reklama

Vypnutý mobil vzal rychlobruslaři naději na medaili

autor: Reuters
Amatérské chyby na olympiádě profesionálů

Vancouver - Abyste získali olympijskou medaili, musíte splnit tři podmínky: přijít na start, projet správnou trasu a dorazit do cíle.

Může to znít banálně, ale věřte, že nikoliv třem mužům z vancouverských her. Nizozemci Kramerovi, Němci Beckertovi a Bělorusovi Karnienkovi.

Neuvěřitelné příhody, které se odehrály během posledních 48 hodin v dějišti zimní olympiády, ukazují, že i profesionální sport doprovází amatérské chyby.

Kramer vyhrál závod rychlobruslařů na 10 kilometrů, nebo si to alespoň myslel. Měl nejrychlejší čas, ale pak mu rozhodčí sdělili, že v jednom z okruhů ho trenér poslal do dráhy jeho soupeře. Kramer, velký favorit maratonu, si zkrátil trať a byl diskvalifikován.

Šok pro Nizozemce. Nejrychlejší Kramer byl diskvalifikován Šok pro Nizozemce. Nejrychlejší Kramer byl diskvalifikován Prohlédněte zde

Karnienka, běžec na lyžích, zase ve sprintu dvojic vedl v semifinále a blížl se do cíle, ale pak si popletl trasu. Vjel do dráhy, která místo do cíle mířila k další štafetové předávce, na níž už nikdo nečekal. Když si omyl uvědomil, bylo pozdě.

To třetí příhoda, nejčerstvější ze zmíněných tří, dokonce nepustila německého rychlobruslaře na start. Mimochodem téhož závodu, v němž Kramer chvíli bruslil po cizím ledě.

Kvůli vypnutému mobilu přišel mladý Patrick Beckert o úterní olympijský závod na 10 kilometrů. Do něj se dostal jako náhradník za Itala Enrika Fabrise, který se kvůli náhlému onemocnění na poslední chvíli odhlásil. Devatenáctiletý Němec však v tu dobu v poklidu nakupoval ve Vancouveru a telefonáty trenérů, aby se urychleně dostavil na richmondský ovál, se k němu nedostaly.

Bratr stříbrné rychlobruslařky ze závodu na 3000 metrů Stephanie Beckertové byl až čtvrtým náhradníkem. Jelikož ale po odstoupení olympijského vítěze z Turína na trati 1500 metrů jeho tři konkurenti nebyli v hale, usmálo se štěstí na Beckerta.

"Nasadili jsme všechny páky, abychom Patricka 17 minut před závodem telefonicky dostihli. V tu chvíli nemůžete dělat nic jiného," uvedl šéftrenér německých rychlobruslařů Helge Jasch. "Pokud bychom měli tuto informaci o hodinu dříve, mohl to stihnout," litoval Jasch.

Beckert se cítí nevinen. Ještě den před závodem se prý ptal trenérů a vedení týmu, zda nemá pro jistotu na stadion přijít. "Ne, nemusíš. Taková náhoda se nestává," ujistili podle deníku Die Welt závodníka z Erfurtu trenéři.

reklama