reklama

Stín nad pohárem. Před finále Liberec - Sparta instruoval Berbr rozhodčího Královce

Pavel Královec Pavel Královec autor: Milan Kammermayer
Před červencovým finále fotbalového poháru mezi Libercem a Spartou volal tehdejší místopředseda fotbalové asociace (FAČR) Roman Berbr sudímu Pavlu Královcovi a požadoval po něm "politickou věc". Vyplývá to z policejních odposlechů. Sparta jakoukoliv spojitost s Berbrovými aktivitami odmítá.

Záznam komunikace mezi Romanem Berbrem a rozhodčím Pavlem Královcem je součástí vyšetřovacího spisu, z jehož části citoval server eFotbal.cz.

Frýdkův úlet. Šlápl na Malinského, místo červené viděl od Královce jen žlutou kartu Frýdkův úlet. Šlápl na Malinského, místo červené viděl od Královce jen žlutou kartu Čtěte zde

Deset dní před finále Mol Cupu mezi Libercem a Spartou (1:2) kontaktoval Berbr, který je momentálně už dva měsíce ve vazbě, místopředsedu komise rozhodčích Martina Wilczeka s dotazem, zda už má hotovou nominaci. Wilczek ho podle spisu ujistil, že ano a že nasadil "naši jedničku", tedy Královce.

O tři dny později si Berbr volal přímo s Královcem a žádal ho, že potřebuje "jednu politickou věc." "Ty to pochopíš. V pondělí byl za mnou Pepa Krula," říkal Berbr do telefonu. Josef Krula je bývalý rozhodčí, jehož ještě z jeho aktivní kariéry provází kontroverzní pověst. Nyní je sportovním manažerem Sparty.

"Jenom ho potřebuju, ho pozdravuj potom. A ze zbytku udělej suchej hajzl," dodal posléze Berbr. Pavel Královec na to reagoval, že "jim to nedělá problém." A prohlásil: "Ať mají o čem psát."

V samotném zápase k zajímavým momentům skutečně došlo. Především v 31. minutě, kdy domácího Tomáše Malínského za bezbrankového stavu na útočné polovině nejprve fauloval Adam Hložek a následně mu šlápl na hrudník Frýdek. Jelikož Královec zákrok neviděl, doporučil mu videorozhodčí (VAR) Emanuel Marek přezkoumat situaci. Hlavní sudí po zhlédnutí záznamu udělil sparťanskému obránci pouze žlutou kartu.

"Že to sudí Královec viděl na videu, navíc mu udělení červené karty doporučili oba kolegové u videa… Pro mě je žlutá karta nepochopitelná," řekl tehdy v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý mezinárodní rozhodčí Ivan Grégr.

"Situaci jsem ze svého pohledu na hrací ploše vyhodnotil tak, že bezprostředně po sobě došlo ke dvěma přestupkům vůči Malínskému. Nejprve k jeho podražení a vzápětí k zákroku Frýdka. Ze svého pozičního postavení jsem druhý zákrok na hřišti vnímal tak, že šlo spíše o nezaviněný kontakt Frýdka s Malínským. Při komunikaci s VAR jsem uvedl, že jsem šlápnutí Frýdka na Malínského neviděl," uvedl Královec v tiskové zprávě. Komise rozhodčích později označila jeho verdikt za chybný.

Sparta se v reakci na informace z policejních odposlechů od jednání Romana Berbra distancovala. "Klub reaguje na informace, pocházející údajně z vyšetřovacího spisu, které se objevily v médiích. Odmítáme být spojováni s kauzou Romana Berbra. Klub neovlivňoval delegaci sudích na konkrétní zápasy, Sparta si naopak přeje důkladné prošetření celé kauzy a věří, že všichni, kteří se dopustili protiprávního a korupčního jednání, budou potrestáni," píše se v prohlášení letenského klubu.

reklama