Sparta porazila první Liberec a dotahuje ho, Pardubicím uniká play off

19. 2. 2016 19:59
Ve 46. kole hokejové extraligy se hokejistům Vítkovic podařilo přehrát Pardubice 6:4 poté, co duel otočili pěti góly ve třetí třetině.
Radující se hokejisté Sparty.
Radující se hokejisté Sparty. | Foto: Dalibor Sosna

Praha- Hokejisté Sparty vyhráli ve šlágru 46. kola extraligy na ledě vedoucího Liberce 5:2 a snížili svoji ztrátu na Tygry na šest bodů. Dvěma góly v oslabení se na úspěchu Pražanů podílel Miroslav Forman. Sparta bodovala i ve čtvrtém vzájemném zápase s Libercem v sezoně, tři z nich vyhrála.

Souboji aktuálně nejlepších týmů soutěže předcházel slavnostní moment. Domácí klub ocenil svého bývalého brankáře Milana Hniličku, který část úspěšné kariéry strávil i ve Spartě, a vyvěsil dres s jeho číslem 33 pod strop arény.

Domácí byli v úvodu aktivnější, brankáře Taylora, který dostal přednost před Pöpperlem, však překonat ani výrazněji ohrozit nedokázali. Do první vážnější šance se dostal na druhé straně Buchtele, Lašákovu branku ale netrefil. Neprosadil se ani osamocený Vampola na druhé straně.

Druhého gólu se diváci dočkali ve 24. minutě, kdy se po rychlém protiútoku prosadil Cingel. Následně se na ledě začalo více jiskřit a po první šarvátce rozhodčí rozdali včetně pěti osobních trestů hned 66 trestných minut. Tygři i díky tomu později hráli 62 sekund dlouhou přesilovku pět na tři, snížit ale nedokázali.

Naopak sami podruhé v oslabení, již klasickém, inkasovali. Lašák se zranil při zákroku a Forman zakončil do prázdné branky. Z tvrdého direktu se však Tygři rychle otřepali a Řepík po Vampolově přihrávce snížil.

V přesilovce se pak opět prosadila Sparta, na 4:1 zvýšil Buchtele. I tentokrát ale dokázal Liberec rychle odpovědět, o 31 sekund později překvapil Taylora bekhendovou střelou Bakoš. Severočeši se poté snažili ještě snížit, Pöpperleho, který ve třetí třetině nahradil zřejmě zraněného Taylora, však překonat nedokázali ani v přesilových hrách. Navíc v závěru se rozhodli riskovat při hře bez brankáře, čehož využil Kumstát.

Nevídaný obrat Vítkovic

Hokejisté Vítkovic po málo vídaném zvratu porazili Pardubice 6:4. Domácí utkání otočili pěti góly v třetí části ze stavu 1:3 a vítěznou trefu zaznamenal obránce Jan Štencel deset minut před koncem kuriózním nahozením od červené čáry. Hosté i navzdory třem využitým přesilovkám v souboji dvou sousedů v tabulce, kteří ještě usilují o předkolo, zůstali bez bodu.

Třetí část přinesla opravdu nevídané zmrtvýchvstání. Olesz ho už po 18 sekundách načal přesnou dorážkou na 2:3 a Kafka v přesilovce zpoza branky o Maxwellovu brusli ve 45. minutě vyrovnal. Vítkovický výkon letěl v závěru o sto procent nahoru.

Nepřibrzdil ho ani Moňa, který v početní výhodě ve 48. minutě opět obnovil vedení hostů. Balán po Hovorkově slalomu protlačil puk pod Maxwellem v 50. minutě počtvrté a 33 sekund nato dokonal zvrat kuriózním gólem od červené čáry Štencel, jehož nahození přeskočilo zvláštním odrazem o led Maxwellovu lapačku.

Když už hosté začali pomýšlet na odvolání gólmana, dvě minuty před koncem vyzrál na Maxwella švihem po ledě Szturc a šestým gólem ještě oprášil vítkovické myšlenky na předkolo play off.

