Synek začal finále opatrněji, na prvním mezičase byl až čtvrtý, ale postupně se posouval vpřed a 500 metrů před cílem už vedl. V té chvíli už bylo jasné, že o vítězství se rozhodne mezi ním a Drysdalem, startujícím v letošní sezoně poprvé v Evropě. Synek však své vedení bezpečně uhájil a porazil svého přemožitele z loňského MS o 1,41 vteřiny.

"Úplně ideální závod to přitom nebyl. Na prvním kilometru byly docela velké vlny, protože vedle se díky pozměněnému programu rozveslovávaly párové čtyřky. Původně jsem chtěl nastoupit hned na začátku, ale takhle jsem byl rád, že jsem se ostatních držel," vysvětlil Synek ČTK důvod, proč se v první polovině závodu pohyboval na třetím čtvrtém místě.

V druhé polovině se ale posunul do popředí a dojel si pro první místo. Fakt, že porazil favorizovaného Drysdala, nepřeceňuje. "Nic to neznamená. V Evropě jel poprvé a možná ještě není dostatečně aklimatizovaný," podotkl veslař pražské Dukly, který tak nakonec v Lucernu uspěl i bez své původně stanovené taktiky. "Musel jsem nakonec jet jinak, než jsem chtěl. Ale nevadí. Vyzkouším si ji v Poznani při dalším díle Světového poháru," dodal Synek.

Knapková naopak šla podobně jako v bavorské metropoli, kde v květnu SP začal, hned po startu do čela a na mezičasech na 500, 1000 i 1500 metrů vedla. V polovině dvoukilometrové trati na jezeře Rotsee měla česká reprezentantka náskok 1,11 vteřiny, ale ani tentokrát se jí nepodařilo královnu skifu porazit.

Karstenová, jež má ve své sbírce dvě zlaté olympijské medaile a pět titulů mistryně světa, 400 metrů před cílem zrychlila, dostala se do čela a bezpečně vyhrála. Knapková za ní nakonec zaostala o 1,49 vteřiny.

Další dvě české posádky se dnes v Lucernu představily v B-finále. Dvojka bez kormidelníka Václav Chalupa, Jakub Makovička svou závěrečnou jízdu vyhrála a obsadila celkově sedmé místo. Dvojskif lehkých vah Jan a Ondřej Vetešníkové dojel třetí a v konečném hodnocení mu patří deváté místo.

Světový pohár vyvrcholí třetím dílem od 20. do 22. června v Poznani, kde se ale ještě předtím v první polovině týdne uskuteční závěrečná dodatečná kvalifikace na olympijské hry v Pekingu. O letenky do Číny by tam za Česko měly bojovat dvojka bez kormidelníka, dvojskif lehkých vah a čtyřka bez kormidelníka lehkých vah, která v Lucernu nestartovala.

Muži:
Skif: 1. Synek (ČR) 6:47,81, 2. Drysdale (N. Zél.) -1,41, 3. Karonen (Švéd.) -4,37.
Dvojka bez korm.: 1. Calder, Frandsen (Kan.) 6:29,97, ...B-finále: 1. Chalupa, Makovička (ČR).
Dvojskif lehkých vah: 1. Purchase, Hunter (Brit.) 6:16,62, ...B-finále: 3. J. Vetešník, O. Vetešník (ČR).
Ženy:
Skif: 1. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:24,99, 2. Knapková (ČR) -1,49, 3. Čang Siou-jün (Čína) -5,18.