Federer nečekaně prohrál v Torontu s Francouzem Gillesem Simonem, 22. hráčem na žebříčku ATP, ve třech setech 6:2, 5:7, 4:6. Na Federerově výpadku může vydělat Španěl Rafael Nadal.

Nadal může být světovou jedničkou už za dva týdny

Pokud by rodák z Mallorky turnaj v Torontu vyhrál, snížil by náskok Švýcara na prvním místě světového žebříčku na pouhých 275 bodů. Ještě na začátku roku přitom Federer vedl o 1445 bodů. V případě dalšího neúspěchu Federera na následujícím turnaji v Cincinnati byl mohl Nadal ukončit 234 týdnů trvající vládu Rogera Federera a poprvé se dostat na první místo žebříčku ATP Tour.

Federer hrál první zápas od porážky ve finále ve Wimbledonu a vstup na betonové povrchy mu vůbec nevyšel. "Problém byl pouze v mé hře. Udělal jsem několik chyb, které mě přišly draho," přiznal vítěz dvanácti grandslamových turnajů, který ale letos neuspěl ani na jednom ze tří dosud odehraných.

V Paříži a ve Wimbledonu prohrál ve finále pokaždé s Nadalem. "Sezona na tvrdých površích ale teprve startuje a moje prohra neznamená konec světa. Je ale fakt, že jsem si start představoval lépe," připustil Federer poté, co v Torontu předčasně skončil.

Federer: Turnaji, kde chci opravdu vyhrát jsou OH a US Open

Federer turnaj v Torontu, který se každoročně střídá s Montrealem, vyhrál v letech 2004 a 2006, loni prohrál ve finále se Srbem Novakem Djokovičem. Na dalším turnaji v Cincinnati dokonce obhajuje titul. "Mými nejdůležitějšími cíli zůstávají stále olympijský turnaj v Pekingu a US Open. To jsou turnaje, na kterých chci opravdu vyhrát. A na ně se musím perfektně připravit," dodal Federer, zatímco jeho přemožitel jásal. "Bez diskuse, tohle je moje největší vítězství. Hrál jsem jako ve snu," radoval se Simon.

Na rozdíl od Federera Španěl Nadal ve svém prvním utkání od finálové bitvy ve Wimbledonu nezaváhal a v Torontu porazil Američana Jesse Levina, přestože v úvodní sadě prohrával už 1:4. "První zápas je vždycky těžký. A zvlášť po týdnu volna po Wimbledonu," poznamenal Nadal, který může svého švýcarského rivala sesadit z tenisového trůnu ještě před US Open.

Turnaj v Torontu skončil i pro posledního z trojice českých tenistů v pavouku hlavní soutěže. Po Štěpánkovi a Dlouhém skončil ve druhém kole i Tomáš Berdych. Šestnáctý nasazený Čech prohrál s Rusem Igorem Andrejevem ve třech setech.