reklama

Varování před olympiádou, konkurence zdrtila Čechy. Pranýřovat Vítkovou ale není namístě

Veronika Vítková. Veronika Vítková. autor: Milan Kammermayer
Musíme zůstat v klidu, vědí čeští biatlonisté po špatném vstupu do Světového poháru ve švédském Östersundu.

Komentář - Nachází se český biatlon v úvodu olympijské sezony ve vážných potížích? Veškeré soudy jsou po prvních dvou závodech bezpředmětné, nicméně varovné signály není radno přehlížet.

Češi se v neděli v Östersundu až na výjimky trápili, desáté a třinácté místo je výrazně za již tradičně vysokými ambicemi národního týmu.

Biatlonová sezona skončila. Krále Fourcada doplnila drobná Finka. Podívejte se, jak dopadli Češi Biatlonová sezona skončila. Krále Fourcada doplnila drobná Finka. Podívejte se, jak dopadli Češi Prohlédněte zde

Mnoho se napsalo o problémech, jež sužovaly českou reprezentaci během přípravy. Prakticky nikdo nezůstal zdravý. I proto šéftrenér Ondřej Rybář těsně před odletem do Švédska tvrdil: "V tuhle chvíli úplně nevím, co od biatlonistů čekat. Nemáme zatím žádné srovnání s konkurencí."

Tak nyní už ho trenéři mají. A nevyznívá vůbec příznivě. Smíšená štafeta bez stále indisponované Gabriely Koukalové dojela daleko za týmy, s nimiž by chtěla za necelé tři měsíce bojovat v Pchjongčchangu o olympijské kovy.

Nejvýrazněji se na nezdaru podílela Veronika Vítková. Zkušená reprezentantka nezvládla střelbu a musela na svém druhém úseku absolvovat trestné kolo. V tu chvíli bylo po nadějích. Biatlonistku z Jilemnice bohužel nepostihl podobný štafetový kolaps zdaleka poprvé.

Připomeňme, že osmadvacetiletá závodnice kvůli střelecké nejistotě přišla o místo v základní sestavě mixu pro mistrovství světa v loňské sezoně. Takže už to vypadá na nepříjemný psychický problém spojený se zodpovědností za výsledek celého týmu. Zbavit se ho patrně nebude úplně jednoduché.

Vítkové selhala střelba, smíšená štafeta skončila až třináctá. Musíme se z chyb poučit, uznává Rybář Vítkové selhala střelba, smíšená štafeta skončila až třináctá. Musíme se z chyb poučit, uznává Rybář Čtěte zde

V přípravě si ovšem Vítková podle trenérů vedla dobře, zároveň jí cestu mezi čtveřici vyvolených uvolnila absence největší hvězdy Koukalové.

Ačkoli fakta hovoří jasně, není rozhodně na místě Vítkovou pranýřovat a dostávat ji pod zbytečný tlak. Biatlon je nevyzpytatelný sport a střelecký výkon je závislý na spoustě faktorů. Tentokrát to Veronice nevyšlo, ovšem ještě je dostatek času a příležitostí na zlepšení. Ty nejdůležitější závody teprve přijdou.

Kromě Vítkové se v neděli nedařilo také členům smíšeného páru Michalu Šlesingrovi a Jessice Jislové. Nepřesvědčil ani Ondřej Moravec, nicméně u něj bude v úvodu sezony probíhat určitá doba hájení kvůli výraznému tréninkovému výpadku způsobenému letní infekcí jater.

Češky zazářily na biatlonovém IBU Cupu. Zvařičová byla ve sprintu čtvrtá, Davidová sedmá Češky zazářily na biatlonovém IBU Cupu. Zvařičová byla ve sprintu čtvrtá, Davidová sedmá Čtěte zde

Lepší tedy bude chytit se nějaké naděje. A tu v neděli v Östersundu jednoznačně představovaly Eva Puskarčíková a Michal Krčmář.

Šestadvacetiletá závodnice a její stejně starý, mimochodem rovněž v lednu narozený kolega potvrdili, že právě oni by se v olympijské sezoně mohli stát spolehlivými jedničkami neúprosně stárnoucí reprezentace.

Obzvlášť s výhledem do české biatlonové budoucnosti by to bylo více než žádoucí.

Biatlonové hvězdy před sezonou: Wiererová si zahrála hříšnou sestřičku, Fourcade vydal knihu Biatlonové hvězdy před sezonou: Wiererová si zahrála hříšnou sestřičku, Fourcade vydal knihu Prohlédněte zde
reklama