reklama

Pohárové počty: Plzeň má pohádkový balík na dosah, Spartě hrozí, že bude po 36 letech bez Evropy

Plzeň je krok od Ligy mistrů. Plzeň je krok od Ligy mistrů. autor: Milan Kammermayer
Až finále Ligy mistrů a Evropské ligy rozhodnou o tom, kam a do jaké fáze postoupí české týmy v nadcházejících ročnících evropských pohárů.

Praha - Revoluce v nasazení do evropských pohárů a vysoký koeficient otevřely českým týmům luxusní vyhlídky pro nadcházející ročník Ligy mistrů a Evropské ligy. Kam a za jakých podmínek Plzeň a spol. postoupí?

Liga mistrů

Přibližně 330 milionů korun za účast, další miliony za dosažené výsledky. Fotbalová Plzeň je velmi, velmi blízko pohádkové sumě za přímý postup do základní skupiny Ligy mistrů. K definitivě ovšem potřebuje ještě naplnění dvou předpokladů:

a) musí vyhrát mistrovský titul. Ten má ovšem Vrbova parta na dosah; může slavit už v sobotu, stačí neprohrát v Edenu se Slavií.

b) Ligu mistrů musí vyhrát tým, který se zároveň kvalifikuje do elitní evropské společnosti z domácí soutěže. Real Madrid už tuto podmínku naplnil, ovšem u Liverpoolu to zatím neplatí, i když to, že by Reds skončili mimo nejlepší čtyřku Premier League, je krajně nepravděpodobné (na pátou Chelsea, která má o zápas méně, mají dvě kola před koncem náskok šesti bodů).

Možnost zahrát si Ligu mistrů nabízí i druhé místo v české nejvyšší soutěži, k němuž mají nejblíže Slavia (50 bodů) a Olomouc (48). A před stříbrným týmem HET Ligy se otevírá slibná představa: pokud totiž finále Evropské ligy ovládne mančaft, který si zajistí postup do Ligy mistrů z domácí soutěže, půjde český vicemistr rovnou do třetího předkola LM, ale především - na rozdíl od let minulých bude mít v případě neúspěchu zajištěnu účast v základní skupině Evropské ligy.

A jak jsou na tom fináloví soupeři? Atlético má jistotu, na druhém místě španělské ligy má dostatečný náskok. Horší je situace v případě Olympique Marseille, který tři kola před koncem ztrácí na příčku zajišťující kvalifikaci Ligy mistrů jeden bod.

Evropská liga

Ale pozor! Volné vstupenky do Evropské ligy se týkají i třetího místa, a to v případě, že Slavia vyhraje středeční finále MOL Cupu proti Jablonci. V takovém případě postoupí do 2. předkola Evropské ligy i pátý celek v ligovém pořadí.

Jenže adeptů na evropské poháry je čtyři kola před koncem šest. Včetně Sparty, která se sice drží na pátém místě, ale pouze s jednobodovým náskokem na šestý Liberec.

Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Prohlédněte zde
reklama