reklama

Tady nenatáčejte. Psychologická válka před semifinále začala, Češi měli konflikt s ruskými novináři

Český brankář Pavel Francouz se rozhodit nenechá Český brankář Pavel Francouz se rozhodit nenechá autor: Reuters
Rusové nabízeli českému týmu peníze, pokud se vzdá červené barvy dresů a levé střídačky.

Pchjongčchang - Zástupci českého hokejového týmu nedovolili na tréninku před semifinálovým zápasem s Rusy televizním štábům z Ruska točit záběry. Podle agentury TASS zasáhl manažer české reprezentace Jan Černý proti novinářům dokonce silou.

"Černý použil sílu vůči kameramanovi ruského štábu, pokusil se ho strčit ze schodů. Na výzvy kameramana, aby se jej nedotýkal, šéf české delegace nereagoval," tvrdí agentura.

Češi si na direktoriátu turnaje prosadili, že jejich přípravu na zápasy zahraniční televize nesmějí snímat a redaktoři mohou pouze natáčet rozhovory ve vyhrazených prostorech. Manažer Černý a tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund tak několikrát museli upozorňovat kameramany i redaktory, že trvají na dodržení pravidel.

"Na direktoriátu jsme se dohodli, že necháme tréninky pro média i ostatní otevřené, že to nebudeme selektovat. Natáčet se ale nesmí. A dvakrát nebo třikrát jsme to během olympiády zdůraznili," citovala ČTK Černého, který ruské televizi zabránil v nahrávání i svým tělem.

"Samozřejmě, že je to psychologická válka. Dělají, že tomu nerozumí. Přitom doteď tady nebyli, naše tréninky si nikdo nenahrával. Jak jsem řekl, není to povolené," podotkl Černý s tím, že trenéři soupeřů mohou přípravu bez problémů osobně sledovat.

Dva členové ruského realizačního týmu také na tribuně byli. "Mohou si klidně dělat zápisky. Ale aby to natáčela televize? Pak jim to klidně může dát," řekl.

Češi nastoupí v pátek proti ruským hokejistům v červených dresech a stejně jako ve všech čtyřech předešlých zápasech budou mít levou střídačku. Jako lépe postavený tým v základní části totiž měli právo volby. Rusové se to ale ráno pokoušeli změnit.

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství podle vaší preference.

"Přišli s tím, že si vyměníme dresy i střídačku. Sedíme vedle sebe a on na mě: Máte pěkné bílé dresy. Tak říkám: A co? On, a co pravá střídačka?" popsal Černý ranní sezení, ve kterém mu kolega v nadsázce za výměnu nabídl i 100 eur. "Tak jsem se ho zeptal, jestli nemají v Rusku krizi," pousmál se.

Trenér Josef Jandač bral dění na tribuně s nadhledem. "Já to neřeším. Nemělo by se to natáčet. Ale Rusové si to natáčí, skautují, každé mužstvo to dneska řeší," řekl Jandač.

Semifinále proti Rusku se hraje v pátek od 8:40 SEČ. Nastoupit by do něj měl i obránce Michal Jordán. Sedmadvacetiletý bek kvůli svalovým problémům vynechal středeční čtvrtfinálový souboj s týmem USA, dnes ale absolvoval kompletní trénink a po jeho skončení uvedl, že je připraven opět hrát.

"Dneska to bylo o dost lepší. Absolvoval jsem celý trénink a noha vypadá dobře," řekl Jordán, který v úterý předčasně ukončil přípravu. "Trošku mě píchlo ve svalu," vysvětlil obránce Chabarovsku.

"Kdyby to nebylo stoprocentní, tak bych to určitě řekl trenérům. Jsme tu jako tým a do toho risku, že bych to klukům pokazil, nepůjdu. Když si budu úplně jistý, že ta noha je dobrá, tak budu hrát," řekl Jordán.

Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Prohlédněte zde
reklama