reklama

Zachránci Česka? Pánové z útoku, o němž se moc nemluví

Tomáš Fleischmann v souboji před brankou Tomáš Fleischmann v souboji před brankou autor: Reuters
Krejčí a Fleischmann rozhodli zápas s Lotyšskem

Vancouver - Patrik Eliáš po nevítaném dramatu s Lotyši přiznal, že podobně stresovou záležitost v hokeji ještě nezažil.

"Když jste v pozici náhlé smrti, tak se může stát cokoliv. Musíte si v té chvíli věřit. I v prodloužení měli Lotyši jednu dobrou střelu, jinak jsme měli puk pod kontrolou my. Mladí, Krejča (David Krejčí), to vzali skvěle na sebe," ocenil Eliáš výkon autora rozhodující branky proti Lotyšsku.

Je to tak. Do úvah o tom, zda v elitní formaci má hrát Havlát, Jágr nebo Michálek, vstoupila nečekaně a důrazně nenápadná dvojice Krejčí - Fleischmann.

Pánové z útoku, o kterém se mluví méně než o dvou prvních superformacích kolem Eliáše a Jágra, se ukazují jako čím dál větší jistoty Růžičkova výběru. Ne snad že by oni měli nastupovat proti Finsku na úvodní vhazování, ale s Lotyšskem jednoznačně vytáhli tým z bryndy.

Hvězdy zápasu

Hvězdy zápasu
  • David Krejčí

Rodák ze Šternberka, k hokeji ho přivedl otec, hokejový rozhodčí. Poprvé bruslil ve čtyřech letech. Jeho hlavním idolem vždy byl Jágr. Do zámoří odešel v 18 letech

  • Tomáš Flesichmann

Draftován v roce 2002 Detroitem. Premiéru v NHL zažil v roce 2005 v Capitals. Za Washington hraje dodnes, ve 118 zápasech dal 14 branek

Už v předchozích zápasech byla radost se dívat, když naskočili na led. Ale v osmifinále jejich forma vyplavala na oči nejjasněji. Obzvlášť když Jágr strávil většinu času na ošetřovně a Eliáš sice na ledě, ale výsledek byl… víceméně stejný.

Krejčí i Fleischmann stáli oba o to, aby se na zápas s Lotyšskem rychle zapomenulo. "Nechci nad tím přemýšlet, chci mít v hlavě jen Finy," odpovídal novinářům po zápase střelec branky z 65. minuty David Krejčí. "Pustili jsme si to zbytečně, byla to naše chyba, ale zvládli jsme to," přidal se k němu Fleischmann, autor druhého českého gólu a spoluhráč Alexandra Ovečkina z Washington Capitals.

Sen: hrát s Jágrem

Krejčí hraje v NHL za Boston a v olympijské reprezentaci je nováčkem. ale málem mu Vancouver unikl. Před začátkem letošního ročníku NHL se podrobil operaci kyčle a v listopadu onemocněl prasečí chřipkou.

V Česku ho lidé málo znají proto, že do zámoří odešel ještě v juniorském věku, v osmnácti letech. Poprvé reprezentoval na světovém šampionátu před dvěma lety. Teď se dočkal splnění jednoho snu z dětství: chtěl vždycky nastoupit za jeden tým s Jaromírem Jágrem.

Branka proti Lotyšsku v základní skupině byla jeho první v národním týmu, dnes přidal stejnému soupeři druhou. A zastínil tak i lídra týmu Eliáše.

Eliáš: stupidní vyloučení

"U některých hráčů selhala disciplína. Šli jsme do čtyřech, do třech. Úplně stupidně. To se v takových turnajích nemůže stát," vyčítal na dálku kapitán týmu Eliáš spoluhráčům, že se nechali vylučovat.

Na trestné lavici si postupně pobyli Jágr, Fleischmann, Polák (tito dva současně), Hejda a Michálek.

Nejhorší situace nastala, když Lotyšsko dostalo příležitost hrát 5 proti 3. Pak se projevila další jistota - a jediná, kterou Česko má už od začátku turnaje: Tomáš Vokoun.

Střelec první české branky Rolinek přičítá častá vylučování spíš chybám, které plynou ze špatné organizace hry v obraně. "Máme tam bordel," citovala agentura ČTK Rolinka. "Když soupeř začne rotovat v koutu a měnit místa, tak nedokážeme pohlídat hráče," dodal Rolinek.

Česko - Lotyšsko, osmifinále, které rozhodlo až prodloužení Česko - Lotyšsko, osmifinále, které rozhodlo až prodloužení Prohlédněte zde

reklama