reklama

Petržela: Penalta na Baroše byla jasná. Videorozhodčí je skvělá věc, aspoň přestanou ty věčné dohady

Liberecký Daniel Bartl (vlevo) v souboji s Lukášem Kalvachem z Olomouce. Liberecký Daniel Bartl (vlevo) v souboji s Lukášem Kalvachem z Olomouce. autor: ČTK
Co říká rekordní plzeňské jízdě? A boji o druhé místo? Vlastimil Petržela, někdejší výborný útočník a nyní zkušený trenér, glosuje aktuální ligové kolo.

Komentář - Překvapením posledního podzimního kola je pro mě porážka Olomouce v Liberci. Ale je pravda, že u Nisy se hraje každému těžko.

Vlastimil Petržela

Narozen: 20. července 1953

Hráčská kariéra: Bývalý reprezentační útočník, nastupoval za Zbrojovku Brno nebo Cheb, vrchol kariéry zažil ve Slavii Praha (1982-85).

Trenérská kariéra: Začínal ve Slavii, prošel i Spartou, Libercem, Bohemians 1905 nebo Mladou Boleslaví. V roce 2002 odešel do Zenitu Petrohrad, který  hned přivedl k druhému místu v ruské lize. Na jaře 2006 postoupil s mužstvem až do čtvrtfinále Poháru UEFA, čímž dosáhl dosud největšího mezinárodního úspěchu v klubové historii. Poslední velký úspěch zaznamenal s Baníkem Ostrava, se kterým se v uplynulé sezoně vrátil do HET ligy.

Pro Aktuálně.cz zkušený kouč pravidelně glosoval nejvyšší fotbalovou ligu

Jinak má za sebou Sigma skvělý podzim. Proč? Nejančila, neměnila trenéry, nechala kádr pohromadě a doplnila ho jedním hráčem. Mužstvo hraje pořád pospolu. Trenér Jílek se snaží kluky točit minimálně, podle mě ten chlapec pracuje velmi dobře.

Určitě to má od Karla Brücknera, když odehráli ligu ve dvanácti třinácti lidech, tak to pro něj bylo to nejlepší. Já jsem stejného ražení, také jsem tak pracoval. Fotbalisti jsou pak na sebe zvyklí, vědí, kam mají přihrát, kam nabíhat. To je strašná výhoda.

Liberec znám velmi dobře, pracoval jsem tam, poprvé v porevoluční historii jsem ho přivedl do první ligy. Tehdy jsme doma poráželi Spartu i Slavii. U Nisy je trochu specifické, měkčí hřiště, navíc kdo přijede do Liberce, tak musí běhat, Liberečtí jsou pořád v pohybu. Hrají jednoduchý fotbal, nekombinují moc ve středu hřiště, hned balon posílají do křídel a pak před bránu.

Sparťané uzavřeli podzim vítězstvím nad Mladou Boleslaví. První půli odehráli jako mistři světa, dali i gól, který vypadal sporně, ale nakonec to přešlo přes brankovou čáru, to vás vždycky nakopne. Naopak Mladá Boleslav hrála špatně, asi jim trenér dal dopředu najevo, že tam prohrají, protože to když uděláte, to je konečná.

Sparta hrála, běhala, kombinovala, byla lepší. Ve druhé půli si to už pohlídala, tentokrát hrála velice dobře. Doufám, že trenér pochopil, že obranná fáze je základ. Dřív to měli Letenští vzadu často otevřené, pak jim někdo frnknul, dal gól a oni se trápili. Zdůrazňuji kvalitní obranná fáze, zpátky se jich nemusí vracet deset. Stačí šest, ale všichni musí kvalitně pracovat.

Na tom je postavený úspěch Liberce, to samé je Plzeň. Když máte kvalitní defenzivu, pak můžete být v soupeřově vápně v pěti šesti lidech. Těžko dáte gól, když tam máte jednoho člověka, i kdyby měl čtyři metry.

Slavia vyhrála nad Baníkem 2:1, ale podle mě to byl velmi slabý zápas. Skončil, jak skončil, nakonec asi i spravedlivě, i když na Milana Baroše ta penalta v závěru byla. Slavia se mi vůbec nelíbila, to bylo mužstvo k poražení. Proto mě to štve. Ale na druhou stranu my jsme ani jednou netrefili bránu, to pak nemůžeme vyhrát.

Video poprvé v akci. Spartu pomohlo nastartovat k jasnému vítězství nad Boleslaví Video poprvé v akci. Spartu pomohlo nastartovat k jasnému vítězství nad Boleslaví Čtěte zde

Viděl jsem poslední zápasy Slavie, měla problémy třeba s Libercem. Jenže Slovan tam hrál na tři obránce. Vrhl všechno dopředu, trenéři pochopili, že nesmí slávisty nechat rozehrát. Obsadili jejich záložníky, Slavia měla problémy a byla z toho prohra. My tam přijedeme a nastoupí pět obránců. To je potom těžké.

Kdyby bylo video v Edenu, asi bychom měli bod. Škoda. Ale my jsme také v minulém kole dali dva góly z ofsajdu. 

Se zavedením videorozhodčího souhlasím, alespoň přestanou tyhle věčné hádky. On si ten sudí často podezřelého momentu nemusí všimnout, ale s videem se takové chyby nemohou stávat. Za mě je to velmi dobrý krok.

reklama