reklama

Vzhůru na Peking: Politici soukromě, úředníci oficiálně

autor: Ondřej Besperát
Do Číny zatím míří jen premiér a ministr vnitra

Praha - Česko budou na olympiádě v Číně oficiálně reprezentovat úředníci a sportovci. Jedinou výjimkou je premiér Mirek Topolánek.

Ten se nakonec nechal pozvat Českým olympijským výborem, i když ještě před měsícem tvrdil, že do Číny z politických důvodů neodjede. Chybět bude určitě na zahájení, do Pekingu odlétá až příští středu.

Čtěte také: Sarko i pan Lu jedou do Číny. Dali přednost byznysu

Jen dva nakonec?

Předseda vlády ovšem není jediným českým politikem. Z těch vládních dosud cestu na východ připustili jen dva. Do Pekingu nakonec míří také ministr vnitra Ivan Langer.

Podle informací Aktuálně.cz do Pekingu rozhodně neodjedou ministři Strany zelených, lidovci a také ani ministr dopravy Aleš Řebíček nebo průmyslu Martin Říman.

"Ne, pan ministr nemá plánovanou ani oficiální, ani soukromou cestu," potvrdili lidé z tiskových oddělení obou ministerstev.

Úředníci jedou sami

Rozdíl je také v tom, že úředníci vyjedou do Pekingu sami, kdežto politici s sebou berou rodinné zástupce.

"Naši úředníci jedou sami," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany, odkud vyjede na východ už zítra Viktor Podloucký, zmocněnec ministryně pro sportovní reprezentaci. Toho po týdnu vystřídají náměstek Jaroslav Kopřiva a ředitel Armádního sportovního centra Dukla Jaroslav Priščák.

Také lidé z Langerova ministerstva pojedou bez rodin. Náměstek Jaroslav Salivar a ředitel odboru sportu Jaromír Vodehnal a jeho zástupce Jiří Drbohlav budou v Pekingu od pátku do patnáctého srpna. "Zastupují 42 sportovců, což je třetina všech reprezentantů. Jsou to jejich nadřízení," zdůrazňuje ministerstvo.

Služební cestu mají i další tři úředníci z ministerstva školství, které vede Ondřej Liška z protibetsky zaměřené Strany zelených. Ta dokonce letos vyvěsila tibetskou vlajku na budovu sněmovny tak, že se kolem toho strhl nevídaný poprask.

Politici ale neodletí osamoceni. Premiér s sebou bere syna. Ivan Langer odletí podle informací Blesku na týdenní pobyt i s manželkou.

Platí si sami?

Langer v médiích několikrát zdůraznil, že je to soukromá cesta, není ale jasné, kdo ji platí. Nejprve totiž na dotazy médií odpovídal, že je pozván od České olympijské. Ta ho ale na list pozvaných bez placení nezařadila. Musel by být tedy pozván od některého z oficiálních sponzorů.

Ke sponzorům České olympijské patří Skanska, Česká pojišťovna, Pilsner Urquell, ČEZ, RWE, Škoda Auto, Adidas, Unipetrol, Zentiva a GE Money Bank.

Nakonec ministr uvedl, že si cestu platí sám. Také premiér Topolánek novinářům řekl, že pobyt v Pekingu svému synovi zaplatil sám. On je oficiálně pozván.

reklama