reklama

A co na to Češi? Collina je podle Francouzů nejlepší fotbalový rozhodčí historie

Bývalý italský fotbalový rozhodčí Pierluigi Collina. Bývalý italský fotbalový rozhodčí Pierluigi Collina. autor: ČTK
Prestižní francouzský fotbalový magazín France Football má jasno. Italský sudí Pierluigi Collina psal historii kopané a zaslouží si titul nejlepšího rozhodčího. Češi šedesátiletého rodáka z Boloni přitom nemají moc v lásce.

Na fotbalovém Euru 2000 měla česká reprezentace velké ambice, vždyť o čtyři roky před tím to dotáhla až do finále. Jenže v Nizozemsku si balila kufry už po základní skupině.

Jasná penalta, či zářez zlého Fantomase? Tak se stal z Colliny úhlavní nepřítel Čechů Jasná penalta, či zářez zlého Fantomase? Tak se stal z Colliny úhlavní nepřítel Čechů Čtěte zde

A hodně k tomu podle Čechů přispěl i rozhodčí Collina, který v jejich zápase proti domácím "Oranjes" odpískal v závěru pokutový kop, který určil hubenou výhru Nizozemců 1:0. Od té doby má prostovlasý muž s píšťalkou mezi českými fanoušky pověst drsného kata.

"Pokud máme vybrat nejlepšího sudího historie, první jméno, které nás napadne je jednoznačně Pierluigi Collina. Od svého debutu v roce 1977 až po poslední zápas v roce 2005 psal historii fotbalu," napsal o něm magazín France Fotball, který ho pasoval na špici mezi světovými rozhodčími. 

Collina rozhodoval mimo jiné finále Ligy mistrů v roce 1999 mezi Manchesterem United a Bayernem Mnichov nebo zápas o zlato na světovém šampionátu v roce 2002, v němž Brazílie porazila v Jokohamě 2:0 Německo.

V letech 2010 až 2018 byl v čele komise rozhodčích evropské fotbalové unie UEFA, ve funkci se postaral o zavedení řady vzdělávacích programů za účelem zvýšení fyzické, technické i taktické úrovně rozhodčích. Od roku 2017 je předsedou komise rozhodčích FIFA.

Skotsko pamatuje i jeden obří zářez. Pamatujete, který Čech zničil sudímu kariéru? Skotsko pamatuje i jeden obří zářez. Pamatujete, který Čech zničil sudímu kariéru? Prohlédněte zde
reklama