychytal Jake Oettinger. Pětadvacetiletý Američan zlikvidoval všech 35 střel Oilers a novináři ho vyhlásili nejlepším hráčem zápasu.

"Hráli jsme proti výbornému týmu, v zápase jsme ale odvedli skvělou práci. Kluci hráli dobře v obraně a soupeře do ničeho nepouštěli. Věděli jsme, v čem jsou Oilers dobří, a dokázali jsme to eliminovat," ocenil výkon celého týmu Oettinger, který neinkasoval již více než 150 minut.

Edmonton prohrál podruhé za sebou a v Západní konferenci zůstal na pátém místě. Stars ztrácejí jediný bod na nejlepší celek NHL.

Tím jsou Rangers, kteří zvládli derby s New Jersey. Hokejisté z Manhattanu vyhráli na vlastním ledě 4:3 a Devils tím v podstatě připravili o možnost zahrát si play off.

Zápas odstartovala hromadná bitka hned po úvodním buly, po které skončil zápas hned pro osm hráčů.

První třetinu nakonec lépe zvládli Rangers, kteří šli do kabin s dvougólovým vedením.

Devils ve druhé části otočili na 3:2. První branku hostů dal ve 22. minutě český útočník Ondřej Palát, jenž z úhlu prostřelil gólmana Igora Šesťorkina.

New Jersey stejně jako v zápase v noci z úterý na středu nezvládlo třetí třetinu. Devils v ní ztratili náskok a po prohře 3:4 ztrácí na osmý Washington šest bodů. Capitals navíc mají dva zápasy k dobru.

Obránce Filip Hronek v závěru zápasu s Arizonou připravil vítězný gól Vancouveru. Canucks porazili Coyotes 2:1.

Výsledky NHL:

Dallas - Edmonton 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)

Branky: 3. Faksa, 34. Seguin, 37. W. Johnston (Faksa), 39. Benn, 40. Steel (Faksa). Střely na branku: 32:35. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. Faksa, 3. W. Johnston (všichni Dallas).

Toronto - Tampa Bay 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 19. Matthews - 11. Hedman, 23. Point, 29. Stamkos, 55. Paul. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18.648. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Kučerov, 3. Hagel (všichni Tampa Bay).

NY Rangers - New Jersey 4:3 (2:0, 0:3, 2:0)

Branky: 10. Panarin, 19. Lafrenière, 46. Kakko, 56. Kreider - 23. Palát, 30. B. Smith, 32. Hischier. Střely na branku: 41:20. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Fox, 2. Lafrenière, 3. Panarin (všichni NY Rangers).

Los Angeles - Seattle 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)

Branky: 28., 32. a 57. Moore, 10. Kempe, 51. Fiala - 46. Burakovsky, 52. Dumoulin. Střely na branku: 27:23. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Moore, 2. Dubois, 3. Arvidsson (všichni Los Angeles).

Arizona - Vancouver 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 51. Guenther - 30. Q. Hughes, 59. Garland (Hronek). Střely na branku: 23:33. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Garland (Vancouver), 2. Ingram (Arizona), 3. Q. Hughes (Vancouver).

5. St. Louis 75 40 4 31 216:226 84
6. Minnesota 74 36 10 28 227:235 81
7. Arizona 75 31 5 39 227:250 67
8. Chicago 75 22 5 48 166:262 49