reklama

Záhadně zestárlou čínskou gymnastku již vyšetřuje MOV

Čínská gymnastka He Kexin se zlatou olympijskou medailí. Kolik je jí opravdu let? Čínská gymnastka He Kexin se zlatou olympijskou medailí. Kolik je jí opravdu let? autor: Reuters
Čínská delegace pravděpodobně zfalšovala její věk

Peking - Mezinárodní olympijský výbor zahájil vyšetřování ohledně věku čínské gymnastky Che Kche-sin. Ta v Pekungu vyhrála dvě zlaté medaile, jednu v soutěži družstev a druhou v individuální soutěži.

O podezření, že Číňanka ještě nedosáhla potřebného věku ke startu na olympijských hrách, informoval online deník Aktuálně.cz již minulý týden.

Podle oficiálních dokumentů, jež předložila čínská delegace je jí již více než 16 let. V jejím pasu je datum narození 1. ledna 1992. Mladistvý vzhled gymnastky však v mnohých vyvolal pochybnosti již při závodech, avšak nikdo neměl v rukou potřebný důkaz.

Ten nalezla až agentura The Associated Press, které se minulý čtvrtek ráno podařila stáhnout stránku z webu čínské tiskové agentury Sin-chua, na které je Kche-sin zachycena jako třináctiletá vítězka čínských městských her.

Ty se přitom konaly jen devět měsíců před olympiádou v Pekingu. Pořadatelé her ji zařadili mezi 10 největších mladých nadějí her. Jak uvedla agentura Reuters, ve čtvrtek večer již odkaz na danou stránku agentury Sin-chua "neexistoval".

Ve finále městských her porazila svou kolegyni z reprezentace Jang I-lin, když předvedla ukázkovou sestavu pojmenovanou po jiné čínské gymnastce Li Na.

"Asijská těla nejsou jako těla ze západu"

Jang I-lin, členka gymnastického družstva Číny, které údajně zfalšovala čínská delegace pas, aby byla starší 16 let Gymnasitka. Jang I-lin, členka gymnastického družstva Číny, které údajně zfalšovala čínská delegace pas, aby byla starší 16 let Foto: Reuters

Funkcionáři čínské gymnastické reprezentace ihned jakékoli pochybnosti popřeli a jako důkaz veřejně předložili kopii pasu Kche-sin.

"Asiaté mají prostě jiné typy postav než lidé ze západu," argumentoval odlišnou fyziologickou stavbou jedinců mongoloidní rasy čínský kouč Chuang Jü-pin.

Pochybnost o věku se vyskytla i u dalších čínských reprezentantek Ťiang Jü-jüan a Jang I-lin. Jako první pochybnosti vyslovila trenérka amerického družstva Martha Karolyi, která zpochybnila prohlídku zubů, kterou se prokazuje věk reprezentantek.

Podle ní a mnohých dalších je falšování věku gymnastek větším problémem než doping, protože mladší gymnastky tolik nevnímají tlak a stres, který je v tomto sportu enormní.

"Podvod a doping na olympiádu nepatří," říkal při ceremoniálu předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Sám netušil, co se děje za jeho zády.

reklama