Jan Cigánik
5. 12. 2007 22:44
Mladá Boleslav - AEK Atény 0:1
Hvězdy na hřišti: druhý zleva Rivaldo (AEK Atény) a druhý zprava Matějovský (Mladá Boleslav) | Foto: Ludvík Hradílek

Mladá Boleslav - Fotbalová mikulášská nabídka v Mladé Boleslavi nedopadla podle přání domácích fanoušků. Řecký AEK Atény naděloval čertovo uhlí v podobě porážky 0:1.

Cesta do jarní části Poháru UEFA se tak pro Mladoboleslavské výrazně zkomplikovala. Těsně před vánočními svátky musí pro postup vyhrát na půdě italské Fiorentiny.

Utkání bylo zpočátku vyrovnané, hráči obou celků se hlavně snažili neudělat chybu. Souboje se odehrávaly ve středu hřiště, špílmachři Matějovský s Rivaldem byli výborně pokryti a nedostávali prostor k založení nebezpečné akce na jedné či druhé straně.

Mladoboleslavským se oproti zápasu s Villarealem podařilo zachytit úvod zápasu a postupem času byli častěji u míče. Řečtí fotbalisté byli pod zvýšeným tlakem, což je nutilo dávat balon častěji od nohy. A to končilo nepřesnými pasy. Boleslav však své dobré napadání nedokázala přetavit ve větší ohrožení Morettovy brány.

Ve 23. minutě však obrana domácích nevystoupila proti Rivaldovi, Brazilec zpracoval přihrávku od Maďara Toszéra a nebezpečnou přízemní střelou vyzkoušel domácího gólmana Pižanowského.

Po půlhodině hry se také Středočeši ocitli v šanci, Matějovský se šikovně uvolnil a do zakončení vyslal nabíhajícího Kyselu. Ten se pokusil zakončit chytrým lobem, gólman AEK si s jeho pokusem však poradil.

O čtyři minuty později se po pěkné Rivaldově narážečce dostal míč k Silvovi, který chytře vrátil pod sebe zpět na brazilského záložníka. Jeho falšovaný centr "šajtlí" nebezpečně mířil do malého vápna Boleslavi, kde těsně nad mířil Manu.

Ke konci poločasu držely Atény balon častěji na svých kopačkách, zvlášť po levé stráně často hrozil agilní Silva. Domácí v této fázi zápasu hrozili převážně z rychlých brejků.

Po bojovném prvním poločasu, jenž ovšem příliš šancí nepřinesl, se obě mužstva rozešla do šaten za stavu 0:0.

Boleslav nezvládla úvod druhého poločasu

Jan Rajnoch neuspěl v souboji s gólmanem AEK Atény Morettem. Stejně si vedli i jeho spoluhráči, Mladá Boleslav prohrála 0:1 | Foto: Ludvík Hradílek

Druhá půle začala pro Boleslav studenou sprchou. Střídající Manduca utekl po levém křídle, nic nevymýšlel a poslal prudký centr před Pižanowského bránu, kde si na něj naběhl Nsaliwa a "koníkem" poslal AEK do vedení.

O minutu později mohli domácí prohrávat už o dvě branky. Rozhozená Boleslav pustila do sóla od půlky hřiště opět Manducu, s jehož dobře mířenou střelou si však skvěle poradil domácí gólman.

Mladá Boleslav byla vývojem druhé půle evidentně zaskočena. V 55. minutě Procházka nestačil Rivaldovi, fauloval a Brazilec měl šanci ukázat, že nic neztratil na své vyhlášené střele levačkou. Pižanowski byl připraven a jeho pokus vyrazil na roh.

V 60. minutě se do velké šance probil střídající Táborský. Naběhl na přihrávku Mendyho a jeho prudký pokus mířil jen těsně vedle pravé tyče.

Boleslavští fotbalisté začali hrát agresivněji, otevřeli hru a snažili se o vyrovnání. Hostující defenziva v čele se zkušeným Dellasem však pracovala na výbornou a dlouho nepouštěla Středočechy do přímého ohrožení své brány.

Tlak nepřinesl vyrovnání. Jen tyč a břevno

V 74. minutě se překvapivě do útočné akce vrhl právě stoper Dellas, přesnou uličkou našel brazilského útočníka Manu, jenž tvrdou střelou propálil Pižanowského - míč směřující do prázdné brány odvracel tak tak Procházka.

Ale to bylo vše a poté přišla mohutná ofenziva domácích. Vrhli vše do útoku a v 80. minutě se k dalekonosné střele odhodlal Hrdlička, Moretto jeho pokus s obtížemi vyrazil.

V 85. minutě se ke střele z malého vápna dostal Holub, jehož střelu vytěsnil hostující gólman na tyč. Šance pokračovala a do velké příležitosti se probil Táborský, gólman Řeků však skvěle vyrazil na roh.

Tlak domácích gradoval, o minutu později napřáhl z třiadvaceti metrů Mendy a opět trefil jen konstrukci Morettovy brány. Štěstí se v těchto chvílích obrátilo k Boleslavi zády.

V závěrečných minutách se už nepovedlo vstřelit kýžený gól, a tak Mladá Boleslav prohrála s AEK Atény 0:1. Pokud chce pomýšlet na postup do jarní části Poháru UEFA, bude muset porazit Fiorentinu.