reklama

Vše o posledním kole základní části a nadstavbě. Nejzamotanější je boj o šestku

Matěj Helešic a Guélor Kanga Matěj Helešic a Guélor Kanga autor: Milan Kammermayer
Nedělním večerem se uzavře základní část nejvyšší domácí fotbalové soutěže. Posledních osm zápasů Fortuna:Ligy rozhodne o konečné podobě jednotlivých skupin. Nejvíc mají v závěrečném kole v sázce Baník, České Budějovice a Slovácko. Tyto týmy bojují o umístění v nejlepší šestce.

Ligová tabulka v neděli večer rozdělí kluby do tří skupin. Ve formátu s nadstavbovou částí se hraje teprve druhým rokem. Zrekapitulujme si, co se bude dít a co který tým v posledním kole základní části hraje.

Prvních šest týmů ligové tabulky bude hrát ve skupině o titul, ve které jsou garantovaná čtyři místa v evropských pohárech pro čtyři nejlepší. Pokud by vítěz domácího poháru mezi těmito nejlepšími byl i po skončení nadstavby, s Evropou může počítat dokonce pět nejlepších ligistů. I to má ovšem háček.

Týmy na sedmém až desátém místě budou hrát play off systémem mezi sebou doma a venku, podobně jako v evropských pohárech. Vítěz skupiny se potom popere s posledním týmem, který bude ze skupiny o titul na místě zajišťujícím předkolo Evropské ligy. Bude to buď čtvrtý, nebo podle výsledku poháru pátý tým.

Nejjednodušší je situace ve skupině o záchranu. Týmy na 11.-16. místě budou hrát každý s každým jednokolově, poslední tým sestoupí přímo do druhé ligy, týmy na 14. a 15. místě budou hrát dvoukolovou baráž o udržení se druhým a třetím celkem Fortuna:Národní ligy. Jaká je situace v praxi?

Kdo pronikne do šestky

Díky sérii čtyř výher v řadě si jistotu v nejelitnější skupině pojistila už proti Opavě Sparta. Pětice týmů tak bude hrát ve skupině o titul bez ohledu na dnešní výsledky. Slavia, Plzeň, Jablonec, Sparta a Liberec ji mají jistou.

O zbývající dvě místa se poperou Ostrava, České Budějovice a Slovácko. Pokud Baník nechce spoléhat na zaváhání Budějovic v Opavě, potřebuje v Liberci zvítězit.

Budějovice tak musí spoléhat na to, že Liberec proti Baníku získá alespoň bod. V opačném případě by Dynamo i přes výhru v Opavě skončilo kvůli horší vzájemné bilanci za Slovanem a hrálo by play off o Evropskou ligu. Šance Slovácka jsou spíše teoretické. Moravané potřebují porazit Spartu a doufat ve ztrátu Budějovic v Opavě i prohru Baníku v Liberci.

Rozdávají nám to jako lentilky. Fotbal má obří problém se zneužíváním léků na bolest Rozdávají nám to jako lentilky. Fotbal má obří problém se zneužíváním léků na bolest Čtěte zde

Konečné umístění týmů z první šestky bude zajímavé sledovat ještě z jednoho důvodu. První Slavii čekají zápasy venku s pátým a šestým týmem po základní části. Tato utkání budou důležitá z hlediska toho, zda Slavia udrží své postavení na čele tabulky. Podle aktuální tabulky by cestovala do neoblíbených destinací v Ostravě a v Liberci.

Ve skupině o Evropu už s jistotou budou hrát Bohemians, kteří čekají na poražené ze souboje o první šestku. Pravděpodobně se setkají se Slováckem, jehož šance proniknout do top 6 jsou, jak jsme popsali výše, spíše teoretické. Aby ve skupině o Evropu zůstala s jistotou i Boleslav, potřebuje bodovat v Karviné. Jinak ji může předskočit Olomouc. Čtvrtým do party bude Ostrava nebo České Budějovice.

O záchranu

Olomouc má ještě teoretickou šanci na to, aby se dostala na desáté místo, ale musela by porazit Plzeň a zároveň doufat ve výhru Karviné nad Boleslaví. Hanáci se tak pravděpodobně ocitnou v bojích o záchranu, mají ale na 11. místě luxusní náskok.

Až s osmibodovým odstupem následují dvanácté Teplice, po nich Zlín, Karviná, Příbram a Opava. S trochou nadsázky se dá říci, že skupina o záchranu startuje už dnes. Nejdůležitější otázkou je, na koho zbude po nadstavbové části Černý Petr a poputuje o ligu níž.

Poslední kolo základní části však bude pro týmy bojující o záchranu důležité ještě z jednoho důvodu. V případě shody bodů na konci sezony nebude rozhodovat mezi týmy vzájemný zápas nebo skóre, ale právě pořadí po základní části. To znamená, že pokud například Zlín skončí před Karvinou, má vůči ní v konečné tabulce prakticky bod navíc (stejný princip platí ve skupině o titul).

Nejméně bodů má momentálně Opava s trenérem Radoslavem Kováčem, jen o bod lépe jsou na tom Příbramští pod Pavlem Horváthem. I tady bude umístění po základní části důležité z hlediska domácích a venkovních utkání. Pokud by tabulka vypadala tak jako nyní i po 30. kole, zápas na život a na smrt mezi Příbramí a Opavou by se odehrál ve Středočeském kraji.

Poslední kolo základní části Fortuna:Ligy budeme na Aktuálně.cz sledovat v podrobném online přenosu.

reklama