Pak však přišel nepochopitelný verdikt estonského sudího Kaldmy, který doslova "sežral" nafilmovaný pád Suareze v pokutovém území, přestože se jej obránce Brabec ani nedotkl. Z nařízené penalty vyrovnal sám postižený na 2:2.

Jakub Diviš boxuje míč před dotírajícím Luisem Suarezem z Ajaxu. V tabulce tak Slavia s bilancí dvou remíz a dvou proher skončila na posledním pátém místě. Skupinu vyhrál Hamburk, který porazil v zápase již jistě postupujících Aston Villu 3:1. Ajax tak postoupil z druhého místa.

Slavia nastoupila do zápasu bez distancovaného trenéra Karla Jarolíma a brankáře Martina Vaniaka, překvapivě však také nenastoupil nejlepší střelec podzimní části nejvyšší soutěže Tomáš Necid.

Ten neusedl ani na lavičku a tak se potvrdily spekulace, že Slavia přistoupila na přání Necidova nového klubu CSKA Moskva, aby k zápasu nenastoupil kvůli hrozbě možného zranění.

Premiéru v evropských pohárech si naopak v bráně odbyl Jakub Diviš. Na hrotu do zápasu zasáhl osamocený Zdeněk Šenkeřík, který letos v Poháru UEFA nastoupil poprvé v základní sestavě, stejně jako pravý záložník Petr Janda.

Útočník Ajaxu Sulejmani fauluje Jaroslava Černého. "Bezstarostnost" obou týmů symbolizoval hned začátek zápasu. Obrana Slavie ve 3. minutě po rohovém kopu špatně obsadila Jana Vertonghena, který hlavičkou z malého vápna Diviše bezpečně překonal.

V 9. minutě si na přímý kop nejvýše vyskočil Suarez, tentokrát však poslal míč těsně nad břevno. Hned z protiútoku mohl bezradnost Slavie v pohárech v koncovce prolomit Šenkeřík, ale jeho umístěnou hlavičku pod břevno skvěle vytáhl Vermeer.

Neuběhla ani minuta a za obranou Slavie se objevil osamocený Cvitanič, míč si ale příliš předkopl a Diviš stačil včasným vyběhnutím míč lapit.

Marek Jarolím a Zdeněk Šenkeřík se radují z gólu do sítě Ajaxu.Že Slavii oboustranně ofenzivní fotbal oproti taktikou svázaného boje s Hamburkem vyhovuje, dokladuje 12. minuta, kdy se na pravé straně uvolnil Krajčík, přihrál míč pod sebe a Jaroslav Černý netradičně pravou nohou trefil přesně pod břevno.

Tím tak zahnal strašáka, že by Slavia jako první tým v historii základních skupin Poháru UEFA nevstřelila ani jeden gól.

Po srovnání Slavie tempo hry na delší dobu opadlo, až se ve 34. minutě zničehonic zjevil ve výhodné pozici De Jong, jeho střelu Diviš vyrazil a poradil si i s dorážkou Sulejmaniho.

O pět minut později Slavia znovu zopakovala situaci předcházející prvnímu gólu. Krejčíkův centr se dostal po skrumáži k Jarolímovi, od jehož nohy doputoval míč do branky Ajaxu podruhé.

Záložník Ajaxu De Jong hlavičkuje před Markem Suchým. Po změně stran nastoupil Ajax s očekávaným náporem a Slavie jej jen s obtížemi zlikvidovala. V 54. minutě vyslal z úhlu křížnou střelu Sulejmani, ale míč skončil těsně vedle Divišovy brány.

O tři minuty později se vyznamenal mladý brankář Slavie, který vytáhl na roh De Jongovu hlavičku k tyči.

Slavia čekala na brejky a z nich se hned dvakrát mohl prosadit Šenkeřík. Nejdříve v 73. minutě mířil z deseti metrů přímo doprostřed brány, o minutu později hlavičkoval po centru Ivany nad.

V závěru si snažil domácí útočník Suaréz vymodlit penaltu, sudí Kaldma však posoudil i jeho zjevné postrčení Suchým jako dovolené. Pak si však zřejmě řekl třikrát a dost a Suarez panenkovským dloubákem srovnal na 2:2.

Dál postupuje i FC Kodaň s Pospěchem a Sionkem

Kodaň v přímém boji o postup vyhrála 1:0 na hřišti belgických Brugg, které se naopak s Pohárem UEFA loučí.

Ve skupině H postoupili fotbalisté La Coruni a Poznaně. Polský tým vyhrál na hřišti Feyenoordu Rotterdam 1:0, ale musel  ještě čekat, jak dopadne zápas La Coruni s Nancy. Protože španělský tým vyhrál 1:0, mohla se radovat i Poznaň.

Ve šlágru již jistých postupujích ze skupiny E udrželi fotbalisté Wolfsburgu první místo před AC Milán, když v přímém souboji remizovali na jeho hřišti 2:2.

Pohár UEFA - 4. kolo:

Skupina F:

Ajax Amsterodam - Slavia Praha 2:2 (1:2)

Branky: 3. Vertonghen, 90. Suárez z pen. - 12. Černý, 40. M. Jarolím. Rozhodčí: Kaldma - Reinvald, Rozov (všichni Est.). ŽK: Suárez, Anita - Suchý, Diviš. Diváci: 30.324.

Ajax: Vermeer - Van der Wiel, Oleguer, Vertonghen, Vermaelen - Anita, De Jong, Emanuelson (46. Blind) - Suárez, Cvitanich (74. Leonardo), Sulejmani. Trenér: Van Basten.

Slavia: Diviš - Krajčík, Brabec, Suchý, Hubáček - Janda (71. Ivana), M. Jarolím, Tavares, Belaid, Černý (89. Cisse) - Šenkeřík (81. Šmicer). Trenér: K. Jarolím.

Hamburk - Aston Villa 3:1 (2:0)

Branky: 30. a 57. Olič, 18. Petrič - 83. Delfouneso. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.). ČK: 83. Sidwell (Aston Villa).

Portsmouth - Heerenveen 3:0 (2:0)

Branky: 40. a 42. Crouch, 90. Hreidarsson. Rozhodčí: Havrilla (SR).

AC Milán - Wolfsburg 2:2 (1:0)

Branky: 17. Ambrosini, 56. Pato - 55. Zaccardo, 81. Saglik. Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).