Žena, nebo muž? I v Pekingu se bude testovat pohlaví

rou
31. 7. 2008 13:20
V historii OH byl odhalen jen jeden podvod

Praha - Už sice nemusí absolvovat potupnou prohlídku, při které nahé napochodovaly před komisi lékařů, přesto čeká některé sportovkyně na olympijských hrách v Pekingu vedle antidopingových kontrol ještě větší nepříjemnost: test pohlaví.

Ten má určit, zda jsou skutečně ženy. Pro testování připravili organizátoři laboratoř, která bude podobná těm v Sydney či Aténách při minulých olympiádách.

Jak informuje Katie Thomasová ve svém článku ve středečním vydání New York Times, odborníci z pekingské spojené fakultní nemocnice v ní budou posuzovat zevnějšek, hormony a geny vybraných sportovkyň.

Žákyně gymnastického týmu provincie Anhui trénují v tělocvičně ve městě Hefei. Na účast na olympiádě v Pekingu jsou ještě příliš mladé, ale kdo ví, která z nich bude závodit za čtyři roky v Londýně?
Žákyně gymnastického týmu provincie Anhui trénují v tělocvičně ve městě Hefei. Na účast na olympiádě v Pekingu jsou ještě příliš mladé, ale kdo ví, která z nich bude závodit za čtyři roky v Londýně? | Foto: Reuters
Čtěte také:
Čína touží po vavřínech. Falšuje gymnastkám pasy?

Testem budou ale muset projít jen ty účastnice, u nichž vzniknou nějaké pochybnosti o jejich pohlaví.

I tak to ale pro ně může být ponižující. "Poctivé lidi to musí zasáhnout," myslí si Alice Dregerová, specialistka na lékařskou etiku Severozápadní univerzity v USA.

"Vždyť ti lidé strávili třeba celý život přípravou na start na olympiádě," uvedla pro New York Times.

Nahé prohlídky jsou minulostí

V minulosti ale musela projít verifikací pohlaví každá žena, která se chtěla olympiády zúčastnit.

Vše vypuklo v šedesátých letech, kdy ve světovém sportu panovaly obavy, že Sovětský svaz či další komunistické země budou nasazovat do ženských sportů muže.

Foto: Aktuálně.cz
Speciál Aktuálně.cz:
Historie her: Když nad sportem zvítězila politika

Úplně nejdříve prokazovaly ženy své pohlaví nahé před lékařskou komisí, od roku OH v Mexiku v roce 1968 se začaly používat chromozómové testy.

Ty sice neodhalily žádného podvodníka, ale objevilo se několik sportovkyň, které kvůli genetické vadě měly i mužské chromozomy. A ty test označil za muže, takže se občas vyskytly problémy.

Třeba španělská překážkářka Maria José Martínezová Patinová byla v 80. letech diskvalifikována, protože test k jejímu překvapení odhalil, že se narodila s chromozomem Y. Očištěna byla až v roce 1988.

Otázka pohlaví se komplikuje

Chromozómové testy sice nebyly tak neetické jako prohlídky, ale jejich nespolehlivost a sílící nespokojenost sportovců donutila vedení olympijského výboru ke změnám.

K těm přispěl i fakt, že v průběhu olympijských her v Atlantě v roce 1996 neprošlo kontrolou osm závodnic, ale bylo rozhodnuto, že ženy mají vrozenou vadu, která jim nedává žádnou výhodu, a byly omilostněny.

Teprve od roku 1999 nemusí testem pohlaví na OH projít plošně všechny sportovkyně.
Teprve od roku 1999 nemusí testem pohlaví na OH projít plošně všechny sportovkyně. | Foto: Reuters

"Byla to neetická, nevědecká a diskriminační praxe," myslí si šéfka lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Arne Ljungqvistová.

Ta v roce 1999 dosáhla zrušení plošných testů, které se také postupně přizpůsobily nejnovějším vědeckým poznatkům - sportovkyně teď kontrolují endokrinologové, gynekologové, genetici i psychologové.

I přesto ale vzbuzuje verifikace pohlaví nejrůznější otázky. Kritici tvrdí, že chybný je už předpoklad neměnnosti lidského pohlaví.

"V tuhle chvíli je velice obtížné definovat, co je to vlastně muž a co žena," uvedla pro New York Times Christine McGinnová, plastická chiruržka specializující se na změny pohlaví.

Podle ní člověk, který vypadá jako žena, může mít chromozom Y, a naopak ten, kdo vypadá jako muž, jej nemá. A v mnoha případech o tom dotyční vůbec nevědí a dozvídají se to až v dospělosti. "Opravdu se to teď zkomplikovalo hrozně rychle," tvrdí Ginnová.

Jen jeden podvod na OH - nacistický

Přes po desetiletí probíhající kontrolování pohlaví pamatují olympijské hry jen jeden prokázaný podvod. A ten nebyl odhalen pomocí testů.

V roce 1936 Němka Dora Ratjenová skončila na olympiádě v Berlíně ve skoku vysokém čtvrtá.

O dvacet let později pak domnělá atletka přiznala, že ve skutečnosti je vlastně mužem, Hermannem Ratjenem. K vydávání se za ženu ho prý přinutili nacisté.

 

Právě se děje

Další zprávy