reklama

Slovácko potrápilo AS Řím. Italský klub si s sebou na soustředění přivezl tribuny i posilovnu

Stanislav Levý Stanislav Levý autor: ČTK
Slovácko v zápase se soupeřem z vyšší kategorie obstálo, přesto prohrálo 0:1 brankou Sadiqa. Utkání nabídlo pohled do fungování italského velkoklubu, které kontrastovalo s regionálním pojetím českého zástupce.

Pinzolo (od našeho zpravodaje) - Fotbalisté Slovácka se v rámci přípravy střetli s loňským italským vicemistrem AS Řím. Tým z Věčného města zvítězil tenkým rozdílem 1:0, když rozhodující branku vstřelil ve druhém poločase střídající Umar Sadiq.

Utkání hostilo třítisícové městečko Pinzolo na úpatí italských Alp. Fotbalisté AS Řím se tady v průběhu uplynulého týdne připravovali na příští sezónu a sehráli zde přípravné utkání s místním klubem, který hraje až sedmou nejvyšší italskou soutěž.

Holzer se stal sedmou zlínskou posilou. Ze Sparty odešel na roční hostování Holzer se stal sedmou zlínskou posilou. Ze Sparty odešel na roční hostování Čtěte zde

Pro Slovácko šlo samozřejmě o velmi prestižní zápas. Vždyť v dalších přípravných zápasech čekají AS Řím postupně PSG, Tottenham, Juventus a Sevilla. Za svým soupeřem čeští fotbalisté cestovali ze soustředění ve Slovinsku přes osm hodin. "Cesta za soupeřem se ale vyplatila. Byl to dobrý zápas a zážitek možná na celý život," řekl obránce Tomáš Břečka.

Samozřejmě, italskému týmu na začátku přípravy scházely největší hvězdy Džeko, El Shaarawy nebo Nainggolan. Naopak ale v zápase nescházeli Pellegrini, Jesus nebo Perotti. Výsledek 0:1 je také proto pro Slovácko cenný.

Předchozí přátelský zápas odehrálo Slovácko proti Dinamu Záhřeb. "Velký rozdíl mezi oběma soupeři nebyl. Myslím, že hlavně proto, že Dinamo proti nám nastoupilo v plné síle, zatímco AS Řím největší hvězdy chyběli," srovnal poslední dva soupeře českého týmu Břečka.

V prvním poločase si oba týmy připravily nemalé množství brankových příležitostí, ale ani jeden z pokusů síť nerozvlnil. Na straně Slovácka byli nejblíž brance Havlík a Zajíc, první ale trefil tyč a druhý sám před brankářem nedokázal zakončit. Na druhé straně byli nebezpeční hlavičkáři Perotti a Tumminello.

Fotbalovou Spartu posílil turecký stoper Semih Kaya, vydělá si 36 milionů za rok Fotbalovou Spartu posílil turecký stoper Semih Kaya, vydělá si 36 milionů za rok Čtěte zde

"Byli nebezpeční především ze středu zálohy, ale myslím si, že jsme se s tím poprali dobře," hodnotil utkání Břečka.

Úvodní polovinu poznamenala také krátká šarvátka mezi Navrátilem a Pellegrinim, do které se nakonec zapojilo více hráčů a konflikt museli uklidňovat realizační týmy. "Mysleli si zezačátku, že si můžou dovolit všechno, a my nic. My jsme si to nenechali líbit. Místy to bylo zbytečně za hranou," vracel se k horkým momentům záložník Jan Navrátil.

Přípravy velkých italských týmů jsou pro alpské vesničky na severu Itálie letním svátkem, což bylo velmi dobře znát také v okolí Pinzola, kde se AS připravovalo. Vesnice lemovaly barvy římského klubu, v oknech domů visely vlajky se znakem trojnásobného italského mistra. Hotely v místě konání zápasu plně obsadili na celou dobu soustředění římského AS jeho příznivci.

Také do hlediště si našlo cestu několik tisícovek diváků včetně přibližně čtyř desítek fanoušků Slovácka, permanentkáři moravského klubu totiž měli výjezd do Itálie od klubu zdarma.

Druhý poločas byl o kousek klidnější. Za deštivého počasí byli čím dál zřetelněji výraznější hráči italského týmu. Převahu zužitkoval v poslední čtvrthodince hry Umar Sadiq, když zakončil akci po pravém křídle. Jeho tým měl následně další příležitosti zvýšit skóre, ale brankář Daněk šance přestál. V samotném závěru ještě tvrdě pálil Daníček, ale pouze na brankáře Lobonta.

Slavia se utká ve 3. předkole LM buď s Borisovem, nebo s Jerevanem, Plzeň čeká bývalá Steaua Slavia se utká ve 3. předkole LM buď s Borisovem, nebo s Jerevanem, Plzeň čeká bývalá Steaua Čtěte zde

Organizace utkání byla na vysoké úrovni. Hřiště v Pinzole lemovaly mobilní tribuny pro několik tisícovek fanoušků, které zde nechalo AS Řím zbudovat speciálně pro svůj kemp.

"Je to šílené, jak mají všechno okolo zorganizované. Jde vidět, že je to velkoklub na vysoké úrovni. Dovezli si sem celé tribuny i posilovnu. Je to zajímavé porovnání dvou světů," všiml si dění okolo zápasu Navrátil. Návštěvníci před zápasem prošli důkladnými kontrolami a pořadatele podporovalo několik dodávek s policisty.

Celé utkání provázel střet dvou různých fotbalových vesmírů. Italští novináři před utkáním zjišťovali, kolik reprezentantů seniorských národních týmů má Slovácko ve svém středu nebo kolik má Slovácko rezervních týmů. Zatímco Slovácko přicestovalo k zápasu ve standardním složení pro českou ligu, z Říma k zápasu přicestoval autobus s 23 členy doplňujícího realizačního týmu. Zatímco Češi se po zápase tiše odebrali k odjezdu, na Italy čekala bouřlivá autogramiáda.

Slovácko bude pokračovat v soustředění ve Slovinsku ještě další týden, během kterého se střetne s kyperským Arisem Limassol. Generálku na nový ročník ligy pro Slovácko obstará zápas s tureckým Karabüksporem. AS Řím vyzve v nejbližším zápase Paris Saint-Germain.

reklama