reklama

Máme šest biatlonistek, jiné země dvacet. Těžko s nimi soupeřit, stýská si kouč Češek

Egil Gjelland Egil Gjelland autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
V týmu měl mistryni světa, ale stejně nemůže být s uplynulým ročníkem spokojený. Trenér českých biatlonistek Egil Gjelland tak vyhlíží změny pro olympijskou sezonu.

Kdyby se sezona českých reprezentantek v biatlonu hodnotila podle týmové jedničky, nebylo by to tak zlé. Markéta Davidová si polepšila z celkového 14. na 11. místo v hodnocení Světového poháru. Navíc se stala mistryní světa ve vytrvalostním závodu. 

Bude to dřina, ale mají našlápnuto. Rybáře potěšila nastupující generace biatlonistů Bude to dřina, ale mají našlápnuto. Rybáře potěšila nastupující generace biatlonistů Čtěte zde

Jenže další Češkou v pořadí je až 48. Lucie Charvátová a to už je problém. Týmovou jedničku ve výsledcích alespoň kolem první desítky neměl kdo doplňovat.

"Makula získala zlato na mistrovství světa, což je skvělé. A pak nastává otázka: Mohli jsme čekat víc? Určitě ano. Ale pokud mluvíme o medailích, tak si nejsem jistý," uvedl Gjelland pro web českého biatlonu.

Pro Davidovou ale má slova chvály. "Vyhrála nejdůležitější závod sezony, a to po mimořádném výkonu. To bylo perfektní a s tím jsem moc spokojený. Není to jen o zlaté medaili. V přípravě odvedla spoustu dobré práce. V zimě pak odjela hodně dobrých závodů, ale často jí chyběl kousek na pódium," uvedl.

Horší to bylo s Charvátovou, která se v sezoně trápila především střelecky. "Když střílíte takovým způsobem, tak nemáte šanci. Dobře, můžete mít pár povedených závodů, což měla i Lucka. Běhala rychle. Když se podíváte do statistik, tak její běžecké časy jsou dost dobré na to, aby stála na pódiu. Ale musí se trefit," upozornil Gjelland.

Ve sprintu v Novém Městě na Moravě měla Charvátová dokonce čtvrtý nejlepší čas celého startovního pole. Teď ještě najít recept na sestřelování terčů. Problém je v tom, že rodačka z Hradce Králové přestoupila k biatlonu až ve dvaceti letech.

"Začala se střelbou hodně pozdě a nejsem si jistý, že má takové střelecké předpoklady jako jiní, kteří začali s biatlonem dřív. Bez tvrdé práce v tréninku zlepšení nepřijde. A pak je jedna věc trénink a druhá věc závod. Pořád věřím, že to je v jejích schopnostech," dodal norský kouč.

Rezervy ale vidí také v doplnění reprezentačního týmu. Během sezony nasadil do Světového poháru i mladé tváře jako Terezu Voborníkovou, Terezu Vinklárkovou nebo Elišku Teplou. Žádná z nich ale na body nedosáhla.

Moravce při loučení dojala rodina, pak mu přáli Jágr nebo Váňa. Neskutečné, žasnul Moravce při loučení dojala rodina, pak mu přáli Jágr nebo Váňa. Neskutečné, žasnul Čtěte zde

"Když se porovnáme s nejsilnějšími týmy, tak my budeme mít pro příští sezonu k dispozici asi šest žen. A pak je těžké soupeřit se zeměmi, které mají třeba 20 biatlonistek," krčí rameny Gjelland.

Řešením by mohlo být rozšíření tréninkové skupiny tak, jak to před uplynulou sezonou udělal Ondřej Rybář s národním týmem českých biatlonistů. Junioři se chystali po boku zkušených veteránů a někteří z nich pak dosáhli i na premiérové body. 

"Diskutujeme o tom s vedením svazu. Loni se s námi připravovaly dvě juniorky, ale až v srpnu nebo v září. To je podle mě pozdě. Je důležité trénovat stejným systémem už od května. Vytvořit si dobrý základ pro zimu. Chtěl bych tedy od začátku doplnit tým o dvě biatlonistky," naznačil plány.

Příští sezonu musí brát jako trenér obzvlášť vážně, půjde totiž o sezonu olympijskou. "Ale nejde jen o ni. V roce 2024 nás čeká mistrovství světa v Novém Městě. Potřebujeme, aby šly mladé biatlonistky výkonnostně nahoru," prohlásil Gjelland.

reklama