Češi jsou tak po dvou zápasech 3. skupiny s jedním bodem na čtvrtém místě tabulky. Naopak jejich soupeř jim utekl už na šest bodů.

V Chorzowě tak neodčinili úvodní bezbrankovou remízu v Severním Irsku. Snížení Fenina tři minuty před koncem jim už body nezachránilo.

Svěřenci trenéra Petra Rady tak ve středu budou mít v Teplicích povinnost porazit rozjeté Slovinsko.

Debutant Slepička neproměnil v úvodu vyloženou šanci

Reprezentační kouč postavil do útoku vedle Milana Baroše Miroslava Slepičku, který se v základní sestavě reprezentace objevil vůbec poprvé.

baros_smutek__192x128_.jpgPřekvapivým tahem bylo také zařazení Zdeňka Pospěcha na pozici pravého záložníka, kde se spíše čekalo nasazení Libora Sionka.

Do zápasu o trochu lépe vstoupili Češi, kteří už v 1. minutě zahrozili Barošovým únikem po pravé straně, jeho přihrávku pod sebe však odkopl těsně před Slepičkou Dudka.

O pár minut později se zrodila největší šance útočníka Sparty, který mohl těžit z uvolnění Jankulovského u rohového praporku. Slepička dobře zamířil do protipohybu polského gólmana Boruce, ale ten ještě stihl míč vyrazit nohou.

V první čtvrthodině se zdáli být Češi aktivnější, ale Poláci se postupně začali ve hře na Čechovu branku osmělovat.

Polsko přehrávalo Čechy především ve středu pole

V 16. minutě předvedli dvě nebezpečné kombinace, naštěstí pro Čechy ani jedna neskončila střelou na branku. Zejména šance Murawského se dala označit za gólovou tutovku.

Poláci postupně převzali iniciativu, i když další šanci měl Milan Baroš. Gólman Čech ho našel na půlící čáře dlouhým výhozem, Baroš dokázal s míčem postupovat až do vápna, kde sice Boruce prostřelil, ale ten ještě stihl míč vytlačit mimo branku. Z následujícího rohu už Češi branku neohrozili.

fotbal-polsko-cesko-radost-192.jpgO čtyři minuty, ale Poláci ukázali, co je to fotbalový důraz. Blasczykowski přešel přes tři české obránce, předložil míč Brožkowi, jehož umístěná střela po zemi k tyči skončila v síti.

Polákům od té doby narostla křídla a české fotbalisty k ničemu moc nepouštějí. Z ojedinělé šance ve 37. zahrozil hlavou Baroš, ale při pokusu přelobovat gólmana Boruce, přestřelil i bránu.

Značnou trhlinou ve snaze o vyrovnání byl kontraatak polských hráčů v 53. minutě. Záložník Dortmundu Blaszczykowski si po skvělém uvolnění od naturalizovaného Brazilce Guerreira seběhl za obranu a lobem překonal vybíhajícího Čecha.

Český tlak přišel pozdě

Ihned poté trenér Rada reagoval nasazením nové útočné síly v podobě Libora Sionka a Václava Svěrkoše, který se hned mohl zapsat úspěšným vstupem, ale Jankulovského vysunutí v branku neproměnil.

Až čtvrthodinu před koncem se Češi natrvalo usadili před Borucovou bránou, jenže neskórovali ani z těch nejvyloženějších příležitosti. Rozehnal poslal odražený míč z malého vápna vysoko nad bránu.

Až tři minuty před koncem česká převaha vyústila v kontaktní branku. Střídající Fenin si naběhl na centr Svěrkoše a přesnou hlavičkou vlil českému týmu malou naději na vyrovnání.

Jenže Češi se v závěru nedokázali ani usadil před Polskou bránou, a Polští diváci tak mohli ve stoje zaslouženě aplaudovat svému týmu. Češi naopak ani popáté v řadě nezvítězili. Pokud se ale chtějí vrátit do hry o postup, musí doma porazit rovněž sedmibodové Slovinsko.

Kvalifikace o MS - 3. skupina:

Polsko - Česko 2:1

Branky: 27. Brožek, 53. Blaszczykowski - 87. Fenin. Rozhodčí: Stark - Salver, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Dudka - Kováč. Diváci: 44.000.

Polsko: Boruc - Wasilewski, Dudka, Žewlakow, Wawrzyniak (43. Krzynówek) - Murawski (90.+1 Jodlowiec), M. Lewandowski - Blaszczykowski, Guerreiro, Smolarek - Brožek (69. R. Lewandowski). Trenér: Beenhakker.

Česká republika: Čech - Grygera (58. Sionko), Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Pospěch, Kováč, Plašil, Šírl - Baroš (81. Fenin), Slepička (58. Svěrkoš). Trenér: Rada.

Maribor: Slovinsko - Severní Irsko 2:0 (0:0)

Branky: 84. Novakovič, 85. Ljubijankič. Rozhodčí: Iturralde González (Šp.).

Slovinsko: Handanovič - Brečko, Komac, Šuler, Cesar - Šišič (81. Birsa), Koren, Novakovič, Dedič (69. Ljubijankič) - Kirm (90. Matič), Ilič.

S. Irsko: Taylor - McAuley, McCartney, Hughes, Evans - Gillespie, Davis, Baird, McCann (73. McGivern), Lafferty - Healy.

Serravalle: San Marino - Slovensko 1:3 (1:2)

Branky: 45. Selva - 33. Šesták, 39. Kozák, 50. Karhan. Rozhodčí: Kever (Švýc.). ČK: 72. Kratochvíl (SR).

San Marino: A. Simoncini - C. Valentini, Bacciocchi (46. Albani), Della Valle, D. Simoncini (83. Vitaioli), Mauro Marani - Berretti (71. Bonini), Vannucci, Michele Marani - Manuel Marani - Selva.

Slovensko: Kamenár - Krajčík, M. Petráš, Kratochvíl, M. Čech - Borbély (46. Karhan) - Šesták (84. P. Petráš), J. Kozák, Jendrišek - Vittek, Mintál (61. Jakubko).

1. Polsko  3 2 1 0 5:2  7
  Slovinsko  5:2
 3. Slovensko  2 6:4