Zvrat přišel i v Litvínově

Hráči Mladé Boleslavi zvítězili na ledě Litvínova 5:4 v prodloužení. V dramatickém závěru poslal Rostislav Martynek tři minuty před sirénou domácí do vedení 4:3, ale hosté při power play ve hře šest na tři v čase 58:53 srovnali Matějem Stříteským. V prodloužení pak rozhodl Jakub Klepiš. Pod všechny góly vítězů se podepsal obránce Marek Trončinský - jeden sám vstřelil, čtyřikrát byl v roli nahrávajícího.

Duel byl zajímavý především v závěru. Ve 41. minutě se Litvínov dostal do vedení 3:2, když Piroš vyhrál vhazování přesně na hůl Hořavovi a ten se nemýlil. Domácí měli i další příležitosti, ale Rittich dokázal svůj tým podržet. Z nenápadné akce se tak prosadil v 53. minutě Pabiška, který dokázal využít přečíslení dva na jednoho a zavěsil puk přesně pod horní tyčku. To ale ještě nebylo vše.

Na začátku 58. minuty se ve skrumáži před brankou nejlépe zorientoval Martynek a se štěstím poslal Litvínov opět do vedení. Poté se však nechali zbytečně vyloučit Piroš, Hübl a Pavelka. Mladoboleslavští této příležitosti dokázali využít a v 59. minutě se při hře v šesti proti třem prosadil ranou od modré čáry Stříteský. V prodloužení díky krásné kombinaci rozhodl po 62 odehraných vteřinách Klepiš.

Kometa povýšila i přes prohru

Plzen zvítězila v Brně nad Kometou 5:4 po samostatných nájezdech. Dvěma góly přispěl k výhře Indiánů Miroslav Indrák, rozhodující nájezd proměnil Nicholas Johnson. Plzeň vyhrála páté z posledních sedmi utkání, ale ztracený bod ji stál třetí místo v tabulce. Naproti tomu Kometa prohrála devátý zápas z posledních jedenácti, přesto poskočila z desátého místa na deváté.

Plzeň taktiku postavila na precizní defenzivě a trpělivou hrou čekala na chybu. Ta přišla těsně před koncem první třetiny. Nejproduktivnější řada Indiánů využila nedůslednost domácích zadáků a po přihrávce Kracíka volný Indrák z bezprostřední blízkosti otevřel skóre.

Další branky padaly ve třetí třetině. Hned v úvodu posunul Kometu do vedení Leoš Čermák, radost ale domácím vydržela pouhou půlminutu. Při přesilovce vyrovnal Lev a za pouhých 42 sekund dokonal obrat Indrák.

Kometa nevyužila více než minutovou přesilovku pět na tři, ale srovnat skóre se podařilo obránci Kováčikovi, jehož střelu od modré čáry Machovský neudržel a kotouč doklouzal za jeho záda. Plzni vrátil vedení v přesilovce v 53. minutě Johnson, ale necelé dvě minuty před koncem vyrovnal Káňa.

V prodloužení trefil Kováčik tyčku a zápas dospěl do nájezdů. Brněnští útočníci Němec, Špirko ani Ton neuspěli, a tak rozhodl hned první proměněný pokus Plzeňanů v podání Johnsona.

Piráti po deseti duelech loupili venku

Hokejisté Chomutova vyhráli na ledě posledních Karlových Varů 6:1 a rázně ukončili sérii deseti porážek v halách soupeřů. Piráti na venkovní výhru čekali od 29. listopadu, kdy zvítězili v Hradci Králové 4:2. Svěřenci kouče Vladimíra Růžičky staršího se díky tomu na sedmém místě přiblížili šesté Olomouci na rozdíl tří bodů.

Po opatrném úvodu se první osmělili domácí, ale střely Huny a Osmíka z předbrankového prostoru pokryl Kristan. V prvních dvaceti minutách byla Energie živější, ale větší brankovou příležitost si nevytvořila. Chomutov byl nebezpečnější. Do vedení se ovšem dostal až 11 vteřin před první pauzou, kdy Hřebejkovu přihrávku zužitkovat zblízka Kämpf.

