reklama

Brabec v šoku: Šedesát milionů Žižkovu nezaplatím. To bych Baník musel poslat do insolvence

Očekávaná spása ostravského Baníku se komplikuje Očekávaná spása ostravského Baníku se komplikuje autor: Dalibor Sosna
Václava Brabce, nového majitele Baníku Ostrava, polekalo zjištění, že kromě známé pohledávky ve výši 8,5 milionu korun si Viktoria Žižkov u soudu nárokuje i dalších 61 milionů. Ty Brabec splatit odmítá a upozorňuje, že Baník může poslat do insolvence.

Ostrava - Rozjásaný příběh o spáse ostravského Baníku se začíná komplikovat. Na nového vlastníka klubu Václava Brabce vypadl ze skříně tak velký kostlivec, že pod jeho vahou poněkud zakolísal v kolenou.

Problém souvisí s pohledávkou Viktorie Žižkov. "To je věc, kterou musíme řešit přednostně, protože kvůli ní máme zablokované přestupy," byl si Brabec vědom nejviditelnější části tohoto problému už v prvních dnech svého působení v klubu. Počítal ovšem s tím, že jde zhruba o 8,5 milionu korun.

"Jenže teď se objevily zvěsti, že Žižkov by mohl chtít i dalších asi 61 milionů. A to tedy nezaplatím, to říkám rovnou. Pokud by měl Baník platit i tuhle sumu, musel bych ho poslat do insolvence," podotýká havířovský podnikatel. A jen tak na půl úst ještě doplní: "A on to není jen Žižkov."

Václav Brabec zjišťuje, že spleť závazků, jež převzal od předchozího majitele klubu Petra Šafarčíka, bude patrně ještě divočejšího rázu, než počítal. Kromě Žižkova vymáhají po Baníku soudně své pohledávky kupříkladu i jeho bývalí hráči Martin Lukeš a Václav Svěrkoš. A nejde o drobné.

Bernard: Neplaťte, jsou těžké časy

Ale koncentrujme se na pohledávku Viktorie Žižkov. Ta se odvíjí od přestupu hráčů Josefa Hušbauera a Zdeňka Koukala právě ze Žižkova na Bazaly, a to v létě 2010.

Pro případ, že by Baník nezaplatil za hráče v určených lhůtách, obsahovala smlouva o jejich přestupu sankční klauzuli. A protože k prodlevě v platbách opravdu došlo, začala si Viktoria na základě toho nárokovat pokutu přesahující 8 milionů korun.

S tímto nárokem šla na fotbalovou asociaci, konkrétně k arbitrážní komisi, jejíž tehdejší předseda Stanislav Bernard následně vyhotovil nejbizarnější rozhodnutí v dějinách zdejšího profesionálního fotbalu. Napsal do něj totiž, že Baník tuto pokutu platit nemusí, se zdůvodněním, že nastaly těžké časy a ve fotbale nejsou peníze.

Když takto narazil u fotbalových orgánů, začal Žižkov vymáhat svou pohledávku u soudů, kauza se dostala dokonce až k Nejvyššímu soudu. A na konci této části příběhu se v březnu 2015 zjevilo nové rozhodnutí Arbitrážní komise FAČR, které pravilo, že Baník má Žižkovu zaplatit 8 404 600 korun.

Následovaly další baníkovské obstrukce a složité peripetie, nicméně když příběh trochu zjednodušíme a zkrátíme, můžeme říct, že právě kvůli této částce má nyní Baník zastavené přestupy směrem do klubu. A nemůže proto na soupisku kupříkladu dopsat  juniorského reprezentanta Roberta Hrubého, zapůjčeného Slavií, který už s týmem Vlastimila Petržely normálně trénuje.

U soudu je další pohledávka. A pořádná!

Jenže to není všechno, celý příběh nyní pootevírá i další, dosud víceméně skrytou kapitolu. Protože se spor o zmiňovaných 8 milionů korun táhnul prakticky pět let, začaly naskakovat k této základní částce, alespoň tedy podle výkladu Viktorie Žižkov, další penále a úroky.

"Pan Šafarčík, předchozí majitel Baníku, se k té věci nestavěl právě vstřícně, tak jsme se zachovali podle toho. A přihlásili jsme k soudu i tuto pohledávku, ve které se nastřádaly další pokuty, penále a úroky vypočítávané z té první sumy, kterou Baník Ostrava odmítal zaplatit," říká Jiří Rýva, současný šéf Viktorie Žižkov.

Ten potvrdil informaci, že se nyní jedná o zhruba 60 milionů korun. Jestli je i tento nárok Viktorie Žižkov oprávněný, případně do jaké výše, to ještě bude posuzovat soud.

Rýva připustil, že v té souvislosti zaznamenal čilý zájem. "Ozvali se mi dva tři lidé, že by tu pohledávku chtěli od Viktorie Žižkov koupit. Za kolik, to jsme zatím neřešili," dodává Rýva.

Ať už ale bude případnou šedesátimilionovou pohledávku, pokud ji soud uzná, vymáhat po Baníku kdokoli, s takovou dírou v rozpočtu nový majitel Baníku Václav Brabec podle svých slov nepočítal. Navíc se zmiňovaná suma den ode dne průběžně zvyšuje, podle informací Aktuálně.cz až o statisíce korun.

"Já jsem připraven s panem Brabcem jednat. Prvně se mi ozval někdy minulý týden, tak snad se nám podaří si nějakou schůzku sjednat a ty věci probrat," říká Jiří Rýva, šéf Viktorie Žižkov. I jeho klub se v minulých měsících ocitl na hraně insolvence a miliony z Baníku potřebuje.

Na to, aby se Baníku odblokovaly přestupy, by každopádně postačovalo zaplatit "základních" 8,5 milionu korun.

Platit možná bude i Peltova FAČR

Jenže Brabec chce celou věc řešit jako celek, protože ji vnímá jako zcela fatální. "Pořád se hraje o budoucnost Baníku. Teď nemá smysl, abych sháněl někoho do managementu nebo na pozici sportovního ředitele, když jsou pořád nedořešené tyhle záležitosti."

Mimochodem, už Šafarčíkovo vedení Baníku vzneslo v souvislosti s celou právě popsanou kauzou další nárok. Podle informací Aktuálně.cz chce Baník Ostrava po Fotbalové asociaci ČR celkem 2 miliony korun jako odškodné za už zmiňovaný výrok Arbitrážní komise a jejího tehdejšího předsedy Stanislava Bernarda z března 2013.

Je to částečně paradoxní, ten výrok totiž tehdy Baník od povinnosti platit Žižkovu osvobodil. Jenže jak ukázal další vývoj, stal se vlastně ve své pitoresknosti základem obrovského průšvihu, se kterým se nyní Baník Ostrava musí vyrovnat.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama