reklama

Sparta i Slavia zlákaly spoustu cizinců. Kolik jich smí v lize nasadit? Záleží, ze které jsou země

Halil Altintop vlastní turecký a německý pas. Kvóta pro cizince mu v české lize život ztrpčovat nebude. Halil Altintop vlastní turecký a německý pas. Kvóta pro cizince mu v české lize život ztrpčovat nebude. autor: ČTK
Jsou země, na jejichž občany se v české fotbalové lize žádná kvóta nevztahuje. Ale i jiné, pro něž limit pěti cizinců na zápas platí. Slavia má takových fotbalistů šest.

Praha - Sparta i Slavia vsadily před novou sezonou na zahraniční fotbalisty měrou nevídanou. A mnohé fanoušky napadla otázka, zdali všechny cizince ze svých soupisek vlastně tyto kluby budou moci v jednom utkání nasadit.

Ben Haim, Kadlec, ale i Pacanda s Biničem. Podívejte se na nejdražší přestupy ligové historie Ben Haim, Kadlec, ale i Pacanda s Biničem. Podívejte se na nejdražší přestupy ligové historie Prohlédněte zde

Aktuální inventura prozradí, že Sparta je těsně pod zavedeným limitem, Slavia pak těsně nad ním. I to je možná důvod, proč se průběžně spekuluje o případném odchodu Jasmina Ščuka, hráče z Bosny a Hercegoviny. Přes limit by byl i obránce Zenitu Petrohrad jménem Ibragim Callagov, o kterém v souvislosti se Slavií spekulují ruské weby. Zdroje ze Slavie ale tento údajný kontakt vyvracejí.

Fotbaloví cizinci se v Česku z hlediska fotbalových norem rozlišují do dvou kategorií. Tu první tvoří ti, co se lidově řečeno mezi cizince ve fotbale nepočítají a mají v HET lize stejný status jako domácí čeští hráči.To jsou cizinci ze zemí Evropské unie a dalších, v předpisech konkrétně vyjmenovaných zemí, které k EU vážou dohody o náležitě těsné spolupráci.

Vedle nich jsou tu však i cizinci ze zemí, které na patřičném fotbalovém seznamu nenajdete. A na ty se i v české HET lize kvóta omezující možnosti jejich nasazení do zápasů vztahuje. Takových cizinců totiž v jednom ligovém utkání nesmí nastoupit víc než pět.

Ve skupině cizinců, na které se tato kvóta vztahuje, eviduje nyní pražská Slavia šest fotbalistů. Jsou to Simon Deli (Pobřeží slonoviny), Michael Ngadeu (Kamerun), Ruslan Mingazov (Turkmenistán), Ruslan Rotaň (Ukrajina) a Jasmin Ščuk s Murisem Mešanovičem (oba Bosna a Hercegovina).

Země, jejichž občany v HET lize nelimituje cizinecká kvóta

Výňatek z rozpisu soutěží: V soutěžním utkání je za družstvo oprávněno nastoupit nejvýše 5 hráčů, kteří nejsou občany členského státu Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru, nebo nejsou občany států majících s Evropskou unií uzavřeny dohody o partnerství.


Členské státy EU: Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko,  Španělsko, Švédsko a Velká Británie.

Státy Evropského hospodářského prostoru: členské státy EU + Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

Kandidátské státy, které mají s s EU dohody o partnerství: Makedonie, Turecko, Srbsko, Černá Hora a Albánie.

Na soupisce jich může figurovat, kolik chce, ale v jednom konkrétním ligovém utkání smí z této šestice nastoupit na trávník nejvýše pět mužů. A valného smyslu nemá ani posadit šestého z nich na lavičku, protože variantu známou z jiných lig, kde cizinec může střídat jiného, aniž by tím předepsanou kvótu překročili, české řády neumožňují.

Poměrně nahlas se v uplynulých dnech spekulovalo, že by Jasmin Ščuk mohl odejít na hostování, například do Zlína. Tam už ovšem na pozici defenzivního záložníka angažovali Petra Jiráčka, je tedy otázkou, zda by ještě pořád brali i Ščuka, který - jak vidno - Slavii i v její cizinecké kvótě pro ligu poněkud "přetéká". 

Na soupisce Sparty najdeme v tuto chvíli celkem čtyři jména, která se počítají do limitované cizinecké kvóty. Jsou to Eidar Čivič (Bosna), Vjačeslav Karavajev (Rusko), Costa Nhamoinesu (Zimbabwe) a Tal Ben Chaim (Izrael). Na Letné tedy co do zmíněné kvóty mají ještě rezervu.

Hypoteticky by se tedy na hřiště z hlediska předpisů vešel třeba ještě i Tiémoko Konaté z Pobřeží slonoviny, byť už dostal pokyn, ať si hledá jiný klub.

Odpověď na otázku, o jakých zemích se tu konkrétně bavíme, tedy kteří cizinci se do limitované kvóty počítají a kteří ne, poskytne pohled do vloženého infoboxu. Obsahuje konkrétně specifikované seznamy zemí, jejichž občané se v české lize do cizinecké kvóty nezahrnují. Vedle Česka samotného jde o 35 dalších evropských zemí.

Kvóta limituje hráče z jiných kontinentů či zemí bývalého SSSR

Danny v dresu Zenitu Petrohrad Danny hrál sice v Rusku, ale pas má portugalský. Takže žádný problém Foto: ČTK

Seznam pochází z dokumentu Rozpis soutěží pro ročník 2016/17, ale jak ujistil Daniel Hajný, mluvčí Ligové fotbalové asociace, tedy instituce, jež českou ligu řídí, bude tento seznam v nezměněné podobě platný i pro soutěžní ročník, který nás právě čeká, tedy 2017/18.

Ze seznamu je patrné, že s cizineckou kvótou nemají problémy slávisté Per-Egil Flo (Norsko), Halil Altintop (má německý i turecký pas), Marko Alvir (Chorvatsko), Danny (Portugalsko), Jakub Hromada a Dušan Švento (Slovensko) či Mick van Buren (Nizozemsko).

Podobně jsou na tom ve Spartě Slováci Viktor Budinský, Martin Dúbravka, Lukáš Štetina a Juraj Chvátal, stejně jako Néstor Albiach (Španělsko), Srdjan Plavšič s Vukadinem Vukadinovičem (Srbsko), Bogdan Vatajelu (Rumunsko) či Marc Janko (Rakousko).

České kluby si tedy v souvislosti s kvótou zavedenou v domácí soutěži musejí dávat pozor především na to, aby do zápasu nenasadili příliš hráčů pocházejících ze zemí mimo Evropu nebo ze států bývalého Sovětského svazu. A co je v českém prostředí citelné: do limitované kvóty se počítají i fotbalisté z Bosny a Hercegoviny.

Polibek za tisíc gólů. Messi se oženil se svou láskou Antonellou Polibek za tisíc gólů. Messi se oženil se svou láskou Antonellou Prohlédněte zde
reklama