reklama

Vlajkonoš Jágr:Srdce mi tlouklo,ale nervózní jsem nebyl

autor: Reuters
Verner: Smrt sáňkaře bude provázet celou olympiádu

Vancouver - Jaromír Jágr ve své dlouhé kariéře dosáhl mnoha úspěchů, až na olympiádě ve Vancouveru ale v sedmatřiceti letech poprvé zažil pocit vlajkonoše české výpravy. A tuto poctu si náležitě užil.

"Srdce mi tlouklo," přiznala hvězda olympijského turnaje. Nervozitou by ale prý svůj pocit nenazval. "To bych neřekl, byl to zvláštní pocit," uvedl Jágr, jenž na delší dobu upoutal pozornost režiséra televizního přenosu slavnostního zahájení.

Slavnému kladenskému rodákovi se vcelku líbil i více než tříhodinový program. "Přišel mi vkusný. Řekl bych ale, že byl trochu moc dlouhý," podotkl Jágr.

Čtěte také: Hokejisté poprvé v Kanadě trénovali, zatím jen v sedmi

Hokejová část české výpravy, ve které nechyběl žádný ze sedmi hráčů ani trenéři v čele s Vladimírem Růžičkou, přitom na zahájení přijela až na poslední chvíli.

Rolinek: Gretzky? Poprvé jsem ho viděl na vlastní oči

Hokejisté dorazili až hodinu před jeho startem, ve chvíli, kdy už byla většina dalších sportovců připravena na seřadišti.

"A to, že oheň zapálil Gretzky, mě nepřekvapilo," dodal Jágr na adresu jedné z hlavních postav zahájení, kanadské hokejové legendy.

Přítomnost Gretzkého potěšila i Tomáše Rolinka. "Alespoň jsem ho viděl poprvé na vlastní oči," pousmál se útočník ruského Magnitogorsku, jenž si celý program také náležitě užil.

Ve Vancouveru začala olympiáda. Poprvé pod střechou Ve Vancouveru začala olympiáda. Poprvé pod střechou Prohlédněte zde

"Byl to obrovský zážitek. Odmala mě fascinovalo zapálení olympijského ohně a tady na mě udělalo obrovský dojem," řekl Rolinek.

Česká výprava čítala okolo stovky lidí. Nechyběli v ní vedle hokejistů skikrosaři, snowboardisté, bobisté, rychlobruslařka Karolína Erbanová, sáňkaři, zbytek doplňovali členové realizačních týmů a členové české olympijské mise ve Vancouveru.

Novotný: Při nástupu jsem byl hrdý, že jsem Čech

"Nejlepší bylo, když jsme vyšli na plochu. Atmosféra byla bezva," řekl skikrosař Tomáš Kraus. "Při nástupu jsem byl hrdý, že jsem Čech. Bylo to krásné," přidal se snowboardista Michal Novotný.

Krasobruslaře Tomáše Vernera zaujalo z profesního hlediska taneční představení. Jinak si myslel, že atmosféra večera byla narušená smrtí gruzínského sáňkaře. "Asi to bude provázet celou olympiádu," řekl.

Češi o sobě dali vědět již při čekání v Canada Hockey Hall, kde se jednotlivé výpravy scházely a čekaly na přesun do BC Place, kde se slavnostní zahájení konalo. "Verner s Březinou v ochozech úspěšně rozjížděli mexické vlny," řekl mluvčí ČOV Alexandr Kliment.

Při přechodu z jedné haly do druhé se česká výprava rozproudila skákáním a pokřikem: "Kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop!"

Ne všichni sportovci se strávili čas na zahájení. Ve vesnici ve Whistleru zůstali běžci na lyžích včetně Lukáše Bauera. A například Dušan Kožíšek ze zahájení moc neviděl. "Na pokoji nám nejde televize, takže jsem toho viděl málo, abych mohl soudit," řekl Kožíšek.

Sjezdaři, boulařka Nikola Sudová a skokani, tedy ti, kteří mají v sobotu závody, zůstali na pokojích.

Přednost klidu daly i rychlobruslařka Martina Sáblíková, která startuje v neděli, a slalomářka Šárka Záhrobská, jež si po odložení nedělní superkombinace počká na první olympijskou disciplínu ještě déle.

reklama