ČTK

Asistenci na vítězné brance si připsal Tomáš Kaberle a spolupráce dvou elitních českých zadáků pomohla brankáři Curtisi Josephovi k jubilejní 450. výhře v NHL.

Hokejisté Toronta nezachytili začátek zápasu a po sedmi odehraných minutách prohrávali už 0:2. "Po nejistém začátku nás Cujo (Joseph) podržel třemi nebo čtyřmi výbornými zákroky a získal sebevědomí. Poté se rozjela i naše ofenziva a měli jsme řadu šancí, gólových šancí," podotkl trenér Maple Leafs Ron Wilson.

Jehož svěřenci pak třemi góly otočili skóre. Atlantě sice zajistil Colby Armstrong prodloužení, v něm měli ale poslední slovo čeští obránci. Nejdříve se Kaberleho střela nevešla mezi tři tyče, ale odražený kotouč se dostal ke Kubinovi, který osmým gólem v sezoně rozhodl.

"Vítězství jsou nejdůležitější měřítko pro brankáře. Je to velké ocenění vaší práce," uvedl jedenačtyřicetiletý Joseph po jubilejní výhře. Náhradního gólmana Toronta po zápase pochválil i Kubina: "Měli několik šancí, zejména v přečísleních. Cujo dnes odehrál skvělý zápas."

Prospal porážce nezabránil

Český útočník Václav Prospal byl jediným střelcem Tampy Bay, která na svém ledě podlehla Montrealu 1:2 po samostatných nájezdech. Tisíce fanoušků Canadiens, kteří sváteční období využili k výletu na Floridu, se tak po pondělní výhře nad Panthers radovaly z dalšího úspěchu.

"Máme opravdu velké množství fanoušků a je jedno, kde hrajeme. Připadá mi, že kdykoli hrajeme na soupeřově kluzišti, tak je tam alespoň pět tisíc lidí, kteří nás mohutně podporují. Posiluje to váš výkon," ocenil brankář Carey Price fanoušky Montrealu, nejslavnějšího a nejúspěšnějšího týmu historie NHL.

Hokejisté Bostonu se vezou na vítězné vlně. V Pittsburghu sice prohrávali po první třetině po zásahu Petra Sýkory, ale ve druhé části díky dvěma gólům z přesilových her výsledek otočili a zvítězili 5:2.

Krejčí je zatím nejproduktivnějším Čechem

Bruins vzhráli podeváté v řadě a v posledních 15 zápasech našli přemožitele jen jednou. Úctyhodná série je podobná té, kterou hokejisté Bostonu prožívali před 26 lety, kdy tehdejší tým vedený hráči jako Ray Bourque či Barry Pederson ztratil v 15 duelech jediný bod za remízu.

Jednu přihrávku si připsal i útočník David Krejčí, který se v produktivitě českých hráčů dostal před dosud vedoucího Patrika Eliáše.

Skončila naopak neporazitelnost Chicaga, jejich sérii devíti výher nemilosrdně uťal Detroit. Red Wings v generálce na novoroční zápas pod širým nebem Winter Classic zvítězili i díky dvěma gólům Johana Franzéna jednoznačně 4:0. Triumf Detroitu podpořil 36 úspěšnými zákroky brankář Ty Conklin.

I bez bodového příspěvku Alexandra Ovečkina vyhrál Washington v Buffalu 4:2. Rozhodující náskok si hosté vypracovali v prvních dvou třetinách, kdy se dostali do tříbrankového vedení. Zasloužil se o to i premiérovým gólem Chris Bourque. "Je to úžasné," stručně komentoval svůj příspěvek nadšený syn legendárního Raye Bouquea.

Statistiky úterních zápasů:
Buffalo - Washington 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
Branky: 48. Mair, 60. MacArthur (Špaček) - 2. Laich, 10. Ch. Bourque, 33. Bäckström, 60. Gordon. Střely na branku: 33:31. Diváci: 18.690.

Toronto - Atlanta 4:3 v prodl. (1:2, 2:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 9. Kuljomin, 25. Stempniak, 39. J. Blake, 61. Kubina (T. Kaberle) - 5. Little, 7. Slater, 54. C. Armstrong. Střely na branku: 47:32. Diváci: 19.260.

Pittsburgh - Boston 2:5 (1:0, 1:3, 0:2)
Branky: 17. Sýkora, 36. Dupuis - 25. Chára, 30. Savard (Krejčí), 37. Kessel, 46. St. Pierre, 50. Wideman. Střely na branku: 34:40. Diváci: 17.132.

Tampa Bay - Montreal 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 14. Prospal - 41. Latendresse, rozhodující nájezd Lapierre. Střely na branku: 22:30. Diváci: 20.454.

Detroit - Chicago 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 27. a 41. Franzén, 16. Dacjuk, 53. Kopecký. Střely na branku: 39:36. Diváci: 20.066.

St. Louis - New Jersey 3:4 (2:1, 0:1, 1:2)
Branky: 5. Boyes, 8. Backes, 60. Steen (Polák) - 2. a 55. Parise, 23. Rolston (Holík), 57. Pandolfo. Střely na branku: 31:26. Diváci: 19.150.

Vancouver - Philadelphia 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 17. D. Sedin, 32. Kesler - 4. J. Carter, 18. Hartnell, 23. Kalinski. Střely na branku: 31:29. Diváci: 18.630.

Edmonton - Ottawa 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 14. Moreau, 34. Reddox - 10. Spezza, 25. Alfredsson, 52. Lee. Střely na branku: 22:25. Diváci: 16.839.