Slibné postupové naděje vezou kluby, které v osmifinálových zápasech fotbalové Ligy mistrů hrály na hřištích soupeře.

Ve čtyřech utkáních se zrodily tři remízy, spokojeno může být především Porto, které dokázalo remizovat 2:2 na půdě Atlétika Madrid.

V sestavě španělského klubu odehrál celý zápas reprezentační kapitán Tomáš Ujfaluši. Jedinou výhru večera slavil Arsenal, který porazil díky penaltě 1:0 AS Řím.

Inter Milán mohl v duelu s Manchesterem United děkovat především svému gólmanovi Júliu Césarovi, který podržel italský velkoklub zvláště v prvním poločase.

Manchester měl v 200. zápase v soutěži mnohem blíže výhře

Jeho spoluhráči působili pasivně, téměř se nedostávali do koncovky a prim na hřiště hráli hosté, pro které to byl 200. zápas v soutěži. Nepotvrdila se tak slova domácího kouče Josého Mourinha, který předpovídal pasivní hru anglického klubu.

Když se však Manchester dostal k zakončení, brankář jeho hráče vychytal a trenér Alex Ferguson, koučující 147. zápas v evropských pohárech, si mohl ukroutit hlavu.

Po pauze Inter přece jen přidal a Mourinho v kabině své hráče nejspíš pořádně vyburcoval. Už ve 47. minutě se ocitl ve velké šanci Adriano, ale z otočky pálil nad. Podobně se vedlo i dalším aktérům utkání, takže zápas skončil bez branek.

O výhře Arsenalu rozhodla proměněná van Persieho penalta

Arsenal se ještě musí obejít bez záložníků Tomáše Rosického, Ceska Fabregase a znovu i útočníka Eduarda, i proto středové řadě dlouho chyběla myšlenka a střelci se také příliš nečinili.

Domácí sice měli mírně navrch, ale do sedla je dostala až penalta za faul na Van Persieho, který ji proměnil ve vedoucí gól.

Anglický klub nestihl zahájení druhého poločasu, a tak začal hru kuriózně pouze s devíti hráči bez Tourého a Gallase. Když se Touré pokoušel dostat zpět na trávník, byl napomínán kartou, Gallas dorazil vzápětí.

I přes tuto neobvyklou eskapádu "Kanonýři" ještě přidali ve své snaze zlomit soupeřův odpor, ale přibývaly jim pouze střelecké pokusy.

Hosté se snažili změnit rytmus hry i střídáním a změnou rozestavení, ale moc platné jim to nebylo. Arsenal jako jediný tým večera mohl slavit výhru, navíc poveze do odvety čisté konto.

Porto vybojovalo cennou remízu v Atlétiku, remizoval i Lyon s Barcelonou

Atlético se velmi záhy radovalo z vedení po trefě Maxiho, ale ani španělský klub čisté konto dlouho neudržel. Už ve 22. minutě vyrovnal další Argentinec Lisandro.

Atlético sice ještě před poločasem dokázalo vstřelit druhý gól, ale po druhé trefě Lisandra ze 72. minuty o výhru přišlo. Pro pětadvacetiletého kanonýra to byl šestý gól v sedmém utkání v soutěži a ujal se vedení v tabulce střelců.

Barcelona potvrzovala i v Lyonu, že její skvělá forma z přelomu roku je pryč. Juninho dostal už v sedmé minutě francouzský klub do vedení a domácí byli dlouho aktivnější.

V 67. minutě se ale předvedl po Messiho rohu kanonýr Henry a katalánský klub převážil díky remíze 1:1 postupové ambice na svou stranu.

Osmifinále Ligy mistrů - první zápasy:

Atlético Madrid - FC Porto 2:2 (2:1)

Branky: 3. Maxi, 45.+2 Forlán - 22. a 72. Lisandro. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 54.000.

Olympique Lyon - FC Barcelona 1:1 (1:0)

Branky: 7. Juninho - 67. Henry. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 41.000.

FC Arsenal - AS Řím 1:0 (1:0)

Branka: 37. Van Persie z pen. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.). Diváci: 60.003.

Inter Milán - Manchester United 0:0

Rozhodčí: Medina Cantalejo (Šp.). Diváci: 84.000.