Zahraniční ligy: Foden dvěma góly otočil derby s United, Jankto v Itálii skóroval

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 3. 2024 19:09
Fotbalisté Manchesteru City otočili ligové derby a porazili United 3:1. Obhájci titulu ztrácejí na vedoucí Liverpool znovu bod a za týden se s ním utkají. Dvěma brankami ve druhém poločase se zasloužil o vítězství Phil Foden. Výhru pečetil nejlepší střelec Premier League Erling Haaland a napravil tak zaváhání z konce úvodního poločasu.
Phil Foden slaví gól Manchesteru City
Phil Foden slaví gól Manchesteru City | Foto: Reuters

Skóre otevřeli hosté v osmé minutě. Fernandes po dlouhém výkopu Onany přihrál míč na střed a Rashford jej ze střední vzdálenosti poslal o břevno do sítě. První poločas se pak odehrával v režii City, Rodriho střelu však vytáhl Onana a norský kanonýr Haaland těsně před pauzou ze dvou metrů překopl odkrytou branku.

Domácí byli poté aktivnější a Foden vyrovnal v 56. minutě, poté co vymetl pravou šibenici branky "Rudých ďáblů". V 80. minutě si Foden vyměnil míč s Álvarezem a Onanu propálil z úhlu na zadní tyč.

V nastavení se prosadil ještě Haaland a po 18. trefě v sezoně má v čele tabulky střelců o dvě branky více než Ollie Watkins z Aston Villy. United jsou v tabulce šestí.

Fotbalisté Burnley prohráli doma s Bournemouthem 0:2 a po devátém kole za sebou bez vítězství ztrácejí jedenáct bodů na příčky zaručující setrvání v soutěži. Hosté přerušili sérii sedmi zápasů bez vítězství a naopak mají 11 bodů k dobru od sestupového pásma. Góly dali Kluivert a Semenyo.

Jankto rozhodl o výhře Cagliari

Fotbalisté druhého Juventusu v italské lize prohráli na hřišti mistrovské Neapole 1:2. Vedoucí Inter Milán může mít na turínský klub náskok patnácti bodů, pokud v pondělí porazí Janov. Jakub Jankto prvním gólem v ročníku rozhodl o výhře Cagliari 1:0 v záchranářském souboji na hřišti Empoli. Svěřenci Claudia Ranieriho zůstali v pásmu sestupu, ale bodově se vyrovnali sedmnácté Veroně, jež doma porazila stejným výsledkem Sassuolo. Boloňa zvítězila v Bergamu 2:1 a pojistila si čtvrté místo.

Jako první pod Vesuvem zahrozil Juventus. Vlahovič postupoval sám na brankáře Mereta a dokázal jej lobem překonat, jeho pokus však skončil na pravé tyči. Do vedení tak šla tři minuty před přestávkou Neapol. Prosadil se Kvaracchelia a navázal na svůj výkon z minulého kola, kdy proti Sassuolu zaznamenal dvě branky a asistenci. Juventus vyrovnal devět minut před koncem zásluhou Chiesy. V 87. minutě Osimhen nejprve neproměnil penaltu, ale jeho zaváhání z dorážky napravil Raspadori a vrátil vedení na neapolskou stranu.

Domácí dokázali vyhrát dvakrát za sebou poprvé od září a na domácím stadionu triumfovali nad "Starou dámou" popáté v řadě. To se Juventusu stalo poprvé od let 1960-1964, kdy pětkrát za sebou prohrál ve Florencii.

Cagliari díky Janktově brance z 69. minuty poprvé v sezoně zvítězilo venku. Empoli prohrálo poprvé po sérii šesti zápasů bez porážky, která přišla po lednovém angažmá trenéra Davide Nicoly. Díky němu se toskánský klub dostal ze sestupových pozic na 14. místo, ale na osmnácté má náskok pouhých dvou bodů.

Verona zvítězila po šesti zápasech a udržela se na nesestupové pozici. Hosté naproti tomu prohráli posedmé z uplynulých osmi utkání a na předposlední příčce nyní ztrácejí na svého přemožitele tři body. K úspěchu hostům nepomohl ani nově jmenovaný trenér Davide Ballardini. V 79. minutě rozhodl střídající polský útočník Šwiderski, jenž od ledna hostuje ve Veroně z Charlotte. V Serii A se zapsal mezi střelce poprvé.

V Bergamu platilo poločasové skóre 1:0 pro domácí po brance Lookmana. Svěřenci trenéra Thiaga Motty pak utkání otočili během čtyř minut. V 57. minutě proměnil pokutový kop Zirkzee a poté skóroval Fergsuon. Boloňa prodloužila vítěznou sérii na šest utkání, což se jí podařilo teprve potřetí v historii, přičemž oba další případy přišly v 60. letech minulého století.

Boloňa má na pátý AS Řím náskok čtyř bodů, na šestou Atalantu ještě o bod více.

Schick se ujal role nahrávače

Lídr německé fotbalové ligy Leverkusen i s přispěním reprezentačního útočníka Patrika Schicka zvítězil v Kolíně nad Rýnem 2:0 a po 24. kole vede tabulku už o deset bodů. Bayer využil páteční další zaváhání obhájců titul z Bayernu Mnichov, kteří pouze remizovali ve Freiburgu 2:2. Schick odehrál 65 minut a podílel se asistencí na vítězné brance, Adam Hložek a Matěj Kovář zůstali mezi náhradníky Leverkusenu.

