O jejich úspěch se zasloužil zejména útočník Jiří Burger, který vstřelil dvě branky a připsal si i asistenci u posledního gólu svého celku.

Kvalitní výkon opět podal brankář Jakub Štěpánek. Vítkovice se ve čtvrtfinále utkají s pražskou Slavií nebo s Pardubicemi.

Severočeši se v kritické situaci, kdy si nemohli dovolit prohrát, pokud nechtěli, aby pro ně sezona předčasně skončila, představili doma po sérii šesti zápasů na kluzištích soupeře.

Možná i proto se v úvodu spíše rozkoukávali a vstup do duelu patřil Vítkovicím. Brankář Leinonen si tak na nedostatek práce nemohl stěžovat.

Vítkovicím pomohl  v úvodu gól při přesilovce pět na tři

Jeho protějšek Štěpánek si první vážnější zákrok připsal až v 5. minutě, kdy jej v oslabení prověřil Šachl.

První početní výhodu hosté nevyužili, ale další prohřešky domácích hráčů proti pravidlům nakonec přece jen ostravskému celku pomohly k vedoucí brance.

Na trestné lavici seděli společně Vrbata s Pletkou a Burger nabídnutou přesilovku pět na tři využil.

Tygrům svitla naděje při gólu Kašpaříka, který se postaral i o druhý gól Liberce v sérii

Tygři Štěpánka nedokázali překonat ani při 68 vteřin dlouhé výhodě dvou hráčů na ledě. Možná i proto, že jejich v sezoně nejlépe střílející obránce Zíb už působí v Mladé Boleslavi. Gól nepadl ani při následné dvojnásobné přesilové hře Vítkovic.

Nakonec se však svěřenci kouče Hadamczika dočkali: mezi střelce se opět zapsal pohotově dorážející Burger, jenž se prosadil z podobné situace jako při své první brance. I když tentokrát překonal Leinonena při plném počtu hráčů na ledě.

Při Strapáčově vyloučení byl blízko snížení Pletka, ale uspěl až v 33. minutě Kašpařík, jenž dostal od Vrbaty přihrávku za obranu a svůj souboj jeden na jednoho se Štěpánkem vyhrál.

Nejproduktivnější Tygr v základní části se tak postaral i o druhý gól Liberce v sérii. Stejný hráč mohl o minutu později vyrovnat, ale neuspěl stejně jako v 37. minutě Vrbata.

Vítkovice definitivně rozhodly dalším gólem v přesilovce

Vítkovice se snažily pozorně bránit už ve středním pásmu a soupeře k ničemu vážnému nepouštěly. A čekaly na svou chvíli, nejlépe v přesilovce, která také přišla.

V 46. minutě dostal Modrý zbytečný menší trest za zdržování, domácí hráli jen ve třech a hosté nabídnutou šanci na třetí gól využili.

Bezmocného Leinonena překonal Kvapil a definitivně tak rozhodl o postupu Vítkovic. Liberec se sice snažil ještě zápas zdramatizovat, ale už se mu to nepodařilo ani při závěrečné power play.

Plzeň rozhodla o prodloužení série ve třetí třetině

Hokejisté Třince odvrátili vyřazení z předkola play off extraligy, v třetím utkání doma zdolali Plzeň 3:0.

Michal Dvořák se probíjí k brance Martina Vojtka.Zápas přitom Oceláři rozhodli třemi trefami až v posledních dvanácti minutách, vítězným byl přesilovkový zásah Jozefa Baleje z 48. minuty. Čtvrtý zápas se hraje ve čtvrtek od 17 hodin znovu v Třinci.

Třinec byl aktivnější, ale k nadějnému zakončení se dostal jen jednou, když v deváté minutě po Sekerášově křížném pasu nastřelil Moravec v přesilovce boční konstrukci branky.

Plzeň těžila z toho, že nutně nepotřebovala vyhrát. Zajištěná obrana a rychlé brejky postupně začaly Západočechům otevírat zajímavé možnosti v útočném pásmu, nadějný únik dvou na jednoho však Adamský s Benákem překombinovali.

Rozhodla nenápadná Balejova střela ze 48. minuty

Třinec od druhé části zvýšil důraz a tlak v ofenzivě, ale gól, který by Ocelářům dodal více klidu a rozvázal ruce, nepřicházel. Mohl ho dát Peterek, avšak jeho střelu v 24. minutě zastavila tyčka.

Další slibnou příležitost po Sekerášově přihrávce promarnil opět v přesilové hře Moravec a i Polák, který se šikovně proháčkoval až před Cháberu, zvedl puk příliš vysoko.

Nitky třetího dramatu rozpletl v 48. minutě Balej. V přesilovce nenápadně zamířil od levého mantinelu a jeho přesný projektil si našel místo těsně nad položeným Cháberovým betonem.

Plzeň mohla vyrovnat, ale Straku zastavila tyč

V 52. minutě měl obrovskou možnost vyrovnat Straka, jenže po vyražené ráně Cartelliho nastřelil v oslabení jen tyčku opuštěné branky.

Vítězství Třince definitivně zpečetil Květoň, jenž na modré čáře vypíchl puk Smrekovi a bekhendovým blafákem zasunul puk pod Cháberou do branky.

Už 128 sekund před koncem Plzeň odvolala gólmana, ale po minutě trefil prázdnou branku Peterek.

Předkolo play-off O2 extraligy - 3. zápasy:

Oceláři Třinec - Lasselsberger Plzeň 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 48. Balej (Malec), 58. D. Květoň, 59. Peterek. Rozhodčí: Kubeš, Mikula - Kalivoda, Pešek. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 3086. Stav série: 1:2.

Třinec: Vojtek - Gureň, Andersons, Sekeráš, Výtisk, Seman, Malec - Kanko, Polák, Kováčik - Tomík, Polanský, D. Moravec - D. Květoň, Peterek, Balej. Trenéři: Marek a Kopřiva.

Plzeň: Chábera - Čakajík, Smrek, Cartelli, Redlihs, Benák, Pácal - Vostřák, Straka, Vlasák - Tomas, Kracík, Matějovský - Adamský, Jan Kovář, Dvořák. Trenéři: Hynek, Razým a Pejchar.

Bílí Tygři Liberec - Vítkovice Steel 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 33. Kašpařík (R. Vrbata) - 8. Burger (Kuboš), 28. Burger (Hubáček, Stehlík), 46. Kvapil (Šimíček, Burger). Rozhodčí: Hodek, Turčan - Pavlovič, Pouzar. Vyloučení: 13:11. Využití: 0:2. Diváci: 4570. Konečný stav série: 0:3.

Liberec: Leinonen - Harant, Žabka, Jareš, Modrý, Hunkes, Jiruš, od 41. min. navíc Kolmann - Bartovič, Blatný, Šachl - R. Vrbata, P. Nedvěd, V. Nedorost - Vantuch, Kašpařík, Pletka - Podkonický, Pabiška, Víšek. Trenéři: Pešán, J. Nedvěd st. a Kapoun.

Vítkovice: Štěpánek - M. Barinka, Jurečka, Kuboš, Stehlík, Krstev, Trnka, Ovčačík - Klimek, J. Štefanka, Krenželok - Ondřej, Burger, Hubáček - Strapáč, Šimíček, Kvapil - Ujčík, R. Hruška, Svačina. Trenéři: Hadamczik, Konečný a Moták.