reklama

Cepoval biatlonisty, teď pomáhá Samkové. Snowboarďáci nejsou tak zažraní, říká Lejsek

Marek Lejsek s biatlonistkou Evou Puskarčíkovou Marek Lejsek s biatlonistkou Evou Puskarčíkovou autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Obvykle stál někde u tratě nebo na střelnici a pokřikoval instrukce na biatlonisty, teď je Marek Lejsek pravou rukou servisního týmu snowboardistky Evy Samkové.

Ještě před pěti lety vedl mužskou biatlonovou reprezentaci, poté trénoval záložní reprezentační B-tým, kde mu pomáhal servisman Tomáš Kašpar. Teď se oba potkávají ve snowboardcrossovém SBX teamu Evy Samkové a místo lyží se starají prkna.

Video: Samková to "narvala" v poslední klopence, trenér jí předtím nahazoval rameno Video: Samková to "narvala" v poslední klopence, trenér jí předtím nahazoval rameno Čtěte zde

"Tomáš skončil u biatlonu rok po mně, pak dostal nabídku z Dukly nabídku na hlavního servisáka SBX teamu. Následně mě kontaktoval, že by přes sezonu potřeboval pomoct a od minulého ročníku Světového poháru Evce a spol. pomáháme," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Lejsek.

Přesun od běhu na lyžích s puškou na zádech ke snowboardcrossovým rampám se zdá hodně zvláštní, existuje ale logické vysvětlení.

"Snowboardcross se začal hodně profesionalizovat, top týmy jako Francie, Itálie nebo Amerika s sebou vozí týpky, kteří jezdí na běžkách, testují vosky a pak se je snaží přenést na prkna," líčí bývalý biatlonový kouč.

A přesně o tohle se s Kašparem starají, Lejsek figuruje v týmu jako pomocná síla najímaná jen na konkrétní akce Světového poháru.

"Tomáš pro ně pracuje celoročně. Určitě mu nekecám do toho, jakou má dát mázu, spíš pomáhám s testováním. Ve dvojici toho víc stihnete, děláme speed test, kdy jedeme spolu a porovnáváme mezi sebou rozdíly v lyžích. Pak mu pomáhám se škrábáním prken, mazáním," popisuje Lejsek svou pracovní náplň.

A spolupráce jim klape. Trenér Samkové Marek Jelínek si biatlonové pomocníky nemůže vynachválit. Však aby ne, bývalá olympijská šampionka zahájila sezonu jedním bronzem a pak i parádním zlatem, který si vyjela o špičku snowboardu v posledních metrech.

Cílovou fotku si může Samková pověsit na zeď. Díky úchvatnému finiši bere zlato Cílovou fotku si může Samková pověsit na zeď. Díky úchvatnému finiši bere zlato Čtěte zde

"Snad jí trochu pomohla máza, dneska rozhodují detaily, ale to hlavní tkví v jejím umu na prkně. Opravdu je to šampionka," chválí úřadující mistryni světa Lejsek.

Ten snowboardcrossové závody hodně prožívá i na sociálních sítích, Instagram o víkendu hojně zásoboval obrázky z tratě i ze stupňů vítězů. To ale neznamená, že by na biatlon zanevřel, pořád ho na dálku sleduje.

"Skončil jsem na svou žádost, ale nikterak ve zlém. Potřeboval jsem nějakou změnu v životě, jít trochu jiným směrem. Ale rozhodně to není tak, že bych s tím sportem skončil nadobro," říká partner bývalé biatlonistky Veroniky Vítkové.

"Máme v Janově nad Nisou biatlonovou školu, které se věnujeme a pořádáme kempy, v Jablonci zase s Verčou vedeme biatlonový kroužek s dětmi, chodíme s nimi střílet. Takže se trénování na úrovni dorostu zase po dvou letech věnuju," prozradil.

Samková snowboardcross finančně táhne

Kvůli koronavirovým opatřením ale biatlonové kempy nemohou probíhat a může tak zažívat změnu v podobě práce mezi snowboardisty.

"Je to velký rozdíl. Hlavně v podmínkách. V českém snowboardcrossu je zabezpečená jen Evka, která na sebe svými úspěchy nabalila sponzory. Neshrábla to pro sebe, ale táhne za sebou další lidi, kterým finančně pomáhá a díky tomu u nás snowboardcross roste," vzdává hold Samkové Lejsek. 

Co se týče stresu a dramatických situací, si jsou biatlon a kontaktní závod na prkně hodně podobný. "Na střelnici se může rozhodnout při poslední ráně, v neděli Evka zase ukázala, že může zlomit závod v posledních dvaceti metrech."

Poukázal na nedělní triumf Samkové v italském Chiese, kde se ve finále ze čtvrtého místa protáhla do čela.

Úchvatné scenérie, bábovka mezi lyžemi i vousatí sjížděči. To byl biatlonový leden Úchvatné scenérie, bábovka mezi lyžemi i vousatí sjížděči. To byl biatlonový leden Prohlédněte zde

Specifická je i parta, která se kolem sportovců na prkně pohybuje. "Je to člověk od člověka, ale v biatlonu bylo víc lidí, kteří byli zažraní, brali ten sport ohromně vážně, dávali mu maximum a nebyli tak uvolnění," naznačuje Lejsek. 

"Snowboarďáci jsou trochu jiní. Z Evky je samozřejmě profík. Od Verči (Vítkové), která ji zažila v olympijské vesnici, vím, jak se od Soči k Pchjongčchangu neuvěřitelně posunula. Na druhou stranu teď vidím, jak si ten závod jde především užít. Panuje u ní víc free nálada," srovnává.

Pro snowboardisty prý projetím cíle závody nekončí. "I když už třeba vypadli v kvalifikaci, vyjeli na kopec, freeridovali, bavili se. Pořád je to pro ně hlavně zábava. Potřebují ji k tomu, aby podali dobrý výkon," dodal Lejsek.

Z biatlonistů je víc cítit tlak na výsledky. Sám si ale dobře pamatuje na letní soustředění, během kterého mu například Gabriela Koukalová z legrace ve spánku nalakovala nehty na červeno. 

"Ve snowboardingu je to na denním pořádku. Ve vedení je Evka, která dělá srandičky a stará se o uvolněnou atmosféru. Hodně to na ní stojí. Gábina byla stejný typ, dokázala si udělat srandu z ostatních a zároveň vzala, když si udělal někdo srandu z ní," vzpomíná. 

Nyní ho čeká pár dnů oddechu před snowboardovým mistrovstvím světa, kam opět pojede české reprezentaci asistovat. Mezitím si bude plnit rodičovské povinnosti. S Vítkovou mají doma dvouměsíční dceru Elišku.

"Když jsem doma, tak společně malou hlídáme, vozíme kočár a celkově si užíváme všechno, co k téhle fázi života patří," usmívá se čerstvý tatínek. 

Vítězná jízda Evy Samkové v Chiese Sport |  01:42
reklama