reklama

Video beru jako pomoc, říká sudí Hrubeš. Rozhodčí ale ponižuje, oponuje brankář Boleslavi Jedlička

Rozhodčí Karel Hrubeš při utkání Sparta - Mladá Boleslav Rozhodčí Karel Hrubeš při utkání Sparta - Mladá Boleslav autor: Milan Kammermayer
Dvě velké premiéry nabídl nedělní zápas Sparty s Mladou Boleslaví. Jednak se českým fanouškům poprvé představil projekt videorozhodčího, druhak se do branky hostů postavil poprvé v kariéře devatenáctiletý Martin Jedlička. A zatímco hlavní sudí Karel Hrubeš si pomoc technologií pochvaloval, podle mladého gólmana se jedná o doplněk, který rozhodčí ponižuje.

Praha Arbitr duelu mezi Spartou a Mladou Boleslaví je s projektem a fungováním videorozhodčího spokojen. Takový byl závěr tiskové konference po posledním podzimním zápase fotbalové HET ligy, ve kterém si svěřenci italského kouče Andrey Stramaccioniho poradili s hosty z města automobilů hladce 3:0. 

Ben Chaim by odejít neměl, tvrdí Stramaccioni. Překvapilo ho, jak je česká liga těžká soutěž Ben Chaim by odejít neměl, tvrdí Stramaccioni. Překvapilo ho, jak je česká liga těžká soutěž Čtěte zde

Po skončení zápasu přišla netradičně na setkání s novináři dvojice Hrubešů - Karel, který utkání řídil jako hlavní arbitr na hrací ploše, a Roman, jenž seděl v přenosovém voze a dohlížel na celý projekt z pozice videorozhodčího. 

"Tlak jsem si před utkáním nepřipouštěl, jinak bych ani nemohl pískat první ligu," říkal Karel Hrubeš. "Samozřejmě jsem ale vnímal, že mám za zády video. Bral jsem to jako pomoc rozhodčím i fotbalu, protože je důležité, aby fotbal měl důvěru u fanoušků a zavedení videa je krok správným směrem," dodal čtyřicetiletý sudí. 

Podle jeho jmenovce Romana zvládli všichni arbitři svou roli na výbornou. Sudí se připravovali již několik hodin před zahájením zápasu, domlouvali si například způsoby komunikace. "Je to pro nás nová situace, ale dlouho jsme se na ní připravovali, takže jsme technologicky všechno zvládli na jedničku," dodal videorozhodčí. 

Sudí museli velmi ošemetnou situaci řešit již ve 12. minutě, kdy mladičkého brankáře Mladé Boleslavi Martina Jedličku obelstil stříleným centrem bek Sparty Eldar Civič. Jedličkovi vypadl míč do tyče, následně se od něj odrazil za brankovou čáru.

"Signalizoval jsem gól, protože mi to naznačoval asistent na pomezí. Sám jsem ale neviděl situaci přehledně, proto jsem požádal o potvrzení branky od videa, což se stalo," komentoval situaci rozhodčí Karel Hrubeš. 

Devatenáctiletý brankář Mladé Boleslavi ihned věděl, že se míč od jeho boku dokutálel za brankovou čáru. Mladý gólman, který zažil svůj debut mezi třemi tyčemi, tak prý ani nedoufal, že by sudí situaci přehlédli. "Takový start jsem si nepředstavoval. Dostal jsem za prvních dvacet minut tři góly a bylo po zápase," smutnil mladý brankář. 

Jedlička ale s celým projektem videorozhodčího nesouhlasí. "Nejsem rád, že video zavádíme. Rozhodčí by se takhle neměli ponižovat. Máme v Česku kvalitní rozhodčí. Hlavně jsme lidi a hrajeme fotbal pro lidi, takže by to i lidi měli rozhodovat. Jsem proti videu," stál si za svým mladý gólman, který se teprve na předzápasovém tréninku dozvěděl, že půjde proti Spartě do brány. "Něco jsem ale tušil už v průběhu týdne," culil se Jedlička. 

Video poprvé v akci. Spartu pomohlo nastartovat k jasnému vítězství nad Boleslaví Video poprvé v akci. Spartu pomohlo nastartovat k jasnému vítězství nad Boleslaví Čtěte zde

Utkání hrané v mrazivém počasí si prý užíval, ale inkasované góly jej pochopitelně mrzí. "Dostali jsme takových branek už opravdu hodně. Jak Agajev, tak teď já. Nevím, co se děje. Smůla se nám celý podzim lepila na paty. Máme kvalitní trenéry gólmanů, tréninky jsou také na úrovni. Myslím, že jsme akorát měli smůlu," hodnotil Jedlička nepovedené střetnutí se Spartou i celý podzim.

Fakt, že nastoupil v dresu Boleslavi už čtvrtý brankář v aktuální sezóně, hodnotil mladý gólman s úsměvem. "Mně to vůbec nevadí, jsem za šanci rád," usmíval se brankář, který si udělal jméno na červencovém mistrovství Evropy hráčů do 19 let v Gruzii. 

Projekt videorozhodčího i přes kritiku od Jedličky LFA neopustí. Podle Romana Hrubeše musí nyní asociace počkat na zpětnou vazbu od FIFA a následně začít s přípravami na častější zavádění videa na ligové trávníky.

Rozhodně ale prý nepůjde o každý zápas na jaře. "Víme, že to není ideální, ale ten projekt se teprve rodí, a jako každý porod je i tento obtížný. Ale samozřejmě chceme zavést videorozhodčího na co nejvíce utkání na jaře," dodal Roman Hrubeš. 

Video v akci, chybující debutant i letenka pro Stramaccioniho. Tak hrála Sparta s Boleslaví Video v akci, chybující debutant i letenka pro Stramaccioniho. Tak hrála Sparta s Boleslaví Prohlédněte zde
reklama