reklama

Víme, jak bydlí čeští olympionici. Podívejte se sami

Tady se v Pekingu usídlila česká olympijská výprava. Tady se v Pekingu usídlila česká olympijská výprava. autor: Martin Novák
Jak vypadá olympijská vesnice?

Peking (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Složitá je cesta do olympijské vesničky, v níž na severu Pekingu bydlí více než deset tisíc sportovců.

Na bezpečnost olympioniků dbají Číňané především.

Každý host se musí nahlásit na olympijském výboru své země alespoň den dopředu. Na sběrném místě u stanice metra je první kontrola, zda záznamy souhlasí.

Speciální autobus, který jezdí v půlhodinových intervalech, pak jede k bráně vesnice. Tam recepční odebere pas, návštěvník dostane výměnou provizorní kartu.

Čtěte také: Za olympijský sen utratil milion. Lístky byly falešné

Vesnice je samozřejmě nově postavená, takže všechno září čistotou. Sportovci tady mají i vlastní banku, kancelář leteckých společností a veškeré další služby.

Jak bydlí Češi v olympijské vesnici? Podívejte se Jak bydlí Češi v olympijské vesnici? Podívejte se Prohlédněte zde

Češi bydlí hned naproti vstupu do rezidenční zóny v sektoru B3. Kde kdo bydlí ostatně není těžké najít. Z oken a balkónů visí velké vlajky nebo nápisy. Sousedy dělají české výpravě Srbové a sportovci z Dominikánské republiky a Kataru.

Čtěte dále: První hodiny v Pekingu: Architektonická tsunami

Každý vstup do domu hlídá další dvojice hlídačů a kontroluje karty. Uvnitř českého komplexu ale panuje volnější režim. Hned u vchodu je rozpis pokojů, za rohem už pracují ekonom výpravy a lékař.

Federera jiní sportovci nepotkají

Na nástěnce visí upozornění, které olympionikům adresovalo české velvyslanectví v Pekingu. Poukazuje na to, že vyvěšování tibetské vlajky je v Číně trestným činem a propagace tibetského dalajlamy je rovněž nezákonná.

Je dovoleno nahlédnout do několika pokojů. Jaké jsou, posuďte sami podle fotografií. Všechny mají balkon a na rozdíl od "zbytku" Pekingu i pitnou vodu.

Někteří sportovci se rozhodli do vesničky nejít a raději si zaplatit hotel. Na ulici tak nepotkáte například švýcarského tenistu Rogera Federera nebo americké basketbalisty.

Vesničku obepíná dvojitý vysoký plot, mezi nímž hlídkují vojáci. Peking nechce opakování Mnichova 1972.

Čtěte více: Mnichov 1972: Olympiáda potřísněná krví

K hlavním sportovištím je to z vesnice kousek. Ne víc než 500 metrů. Ale například české basketbalistky budou muset cestovat do haly Wukesong přes celé město, ještě dál to mají střelci.

reklama