Chelsea vyloupila Liverpool. Barcelona zostudila Bayern

Ivo Pospíšil, ip
8. 4. 2009 22:40
Liverpool - Chelsea 1:3, Barcelona - Bayern 4:0
Liverpoolský Fernando Torres překonává Petra Čecha. Na vítězství to však nestačilo | Foto: Sport

Praha - Fotbalisté londýnské Chelsea zvítězili ve středečním prvním čtvrtfinálovém utkání na hřišti Liverpoolu 3:1 a nakročili tak k postupu do další fáze.

Svěřencům Guuse Hiddinka pomohl k prvnímu vítězství nad "Reds" v sezoně i český brankář Petr Čech, který odchytal celých devadesát minut a připsal si několik spolehlivých zákroků.

Ve druhém, souběžně hraném utkání, se branám semifinále výrazně přiblížila také Barcelona, jež na Nou Campu jednoznačně deklasovala Bayern Mnichov 4:0.

Tradičně zaplněný a burácející stadion na Anfield Road viděl od začátku strhující klání, do něhož vstoupili beze sporu lépe domácí.

Již po osmi minutách hry odcentroval při jednom z mnoha obléhání Alvaro Arbeola a jeho pas přetavil pohotovým volejem v úvodní branku tradiční kanonýr Fernando Torres. Petr Čech byl proti jeho nekompromisní ráně bez šance.

Slavící fanoušky domácího týmu mohl vzápětí zchladit Didier Drogba, ovšem sám před vyběhnuvším Reinou zamířil jen do hrudi španělského brankáře.

Střelec z Pobřeží slonoviny měl šanci na reparát v osmadvacáté minutě, ale v další příležitosti z malého vápna přestřelil. Kouč Guus Hiddink jen na lavičce marně lomil rukama.

Vývoj otočil "neznámý" Ivanovič

"Reds" si však ze vzrůstající aktivity soupeře nebrali ponaučení, a tak ještě před koncem prvního poločasu litovali. Po rohovém kopu se zavěsil do vzduchu obrovitý obránce Branislav Ivanovič a svou první brankou v sezoně vyrovnal.

Liverpool se ihned vrhl do útoku a za další minutu mohl domácím vrátit vedení Dirk Kuyit, jenže toho vychytal pohotovým zákrokem Petr Čech.

Atraktivní fotbal pokračoval i ve druhé půli. Domácím divákům zatrnulo především po další příležitosti Didiera Drogby, jenž tentokrát už Reinu překonal, ale míč směřující za brankovou čáru odvrátil na poslední chvíli obětavým zákrokem obránce Jamie Carragher.

Odpověď si o chvíli později přichystal Fernando Torres, ale v nadějné příležitosti přestřelil.

Hosté svého soupeře v letošním ročníku ani jednou neporazili a o něco blíž svého snu byli po hodině hry. A opět u toho byl nováček v dresu Chelsea Branislav Ivanovič, jenž si naskočil na další rohový kop a dokonal obrat svého týmu.

Paralyzovaný Liverpool a zejména jeho stopeři se navíc nestačili vzpamatovat a Blues zvýšili už na 3:1. Tentokrát utekl po levém křídle Malouda a jeho přesný centr dopravil do sítě Didier Drogba.

Konečný stav se snažil ještě v závěru zmírnit Xabi Alonso, ale jeho dalekonosný pokus vyrazil připravený Čech.

Barcelona rozhodla už v první půli

Pořádnou lekci uštědřili Bayernu Mnichov fotbalisté Barcelony. Katalánský velkoklub zesměšnil svého německého protivníka už v prvním poločase čtyřmi brankami a do odvety si veze více než nadějný výsledek 4:0.

Vedoucí celek La Ligy na svého soupeře doslova vlétl a už v deváté minutě vysunul Samuel Eto´o dravého Argentince Messiho, a ten chladnokrevně zakončil na zadní tyč - 1:0.

Oba aktéři si o tři minuty své role prohodili a vítěz soutěže z roku 2006 na tom rozhodně netratil. Kamerunský reprezentant Eto´o střelou mezi nohy brankáře Butta skóre domácího týmu bez problémů zdvojnásobil.

Další diskutabilní okamžiky přišly o pár okamžiků později, kdy se Messi po zákroku Lella dožadoval odpískání pokutového kopu. Dostal však jen žlutou kartu za simulování a to rozlítilo i trenéra Guardiolu, který musel být následně vykázán na tribunu.

Thierry Henry slaví se spoluhráči čtvrtou branku
Thierry Henry slaví se spoluhráči čtvrtou branku | Foto: Sport

Ikona katalánského celku pak odtamtud sledovala další šanci Henryho, jenž svým pokusem na zadní tyč těsně minul.

Hladová Barcelona ale ukazovala, že stále nemá dost a po další akci Henryho se míč dostal znovu až k Messimu, který usměrnil míč potřetí za záda gólmana Butta.

Trenér Bayernu Jürgen Klinsmann jen stěží věřil vlastním očím. A to ještě mělo být hůř. Dvě minuty před koncem první půle se napřáhl z hranice pokutového území Thierry Henry a síť Bayernu se zavlnila počtvrté.

Tým, který v osmifinále uštědřil dva výprasky Sportingu Lisabon se tak dostal do opačné role a jeho šance na postup se tak notně vzdálila.

Odvety obou zápasů jsou na programu příští úterý.

Liverpool  - Chelsea 1:3 (1:1)
8. Torres - 39., 62. Ivanovič, 67. Drogba
Liverpool: Reina - Fábio Aurélio, Škrťel, Carragher, Arbeloa - Riera, Xavi Alonso, Lucas, Kuyt - Gerrard, Torres.
Chelsea: Čech - Ivanovič, Terry, Alex, A.Cole - Ballack, Essien, Lampard - Malouda, Kalou, Drogba.