Anglie začala s Capellem výhrou. Soupeři Čechů neuspěli

Red Spo
6. 2. 2008 23:49
Španělé se pomstili za MS
Anglický útočník Wayne Rooney hlavičkuje v průběhu přátelského utkání Anglie se Švýcarskem. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Anglie začali pod novým trenérem Fabiem Capellem vítězně. V přípravě porazili na vyprodaném Wembley Švýcarsko, prvního soupeře Česka na Euru 2008.

První reprezentační gól si ve středu připsal záložník Tottenhamu Jermaine Jenas, jenž před přestávkou poslal po přihrávce Joea Colea levačkou Anglii do vedení.

Švýcaři srovnali zásluhou debutanta Erena Derdiyoka, který po poločase nahradil Blaise N´Fuka. Nováček v dresu spolupořadatele Eura srovnal levačkou deset minut po změně stran.

Angličané však už za čtyři minuty získali vedení zpět. Na začátku pohledné gólové akce byl střídající Peter Crouch a zakončoval rovněž střídající Shaun Wright-Phillips.

Crouch vyhrál hlavičkový souboj ve středu hřiště a míč se přes Wayna Rooneyho a Stevena Gerrarda dostal k Wrightu-Phillipsovi, jenž zakončoval do zcela odkryté branky.

Ve středu se v přátelských zápasech ukázali i ostatní soupeři Brücknerova týmu na blížícím se šampionátu. Portugalci prohráli s Itálií 1:3. Za výhrou nastartoval mistry světa gólem v nastavení první půle Toni. Hned po přestávce zvýšil na 2:0 Pirlo.

Čtvrt hodiny před koncem zápasu sice snížil Quaresma, dvoubrankové vedení však vrátil Itálii střídající Quagliarella.

John Capdevila vstřelil vítězný gól Španělska při výhře nad Francií 1:0. Španělům se tak podařila odveta za vyřazení ve čtvrtfinále předloňského světového šampionátu v Německu.

Nizozemský záložník Mario Melchiot uniká s míčem před Chorvatem Niko Krančjarem. | Foto: Reuters

Francouzům se nepodařilo skórovat, byť Thierry Henry znamenal až do poslední minuty permanentní hrozbu pro domácí branku.

Špatně skončil zápas pro útočníka Liverpoolu Fernanda Torrese. Odehrál jen třiadvacet minut, než musel vystřídat kvůli zranění zadního stehenního svalu

Rakušané, hostitelé nadcházejícího šampionátu, utrpěli debakl od Německa 0:3. Skóre načal útočník Stuttgartu Thomas Hitzelsperger až v 52. minutě utkání.

Za jedenáct minut zvýšil po přihrávce Michaela Ballakna na 2:0 Miroslav Klose. V závěrečné desetiminutovce uzavřel na 3:0 hlavou Mario Gomez.

Stejnou porážku jako Rakušané utrpělii Chorvaté od Nizozemska. Za "Oranjes" se trefili postupně Johnny Heitinga, Klaas-Jan Huntelaar a nakonec i střídající Jan Vennegoor Hesselink.