Karlovarským hokejistům se podařilo vyrovnat ve 28. minutě, kdy Gríger vyhrál vhazování a střelou od modré čáry Sičák překonal Kristana. Z nerozhodného stavu se ale domácí dlouho netěšili. Ve 30. minutě se po tlaku v útočném pásmu odrazil puk od brusle Pospíšila za Závorkova záda. Branku potvrdil videorozhodčí a Piráti znovu vedli.

V závěrečném dějství Chomutov, který v předešlých deseti duelech venku získal jen dva body, dovršil debakl Energie. Ve 44. minutě si mezi kruhy nabruslil Ölvecký a prosadil se střelou zápěstím. Pak se trefil při Baránkově vyloučení ránou od modré čáry bek Rutta a zaznamenal desátou branku v sezoně. Výsledek dovršil deset minut před koncem po Červenkově třetí asistenci v utkání Račuk.

Berani se tlačí do šestky

Zlín zvítězil v důležitém utkání na ledě Olomouce 2:1 po samostatných nájezdech. V boji o šestku tak osmí Berani snížili ztrátu na šesté Hanáky na čtyři body, situace využil i Chomutov, který ma na sedmém místě o bod více než Zlín. Domácí ještě po druhé třetině vedli, ale Robert Říčka vyrovnal a nájezdy pak rozhodl Roberts Bukarts.

V polovině třetiny uháněl sám na Kašíka Buc, mezi betony místo nenašel. O pár vteřin později pro změnu na druhé straně mířil na Konráda Ondráček, který minul branku. Zlín byl v tu dobu lepším týmem, ale v 17. minutě se domácí dostali do brejku, Vyrůbalík pálil od modré čáry, Kucharczyk tečoval před Kašíkem, puk se snášel vedle branky, kde si ho našel Holec a poslal ho do prázdné klece.

Ve třetí třetině hráli hosté další ze svých přesilovek a po parádní kombinaci první formace srovnal Říčka. V dalším střídání první zlínské lajny mohli dostat hosty do vedení hned všichni tři útočníci, jenže Konrád všechny tři ošemetné situace vyřešil a stav 1:1 trval.

V prodloužení pokračovala ve výborném výkonu dvojice Bukarts - Holík, právě Holík vyzkoušel pohotovost Konrádovy vyrážečky. Kohouti zahrozili v poslední minutě po sólu Skladaného, i Kašík byl připraven. Rozhodovalo se v nájezdech. Ještě těsně před nimi si to rozdali v bitce Staněk s Veselým. V nájezdech měli více šikovnosti na své straně hosté a brali bod navíc.

Honejsek vystřílel Hradci třetí místo

Hradečtí zdolali Třinec 3:2 a po šesté domácí výhře za sebou se posunuli na třetí místo před Plzeň. Hattrickem zařídil vítězství Mountfieldu útočník Antonín Honejsek, který stihl třígólové představení ve druhé třetině během pěti minut a pěti vteřin, čímž otočil stav na 3:1. Desátí Oceláři prohráli potřetí za sebou a jejich náskok na jedenácté Vítkovice se snížil na pět bodů.

V první třetině vládli na ledě hokejisté Třince. Byli lepší, střelecky aktivnější. Jenže veterána Svobodu, který v hradecké brance nahradil nemocnou jedničku Kacetla, překonali jen jednou.

Ve druhé části se Hradec probral. K výraznějšímu vedení mu pomohlo vzepjetí v rozmezí pěti minut a pěti vteřin. Tento čas totiž stačil útočníku Honejskovi, aby nasázel třetí hattrick v kariéře a první v dresu východočeského týmu.

Honejsek se pokaždé trefil, když měl Hradec početní převahu. Poprvé to zvládl během výhody při signalizovaném vyloučení, to z úhlu dorazil odražený puk. Podruhé už skóroval v přesilovce, opět projevil důraz a pohotovost před brankovištěm, když dotlačil puk odražený gólmanem Hamerlíkem po svém vlastním pokusu.

