23. 10. 2014 22:51
Česko-slovenské derby v Evropské lize mezi Slovanem Bratislava a Spartou poznamenalo řádění fanoušků. Pořadatelé zaspali.
Řádění fanoušků v Bratislavě
Řádění fanoušků v Bratislavě | Foto: CPA Eduard Erben

Bratislava (Od našeho zpravodaje) – Někomu to mohlo připadat jako déjà vu jarního zápasu na Baníku. V Bratislavě ve čtvrtečním zápase Evropské ligy mezi Slovanem a pražskou Spartou také létaly vzduchem sedačky a běžní fanoušci na tribunách se báli obou rozběsněných táborů.

A kde se stala chyba? V jednoznačném podcenění ze strany pořadatelské služby.

Už pohled na stadion v Pasienkách přivádí v údiv, že se tu evropské poháry vůbec mohou hrát. Fotbalový stánek silně připomínající hradecká „lízátka“ má atletickou dráhu, tribuny jsou nekryté.  A oplocení obou kotlů? U svých rodinných domků máte jistě pevnější hradbičky.

Podle informací slovenských novinářů z místa nebyla na čtvrteční duel o mnoho posílená bariéra mezi oběma kotli, tedy alespoň než je běžné při ligových utkáních. Kusy pletiva pouze pořadatelé podepřeli dlouhými tyčemi.

Sparťanští rowdies protrhli zábrany

Nenávistná atmosféra mezi oběma tábory přitom panovala od prvních minut zápasu. Sparťané začali skandováním „bij Slováka do hlavy“ a pak už se oba kotle střídaly ve vulgárních nadávkách. Situace vyeskalovala ve 40. minutě, kdy se hlouček příznivců Letenských opřel do chatrného pletiva a snadno vtrhl do sektoru domácích. V této části tribuny sice zdaleka nebylo vyprodáno, ale na sedačkách se tísnily i rodiny s dětmi.

Situace pak hodně připomínala jarní výtržnosti na Baníku. Běžní fanoušci obývající prostor mezi běsnícími ultras utíkali s dětmi do bezpečí a někteří zástupci kotle Slovanu naopak přelezli vlastní bariéru a vydali se vstříc střetu se soupeřem. Mezi pár jedinci došlo na pěsti a údery železnými tyčemi, většinou pak lítaly vytrhané sedačky, potažmo začadila pyrotechnika.

Sudí zápas okamžitě přerušil a odvolal hráče do útrob stadionu. Ovšem ne do kabin. Ty se totiž nacházejí přímo pod kotlem Slovanu.

Lavička: Necítil jsem se bezpečně

"Asi jako každý člověk na hřišti nebo na tribuně jsem neměl pocit bezpečí. Na pokyn rozhodčích jsme se stáhli do předem určeného prostoru a tam jsme přečkali do té doby, než mohl zápas pokračovat," popsal po zápase trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Teprve zhruba po deseti minutách se objevila v prostorách incidentu skupina těžkooděnců za ironického pískotu hlavní tribuny. To už si rowdies stihli udělat na tribunách vlastní zápas.

Situaci se podařilo uklidnit po necelých dvaceti minutách a po půlhodině se vrátili na hřiště i hráči, aby dohráli zbylých pět minut poločasu a odkvačili do kabin k regulérní přestávce. Ovšem s podmínkou, že pokud se na tribunách začne opět něco dít, bude zápas ukončen.

"Ta nucená pauza byla nepříjemná, asi pět minut jsme museli stát venku a pak nás vzali do VIP prostor, kde jsme si mohli dát aspoň čaj nebo něco zakousnout," prozradil hostující obránce Pavel Kadeřábek.

Odveta za dva týdny v Praze budí obavy

Těžkooděnci ovšem měli práci i během druhého poločasu, když museli uklidňovat fanoušky v opačném rohu stadionu. I tam nevydrželo nápor fandů několik sedaček. Běžela ale zhruba 80. minuta a sudí už nechali duel dohrát.

Spartě vypjatá atmosféra a dlouhé přerušení zjevně příliš nevadilo. Slovan v druhém poločase jasně přehrála a zvítězila 3:0.

Je ale pravděpodobné, že oba kluby budou za konflikt pořádně potrestáni ze strany UEFA. "Teď bude následovat vyšetřování bezpečnostního delegáta a delegáta utkání. V tuto chvíli nemáme informace, co přesně se na tribunách dělo," uvedl tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Jenže už za dva týdny čeká týmy odveta na Letné. "Chci věřit, že se bude odehrávat souboj jen na hřišti. Jako hráč pamatuju, že federální derby měla svou dramatičnost, ale nevzpomínám si, že by docházelo k něčemu takovému, co jsme dnes viděli," dodal Lavička.

Potyčka fanoušků možná víc než porážka pokazila náladu novému kouči Slovanu Jozefu Chovancovi, který si tak premiéru na lavičce příliš neužil. "Jediné, co k tomu můžu říct, je, že mi je z toho smutno. Tohle by se nemělo dít," prohlásil lodivod domácích.

Další zápas mezi Spartou a Slovanem je na programu 6. listopadu. Snad už se sportovnější kulisou..