reklama

300 tisíc eur za výhru. Asteras před Spartou stále čelí úplatkářské aféře

Hráči Tripolisu už se chystají na Spartu Hráči Tripolisu už se chystají na Spartu autor: ČTK
Čtvrteční fotbalový soupeř pražské Sparty v Evropské lize Asteras Tripolis už téměř pět let čelí obviněním z úplatků. Prezident řeckého klubu, který měl údajně dát 300 tisíc eur za výhru v ligovém zápase, navzdory těmto skutečnostem dokonce zastává post šéfa ligové soutěže. Týmu se navíc daří doma i v evropských pohárech.

Praha - Třetí nejlepší ligový tým, ale také klub zapletený do největší řecké úplatkářské aféry posledních let. To je čtvrteční soupeř pražské fotbalové Sparty v základní skupině Evropské ligy Asteras Tripolis.

Trochu to připomíná českého Ivánka Horníka, ale v Řecku se do korupčního skandálu namočilo mnohem větší množství subjektů. Navíc dodnes není vyřešený.

Ovšem pěkně popořádku. Zhruba před pěti lety si řecká vláda posvítila na asi 40 tamních fotbalových zápasů, které UEFA vytipovala jako podezřelé, a rozjela se tak obsáhlá mašinérie vyšetřování.

S kauzou "Koriopolis", jak ji později pojmenovala média odvozením od řeckého slova pro telefonní odposlechy, jež hrály v případu významnou roli, bylo nakonec spojeno celkem 158 lidí.

Na deset dnů Tripolis opustil ligu

Desítky hráčů, funkcionářů či rozhodčích byly obviněny z toho, že dávaly nebo braly úplatky za ovlivňování utkání, že nelegálně sázely či jiným zakázaným způsobem zasáhly do fungování tamního fotbalu.

Dva týmy, Olympiakos Volos a Kavala, dostaly vyhazov z nejvyšší řecké soutěže a jejich prezidenti vyfasovali doživotní zákaz činnosti. Pod ruku se vyšetřovatelům ovšem dostaly i daleko větší kolosy, než jsou tyto dva.

Popotahován totiž byl také majitel nejúspěšnějšího řeckého klubu Olympiakos Pireus Vangelis Marinakis či právě prezident budoucího protivníka Sparty Asterasu Tripolis Giorgios Borovilos.

Ten podle obvinění na jaře 2011 údajně předal zástupcům Volosu půl milionu eur za vítězství ve vzájemném ligovém zápase. Disciplinárka Asteras na začátku září sesadila do druhé ligy, udělila mu pokutu 300 tisíc eur a prezident dostal doživotní zákaz činnosti ve fotbale. Klub se však ihned odvolal a kvůli nedostatku důkazů uspěl. Po deseti dnech se tak zase vrátil do nejvyšší soutěže.

Z prezidenta klubu je šéf ligy

V červenci letošního roku odvolací rada rozhodla, že opět požene před soud 85 obviněných z kauzy Koriopolis a mezi nimi nebude chybět ani Borovilos. Ten se mezitím po odvolání trestu na řecké fotbalové scéně skvěle etabloval. Nejenže zůstal ve funkci prezidenta Asterasu, ale dostal se i do křesla šéfa řecké Super League.

A Tripolisu se také poměrně dobře daří. Za poslední čtyři sezony ani jednou nechyběl minimálně v kvalifikacích evropských pohárů. Loni se takhle probil do základní skupiny Evropské ligy, kde dvakrát remizoval s tureckým Besiktasem Istanbul a porazil Partizan Bělehrad. Letos se dokonce dostal rovnou do skupiny, aniž by musel hrát kvalifikaci.

Trenér Staikos Vergetis v mužstvu hodně spoléhá na cizince. V bráně chytá slovenský gólman Tomáš Košický, v obraně tvrdí muziku duo z Argentiny Lluy a Alloco, zálohu má zase pod palcem Ital Bertoglio a kapitánem je Rumun Goian.

I s nimi si tedy bude muset poradit Sparta, která rozehraje základní skupinu EL proti Asterasu na jeho půdě ve čtvrtek od 21:05.

reklama