reklama

Přetlak v kádru Sparty zatím řeší plná marodka. Stramaccioni na tréninku naznačil ideální jedenáctku

Trenérský štáb Sparty v čele s Andreou Stramaccionim musí vyladit ideální sestavu i přes četná zranění v kádru. Trenérský štáb Sparty v čele s Andreou Stramaccionim musí vyladit ideální sestavu i přes četná zranění v kádru. autor: Milan Kammermayer
Fotbalisty Sparty dnes prověří před ostrým startem sezony nizozemský Arnhem. Letenské přitom stále trápí zranění hráčů, kteří by asi patřili do základní sestavy. Italský kouč Andrea Stramaccioni během úterního otevřeného tréninku naznačil, jak by mohla vypadat současná sparťanská základní jedenáctka.

Praha - Fotbalová Sparta otevřela úterní trénink pro fanoušky. Nejprve po jednom hráči představila kádr pro nadcházející sezonu. Poté začala téměř osmdesátiminutová tréninková jednotka.

Hledali jsme pro Spartu tvůrce hry. Sneijder ale chtěl pět milionů eur ročně, vysvětlil Stramaccioni Hledali jsme pro Spartu tvůrce hry. Sneijder ale chtěl pět milionů eur ročně, vysvětlil Stramaccioni Čtěte zde

Tomáš Rosický se tréninku s týmem nezúčastnil. Do posilovny s ním zamířil třeba i Lukáš Mareček. To stoper David Hovorka první část tréninku absolvoval, ale modelové utkání deset na deset už neodehrál. št

A právě tréninkový zápas mohl výrazně napovědět o základní sestavě, kterou pošle kouč Andrea Stramaccioni do generálky proti nizozemskému Arnhemu. "Musím zohlednit některé zraněné, ale v generálce budu chtít postavit tu nejlepší sestavu," vysvětlil italský trenér na předsezonní tiskové konferenci.

Sparta sice disponuje soupiskou o třiceti fotbalistech, ale hned pětice z nich jsou brankáři. Navíc zmíněné modelové utkání naznačilo, že sparťané mají momentálně pouze 17 zcela zdravých fotbalistů. Za "slabší" sestavu totiž nastoupil na pozici stopera také asistent trenéra Radoslav Kováč.

Sázka na Rosického je risk

Sestava ve žlutých rozlišovacích trikotech vypadala takto: Dúbravka - Karavajev, Štetina, Kaya, M. Kadlec - V. Kadlec, M. Frýdek, Lafata, Šural - Janko.

Stramaccioni vysvětlil, že bude hrát v rozestavení 4-2-3-1 s tím, že každý ze tří středních záložníků bude mít svůj úkol. Dvě ofenzivní křídla bude ještě doplňovat podhrotový hráč. "Klasickou desítku se nám nepovedlo získat, ale může tam hrát Martin Frýdek, David Lafata nebo si můžeme pomoci jiným stylem hry," vysvětlil italský kouč. 

Navíc kádr stále není uzavřený. Letenští finalizují příchod Kamerunce Georgese Mandjecka z francouzských Mét. Domluva mezi klubem a samotným hráčem už zřejmě proběhla, neboť Mandjeck na Twitter pověsil fotku se sparťanským dresem. Snímek po chvíli smazal. O necelý den později zase napsal, že přestup ještě není oficiální, ale už se velmi těší.

Mandjeck může vyřešit velkou marodku ve středu hřiště

Naprosto fit není v tuto chvíli hned čtveřice středních záložníků. Tomáš Rosický, Lukáš Mareček, Néstor Albiach a Lukáš Vácha proti Arnhemu nejspíš nenastoupí. Nebo alespoň ne od první minuty. "Pro nás je důležité, aby Tomáš pokračoval krok po kroku. Počkáme až bude stoprocentní, musíme být trpěliví," vysvětlil jednačtyřicetiletý Ital.

Naopak zcela v pořádku by měli být Martin Frýdek a Michal Sáček. Mimochodem první jmenovaný si užil vedle Davida Lafaty a Tomáše Rosického největší potlesk od sparťanských fanoušků, kteří se na otevřený trénink přišli podívat. 

Nová posila Sparty baví na Twitteru. Oficiální to ještě není, ale už se těším, omluvil se za fotku Nová posila Sparty baví na Twitteru. Oficiální to ještě není, ale už se těším, omluvil se za fotku Čtěte zde

Letenským by mohl trn z paty vytáhnout Kamerunec Mandjeck. Příchod ryze defenzivního záložníka, který může zaskočit i na stoperu, by totiž otevřel cestu Martinu Frýdkovi směrem k více ofenzivnějším úkolům. 

Nová stoperská dvojice. Štetina bude velkou posilou

Také v obraně Spartu ještě trápí zranění. Hovorka se teprve vrací po těžkém zranění a Costa se s týmem úterního otevřeného tréninku nezúčastnil.

Naopak ve skvělém světle se ukazuje letní posila z Dukly Lukáš Štetina, který by v úvodu sezony měl vytvořit stoperskou dvojici s tureckou posilou Semihem Kayaou. Pravý okraj obrany si zcela podmanil Vjačeslav Karavajev. Na levé straně asi začne vzhledem ke zranění Costy Michal Kadlec. 

Hřebík s Rosickým viděli další výhru Sparty. Po divizi a druhé lize teď ale přijdou těžší soupeři Hřebík s Rosickým viděli další výhru Sparty. Po divizi a druhé lize teď ale přijdou těžší soupeři Prohlédněte zde

Na hrotu útoku bude podle všeho začínat Marc Janko. I vzhledem k tomu, že v tréninku působil David Lafata na podhrotové pozici. "Sezonu začneme asi se čtyřmi posilami v základní sestavě," naznačil Stramaccioni. Bude to Marc Janko, Semih Kaya, Lukáš Štetina a Martin Dúbravka? 

Přetlak na křídle zatím řeší zdravotní neschopnost

Pátým hráčem do základu by mohl být Izraelec Tal Ben Chaim, nejdražší fotbalista, který kdy přišel do české ligy. Jenže bývalý fotbalista Maccabi Tel Aviv ještě pořádně ve Spartě nekopl do míče. "Jde o svalové zranění. Navíc Ben Chaim odehrál během posledních tří let více než sto zápasů, takže o něj nemám strach," mírní Stramaccioni vážnost situace.

Ostatně Spartu absence na křídle nemusí tolik bolet. Krajních hráčů mají totiž na Letné až dost. Vukadinovič, Vatajelu, Šural, Plavšič, Ben Chaim, Václav Kadlec, Christian Frýdek a Néstor Albiach: všichni fotbalisté, kteří sedí na Stramaccioniho popis ofenzivních krajních hráčů. Do sestavy se vejdou ale pouze dva. 

Dá se tedy očekávat, že někteří fotbalisté ze sparťanského kádru ještě zamíří na hostování.

Proti Španělům stáli kousek od zlata. Podívejte se, co dnes dělají členové Hřebíkovy devatenáctky Proti Španělům stáli kousek od zlata. Podívejte se, co dnes dělají členové Hřebíkovy devatenáctky Prohlédněte zde
reklama