Bayer hrál už od 14. minuty přesilovku, poté co za tvrdé šlápnutí na Xhaku dostal po kontrole od videorozhodčího červenou kartu Thielmann. Svěřenci Xabiho Alonsa šli do vedení ve 38. minutě, kdy se po Schickově přihrávce trefil poosmé v sezoně a potřetí z posledních čtyř zápasů Frimpong.

Podruhé využili hosté přesilovku v 73. minutě zásluhou Grimalda, který se znovu odpoutal na druhém místě klubové tabulky střelců od nizozemského spoluhráče a na jeden gól se přiblížil k dlouhodobě zraněnému nejlepšímu kanonýrovi Bayeru Bonifaceovi.

Leverkusen vybojoval 20. ligovou výhru v ročníku, trenér Alonso odkoučoval jubilejní 50. zápas v bundeslize. Bayer dál drží neporazitelnost v sezoně, přemožitele už nenašel v 34 soutěžních zápasech. Kolínu dál patří barážová příčka už jen s jednobodovým náskokem na přímý sestup.

V duelu o sedmé místo Hoffenheim díky dvěma brankám Maximiliana Beiera doma porazil Brémy 2:1. Pavel Kadeřábek na straně vítězů odehrál celé utkání, obdržel pátou žlutou kartu v sezoně a příští zápas si nezahraje. David Jurásek zůstal mezi náhradníky Hoffenheimu a na trávník se nedostal ani brankář Werderu Jiří Pavlenka.

Girona zahodila šanci stáhnout náskok Realu

Fotbalisté Girony ani Barcelony nevyužili ve španělské lize zaváhání Realu. Druhá Girona po prohře na Mallorce 0:1 ztrácí na madridského lídra sedm bodů, venku nebodovala už potřetí za sebou. Barcelona v Bilbau remizovala 0:0 a zaostává o další bod. Villarreal deklasoval Granadu 5:1 a protáhl sérii bez porážky na sedm zápasů. Hattrickem se blýskl norský útočník Alexander Sörloth.

O vítězství Mallorky nad Gironou rozhodl v 33. minutě Copete, jenž se prosadil v sezoně poprvé. Domácí navázali na postup do finále Španělského poháru, v němž se 6. dubna střetnou s Bilbaem. V ligové tabulce je Mallorka patnáctá a na zónu sestupu má náskok osmi bodů.

Barcelona jako první dokázala v Bilbau od října bodovat, ale před odvetou osmifinále Ligy mistrů s Neapolí ji trápí především zranění záložníků De Jonga a Pedriho. Oba museli střídat v prvním poločase. De Jong má problémy s kotníkem, Pedri se svalem.

Sörloth za Villarreal dvakrát skóroval v první dvacetiminutovce a před přestávkou zvýšil Capoue. Do druhého poločasu domácí vyslali místo autora deseti ligových branek Morena do ofenzivy Guedese a portugalský útočník se záhy odvděčil gólem. Sörloth zkompletoval hattrick v 66. minutě a navázal na gól z minulého kola při vítězství 3:1 v San Sebastianu. Nyní se s 12 trefami prostřílel do první desítky v tabulce kanonýrů soutěže. Hosté se prosadili alespoň v nastavení zásluhou Kanaďana Corbeanua.

Granada po třech remízách vyšla naprázdno a na vítězství čeká v lize už sedm zápasů. Na předposlední příčce ji dělí od záchrany deset bodů. Nad Villarrealem, který je po sérii bez porážky dvanáctý, vyhrála naposledy před deseti lety.

Anglická fotbalová liga - 27. kolo:

Burnley - Bournemouth 0:2 (13. Kluivert, 88. Semenyo), Manchester City - Manchester United 3:1 (56. a 80. Foden, 90.+1 Haaland - 8. Rashford).

20. Sheffield United 26 3 4 19 22:66 13

Poznámka: Everton přišel o 6 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

Italská fotbalová liga - 27. kolo:

Hellas Verona - Sassuolo 1:0 (79. Šwiderski), Empoli - Cagliari 0:1 (69. Jankto), Frosinone - Lecce 1:1 (45.+2 Chaddíra - 61. Krstovič z pen.), Bergamo - Boloňa 1:2 (28. Lookman - 57. Zirkzee z pen., 61. Ferguson), Neapol - Juventus Turín 2:1 (43. Kvaracchelia, 88. Raspadori - 81. Chiesa).

Německá fotbalová liga - 24. kolo:

Kolín nad Rýnem - Leverkusen 0:2 (38. Frimpong, 73. Grimaldo), Hoffenheim - Brémy 2:1 (8. a 44. Beier - 90.+2 Alvero).

Španělská fotbalová liga - 27. kolo:

Villarreal - Granada 5:1 (7., 20. a 66. Sörloth, 32. Capoue, 47. Guedes), Atlético Madrid - Betis Sevilla 2:1 (8. vlastní Silva, 44. Morata - 62. Carvalho), Mallorca - Girona 1:0 (33. Copete), Bilbao - FC Barcelona 0:0.

1. Real Madrid 27 20 6 1 56:18 66
2. Girona 27 18 5 4 57:33 59
3. FC Barcelona 27 17 7 3 56:34 58
4. Atlético Madrid 27 17 4 6 54:29 55
5. Bilbao 27 14 8 5 46:26 50
6. Betis Sevilla 27 10 12 5 32:28 42
7. San Sebastian 27 10 10 7 37:29 40
8. Valencie 26 10 7 9 31:31 37