reklama

"Čistý sexismus." Moderátor chtěl po držitelce Zlatého míče, aby na pódiu twerkovala

Moderátor Martin Solveig chtěl po vítězce Adě Hegerbergové při vyhlašování Zlatého míče, aby na pódiu twerkovala Reuters |  00:23
Poprvé v historii dostala Zlatý míč i nejlepší fotbalistka. Přelomovou událost však zastínila sexistická aféra, kdy moderátor slavnostního večera vyzval na pódiu historicky první vítězku, aby zatwerkovala.

Měla to být slavnostní chvíle, ale průvodce vyhlašováním Zlatých míčů ji totálně zazdil. Francouzský DJ Martin Solveig totiž premiérovou ženskou držitelku prestižní trofeje Adu Hegerbergovou vyzval, aby na pódiu předvedla twerk. Což je tanec, při němž tanečnice předvádí především vyzývavé pohyby pánví. "Ne," odmítla zjevně zaskočená norská fotbalistka a vypadalo to, že z jeviště odejde.

Solveig ji pak "umluvil" alespoň na několik tanečních kroků, které sledovalo auditorium v Paříži za mrazivého ticha. Na internetu se hned strhla lavina reakcí, které Solveigovo jednání odsoudily.

"2018 - a konečně máme Zlatý míč pro ženy (šokující, eh) a jeho první vítězka, Ada Hegerbergová, musí čelit tomuhle nesmyslu. Požádal tenhle člověk taky Modriče, jestli může zatwerkovat?" ptá se třeba novinářka Victoria Uwonkundaová. Chorvatský záložník Luka Modrič zvítězil v tradiční mužské části ankety, kterou pořádá francouzský časopis L´Equipe.

Solveigovo chování je pak většinou označováno jako "čistý sexismus". Populární DJ se po smršti kritiky rozhodl omluvit prostřednictvím videa, které umístil na sociální sítě, obvinění ze sexismu však odmítl. "Lidi, byl jsem trochu ohromen a překvapen tím, co jsem si přečetl na internetu. Samozřejmě jsem nechtěl nikoho urazit," prohlásil Solveig ve videu s tím, že za "nedorozumění" může i jeho horší úroveň angličtiny.

"Nikdy by mě nenapadlo, že tohle může být považováno za nějaký útok. Zvlášť když uvážíte celý kontext, že jsme já a Ada vše zakončili tancem na píseň Franka Sinatry. Byl to jen vtip. Možná špatný vtip. Omlouvám se těm, koho to urazilo. Promiňte," zopakoval Solveig a připsal: "Moje hledisko: Nepozval jsem ženu na twerk, ale na tanec na Sinatrovu píseň. Podívejte se na celý úsek. Lidé, kteří mě dvacet let sledují, tak ví, s jakou úctou se chovám a obzvlášť k ženám."

Omluva Martina Solveiga:

V dalším tweetu pak Solveig uvedl, že fotbalistka francouzského Lyonu celou záležitost pochopila. "Vysvětlil jsem Adě celý ten rozruch a ona mi řekla, že rozumí, že to byl vtip," napsal Solveig a znovu se omluvil.

reklama