Po druhé brance si vzali třinečtí trenéři oddechový čas, jenže ani půlminutová pauza Honejska nezabrzdila. Třetí zásah přidal opět v přesilovce, když ho skvělou dlouho přihrávkou poslal do samostatného úniku kapitán Bednář. Honejsek akci zakončil šikovným blafákem. Střelec poprvé udeřil v čase 22:45 a potřetí 27:50. Jde o šestý nejrychlejší hattrick extraligové historie.

Domácí šli sice do třetí třetiny s poměrně slušným náskokem, ale už v první minutě ho Třinec zmenšil. Po nahození tečoval puk mimo Svobodův dosah Rákos. Další gól už nepadl.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

46. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - HC Dynamo Pardubice 6:4 (0:0, 1:3, 5:1)

Branky a nahrávky: 25. P. Kafka (M. Hlinka, Čerešňák), 41. Olesz (Čerešňák), 45. P. Kafka (Čerešňák, Olesz), 50. Balán (Hovorka, P. Zdráhal), 50. Štencel (Tomi), 58. Szturc (Pastor) - 28. Rapáč (Ščotka), 37. Orsava (Moňa), 39. P. Sýkora (Štajnoch), 48. Moňa (Orsava, Tomášek). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Bryška, Skopal. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:3. Diváci: 5082.

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Řepík (Vampola, Birner), 37. Bakoš (Bulíř) - 10. Forman, 24. Cingel (Netík, Hlaváč), 28. Forman (Netík), 37. Buchtele (Přibyl, Čajkovský), 59. Kumstát. Rozhodčí: Pešina, Hejduk - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:14, navíc Lakatoš, Stránský - Hrbas, Hamilton, J. Mikuš všichni 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 7500 (vyprodáno).

HC Energie Karlovy Vary - Piráti Chomutov 1:6 (0:1, 1:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 28. Sičák (Gríger) - 20. Kämpf (Hřebejk, Jánošík), 30. Pospíšil (Rutta, Červenka), 37. D. Květoň (Kämpf), 44. Ölvecký (Sklenář, Šidlík), 49. Rutta (Červenka, Tomica), 50. Račuk (Červenka, Pospíšil). Rozhodčí: R. Svoboda, Hrubý - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:4. Využití: 0:2. Diváci: 2864.

HC Verva Litvínov - BK Mladá Boleslav 4:5 v prodloužení (0:1, 2:1, 2:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Hübl (F. Pavlík, Lukeš), 30. Duda (Piroš), 41. M. Hořava (Piroš), 58. Martynek (Trávníček, R. Hanzl) - 3. D. Výborný (Trončinský, L. Pabiška), 29. Trončinský (Hyka), 53. L. Pabiška (D. Výborný, Trončinský), 59. Stříteský (Trončinský), 62. Klepiš (Trončinský). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - D. Jelínek, Zíka. Vyloučení: 7:6, navíc Frolo - Urban oba 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 5111.

HC Olomouc - PSG Zlín 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Holec (Kucharczyk, Vyrůbalík) - 45. Říčka (P. Holík, Bukarts), rozhodující sam. nájezd Bukarts. Rozhodčí: Lacina, Souček - Kis, Lučan. 7:6, navíc Staněk - O. Veselý oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5500.

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 3:3 - 0:0)

Branky a nahrávky: 37. V. Němec (J. Káňa II), 42. L. Čermák (Dočekal), 50. Kováčik (Dočekal, R. Zohorna), 59. J. Káňa II (Kováčik) - 20. Indrák (Kracík, D. Kubalík), 43. Lev (T. Svoboda, Kratěna), 44. Indrák (Kracík, D. Kubalík), 53. Johnson (Kratěna, T. Svoboda), rozhodující sam. nájezd Johnson. Rozhodčí: R. Čech, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vylolučení: 9:9, navíc T. Svoboda (Plzeň) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Mountfield Hradec Králové - HC Oceláři Třinec 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Honejsek (Dej, Bednář), 25. Honejsek (Ihnacak, Červený), 28. Honejsek (Bednář) - 18. Irgl (Dravecký, Stehlík), 41. Rákos (Plíhal). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. Diváci: 5187.