reklama

Stanciu, jakého Slavia potřebuje. Rumunovi chybí čísla, ale stává se z něj lídr

Nicolae Stanciu v zápase 16. kola Slavia - Teplice Nicolae Stanciu v zápase 16. kola Slavia - Teplice autor: Milan Kammermayer
Fotbalovou Slavii čeká v sobotu první domácí zápas po restartu soutěže. Tým z čela ligového pelotonu vyzve třetí Jablonec. V úterý se v Mladé Boleslavi ukázalo, že po odchodu Tomáše Součka by mohl roli lídra ve středu hřiště převzít Nicolae Stanciu.

Typově naprosto odlišný hráč. Oproti soubojovému a přímočarému Součkovi je Stanciu subtilní plejer, který se spoléhá především na techniku a schopnost vyjít ze situace jeden na jednoho jako vítěz.

Po stomilionovém přestupu od rumunského záložníka mnozí čekali víc. Na podzim střídal nadprůměrné výkony s horšími, záložní řadě stále dominoval tehdejší kapitán Souček.

Na jaře už kromě úvodního utkání s Bohemians nastupoval pravidelně v základní sestavě, ale nedokázal sehrát úlohu, která se od něj čekala. Měl být spojovníkem mezi obranou a útokem, hráčem, který bude týmu pomáhat ve chvílích, kdy ne všechno půjde hladce. Tuto úlohu ale nedokázal plnit.

Ve chvílích, kdy se Slavii přestalo dařit a soupeř narušil její herní plán, šel dolů i výkon Stanciua. Proti Mladé Boleslavi ovšem ukázal své kvality naplno. "Byl takový, jaký bychom si přáli, aby byl," řekl po zápase trenér Jindřich Trpišovský.

"Takhle ho znám z tréninku a z jeho výkonů. Měl skvělou koncentraci na zápas," pochvaloval si lodivod Slavie. Stanciuova nahrávka na gól Petra Ševčíka rozhodla utkání. U páté ligové asistence v případě rumunského záložníka ale rozhodně zůstat nemuselo.

Právě na počet gólů a asistencí se často stáčela kritika, která ke hvězdě Slavie směřovala. Dva góly a pět asistencí za 21 zápasů není na hráče jeho kalibru příliš vysoké číslo. Ve statistice přihrávek do gólové šance je ale nejlepší v lize a ve statistice předfinálních přihrávek druhý nejlepší za sparťanem Guélorem Kangou.

Sparta stále kupuje hvězdy, ale každý půlrok řeší, že nemá hráče, říká Hašek Sparta stále kupuje hvězdy, ale každý půlrok řeší, že nemá hráče, říká Hašek Čtěte zde

"Proti Boleslavi přihrál snad do čtyř gólových šancí," upozornil Trpišovský. "Mohl mít jiné čísla, ale my ty šance nevyužíváme," dodal k výkonu Stanciua.

Slavia je v tabulce první s osmibodovým náskokem a do konce zákaldní části zbývá odehrát pouhých pět kol. Před očekávanou nadstavbou se teprve ukáže, zda se Stanciu v sešívaném dresu promění do role šéfa na hřišti, která se od něj očekávala už na Letné, a i později v Edenu.

reklama