Chelsea vyhrála Evropskou ligu. Díky gólu v nastavení

Petr Čech se stal druhým českým fotbalistou po Vladimíru Šmicerovi, který triumfoval v Lize mistrů i Evropské lize.
Petr Čech líbá trofej pro vítěze Evropské ligy. Chelsea tak po Lize mistrů získala další cennou trofej.
Dramatické finále rozhodl gólem Branislav Ivanovič ve třetí minutě nastaveného času.
Hráči Benfiky neukrývali svoje zklamání z knokautu v samém závěru.
...zároveň je osmým českým hráčem, který zažil triumf v Evropské lize či v předešlém Poháru UEFA.
15. 5. 2013 23:30

Amsterdam - Fotbalisté Chelsea triumfovali v Evropské lize a stali se po Portu druhým týmem v historii, který dokázal ve dvou letech po sobě ovládnout tuto soutěž i Ligu mistrů.

O triumfu londýnského klubu v amsterdamském finále proti Benfice Lisabon rozhodl ve třetí nastavení druhého poločasu srbský stoper Branislav Ivanovič, který hlavičkou po rohovém kopu rozhodl o výhře Chelsea 2:1.

Chelsea se tak stala po Juventusu Turín, Ajaxu Amsterdam a Bayernu Mnichov čtvrtým týmem, který ovládl všechny tři evropské klubové trofeje - Ligu mistrů, Evropskou ligu a někdejší Pohár vítězů pohárů.

Čech si připsal asistenci na gól

Už čtrnáctou trofej s Chelsea tak získal český reprezentační brankář Petr Čech, který byl i u loňského triumfu Chelsea ve finále Ligy mistrů v Mnichově proti Bayernu.

Stal se tak po Vladimíru Šmicerovi druhým Čechem, který získal obě největší evropské soutěže.

K triumfu dovedl Chelsea na trenérské lavičce Španěl Rafael Benítez, který soutěž vyhrál i v roce 2004 ještě pod názvem Pohár UEFA s Valencií. O rok později pak vyhrál Ligu mistrů s Liverpoolem.

Čech byl vidět výrazně i v amsterdamském finále, když na hrál v 60. minutě na úvodní gól Fernanda Torrese. Proskočil k němu Čechův výhoz za polovinu hřiště, Torres se zbavil obránce Luisaa a kličkou i Artura a poslal míč do odkryté branky.

Benfica nedokázala potvrdit převahu

Ještě v prvním poločase se mohla Chelsea dostat po střele Lamparda z dvaceti metrů, brankář Artur však do střely do protipohybu strčil na poslední chvíli ruku a vyrazil míč nad břevno.

Aktivnější však byla Benfica. Ta se mohla dostat do vedení v úvodu druhé půle, Cardozova hlavička skončila sice v bráně, paraguajskému útočníkovi však zkazil radost zdvižený praporek.

Po úvodním gólu Torrese se však Oscar Cardozo dočkal, když proměnil v 68. minutě penaltu za ruku Azpilicuety v pokutovém území.

Deset minut před koncem druhého poločasu mohl otočit vedení na stranu Benfiky, jeho střelu zpoza vápna však Čech vytlačil konečky prstů nad břevno.

Tři minuty před koncem mohl na druhé straně rozhodnout kapitán Chelsea Lampard, jeho povedenou střelu z 25 metrů však zastavilo břevno.

Lampard: Měli jsme poslední šanci vyhrát

Chelsea však přece jen z gólu radovala, ve třetí minutě nastavení vybojoval Ramires rohový kop, Matův centr zamířil přesně na hlavu Ivanoviče, který nedal pokusem do protipohybu Arturovi šanci zasáhnout.

V dramatickém závěru mohla Benfica vyrovnat, míč, který propadl za obranu, však těsně před kopačkami Cardoza odkopl obránce Cahill.

"Náš tým si to vítězství zasloužil za to, jak těžkou sezonu za sebou máme. Benfica zahrála opravdu skvěle, my jsme ale na konci zužitkovali tvrdou přípravu při standardních situacích. Trofej si zasloužíme," řekl po utkání Ivanovič.

"Nikdo si ten gól nezasloužil více než právě Ivanovič za to, jak nám pomáhá v obraně. Benfica byla v první půli určitě lepší, ale zvládli jsme to jako tým a pomohlo nám vědomí, že tohle byla možná naše poslední šance tuto soutěž vyhrát," dodal kapitán Chelsea Frank Lampard.

Benfica Lisabon - Chelsea 1:2 (0:0)

Branky: 68. Cardozo z pen. - 60. Torres, 90.+2 Ivanovič. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Garay, Luisao - Oscar. Diváci: 46.163.
Benfica: Artur - Almeida, Luisao, Garay (78. Jardel), Melgarejo (66. John) - Pérez, Matič, Rodrigo (66. Lima) - Salvio, Cardozo, Gaitán. Trenér: Jesus.
Chelsea: Čech - Azpilicueta, Cahill, Ivanovič, Cole - Luiz, Lampard - Ramires, Mata, Oscar - Torres. Trenér: Benítez.