Haaland režíroval jasnou výhru Citizens v derby. West Ham s Čechy podlehl Evertonu

Aktualizováno 29. 10. 2023 23:33
Fotbalisté Manchesteru City v šlágru 10. kola anglické ligy zvítězili v městském derby na hřišti United 3:0. Dva góly dal Erling Haaland. Hráči City jsou třetí s dvoubodovou ztrátou na první Tottenham a horším skóre než má druhý Arsenal. "Rudí ďáblové" jsou osmí.
Erling Braut Haaland slaví gól v derby Manchesteru City proti United.
Erling Braut Haaland slaví gól v derby Manchesteru City proti United. | Foto: Reuters

City do zápasu vstoupili aktivněji a v největší šanci je zastavila dvojice Onana - Maguire. Ve 25. minutě zasáhl videorozhodčí. Dánský útočník Höjlund si při bránění standardní situace pomohl přidržením Rodriho a Citizens měli k dispozici historicky první penaltu na stadionu Old Trafford v Premier League. Haaland ji proměnil. Do přestávky ještě oba brankáři podrželi své týmy po šancích Haalanda a McTominaye.

Čtyři minuty po přestávce zdvojnásobil vedení hostů znovu Haaland. Zůstal trestuhodně nehlídaný na zadní tyči Onanovy branky a hlavou se zblízka nemýlil. Vítězství svěřenců Pepa Guardioly pečetil v 80. minutě Foden.

Liverpool doma porazil Nottingham 3:0. Domácím chyběl útočník Luis Díaz, jemuž v Kolumbii unesli rodiče. Podle tamních médií je přepadli ozbrojení muži na motocyklech na čerpací stanici v domovském městě Barrancas. Díazovu matka už je osvobozena, pátrání po otci pokračuje.

"Nikdy jsem nic takového nezažil, je to nová zkušenost, bez které bych se obešel," řekl trenér Liverpoolu Jürgen Klopp. Jeho svěřenci proti outsiderovi z Nottinghamu nezaváhali a po brankách Joty, Núňeze a Salaha zůstali na čtvrtém místě, na vedoucí Tottenham ztrácejí tři body.

West Ham s reprezentanty Vladimírem Coufalem a Tomášem Součkem podlehl doma Evertonu 0:1. Obránce Coufal odehrál celé utkání, záložník Souček naskočil na závěrečnou zhruba čtvrthodinu. V té době už hosté vedli, poté co se v 51. minutě prosadil Calvert-Lewin, který vstřelil první gól v sezoně a jubilejní padesátý v Premier League. Největší příležitosti West Hamu měl Bowen, ale v obou případech minul branku.

West Ham čeká na ligové vítězství už tři kola a utrpěl třetí soutěžní porážku za sebou včetně neúspěchu v Evropské lize proti Olympiakosu. S vyrovnanou bilancí 4-2-4 mu patří deváté místo v tabulce. Everton už má jen o čtyři body méně, po třetí výhře v sezoně a zároveň z pěti posledních kol se vzdálil sestupovým příčkám.

Aston Villa porazila Luton Town 3:1 a pošesté v řadě neprohrála, přičemž pětkrát zvítězila. Birminghamský klub je v tabulce pátý a na čelo ztrácí čtyři body. Luton počtvrté za sebou nezvítězil a je s pěti body osmnáctý.

Brighton doma remizoval s Fulhamem 1:1. Za domácí se trefil devatenáctiletý Evan Ferguson a stal se prvním teenagerem od roku 2005, který v jednom kalendářním roce dal v anglické nejvyšší soutěži deset branek. Před osmnácti lety se to podařilo Waynu Rooneymu.

Anglická fotbalová liga - 10. kolo:

West Ham - Everton 0:1 (51. Calvert-Lewin), Aston Villa - Luton 3:1 (49. a 63. Diaby, 17. McGinn - 83. vlastní Martínez), Brighton - Fulham 1:1 (27. Ferguson - 66. Palhinha), Liverpool - Nottingham 3:0 (31. Jota, 35. Núňez, 77. Salah), Manchester United - Manchester City 0:3 (26. z pen. a 49. Haaland, 80. Foden).

Bundesliga

Fotbalisté Leverkusenu i s navrátilcem Patrikem Schickem porazili Freiburg 2:1 a vedou bundesligu i po 9. kole. Reprezentační útočník po vleklém zranění třísla po čtvrtečním debutu v Evropské lize nastoupil poprvé i v ligové soutěži, hrál posledních šest minut. Do bundesligy se Schick zapojil poprvé od 5. března. V 90. minutě s ním naskočil i Adam Hložek.

Skóre otevřel ve 36. minutě po individuální akci záložník Bayeru Wirtz. Leverkusen nadále dominoval, ale další branku přidal až po hodině hry s přispěním brankáře Atuboluy. Mládežnický reprezentant Německa si do sítě srazil Hofmannovu střelu, která šla zprvu pouze do tyče.

Freiburgu se o devět minut později podařilo snížit. Po necelých dvou minutách na hřišti se ze standardní situace prosadil Gulde po asistenci kapitána Grifa, jenž se před třemi dny v Evropské ligy zaskvěl hattrickem proti srbskému klubu Bačka Topola.

Leverkusen odrazil útok mistrovského Bayernu Mnichov a v čele tabulky má na něj náskok dvou bodů.

Dortmund remizoval na hřišti Frankfurtu 3:3. Šestigólovou přestřelku uzavřel gólem v 82. minutě hostující Julian Brandt. Borussia zatím v bundeslize neprohrála a je čtvrtá.

Domácí po 24. minutách vedli už 2:0, obě branky dal Egypťan Marmúš. Hororový úvod pro Dortmund uzavřelo v 26. minutě zranění brankářské jedničky a kapitána Kobela. Vystřídal ho Meyer. V nastavení prvního dějství snížil pohotovou střelou z prvního dotyku Sabitzer.

Trenér Borussie Edin Terzič po přestávce vyslal do hry útočníky Moukoka a Adeyemiho a měl šťastnou volbu. Moukoko už po devíti minutách na hřišti srovnal na 2:2. Domácím vrátil náskok v 68. Čaibí. alžírský reprezentant se v bundeslize trefil poprvé od letního přestupu z Toulouse. Osm minut před koncem uzavřel strhující podívanou střídající Brandt.

Německá fotbalová liga - 9. kolo:

Eintracht Frankfurt - Dortmund 3:3 (8. z pen. a 24. Marmúš, 68. Čaibí - 45.+1 Sabitzer, 55. Moukoko, 82. Brandt), Leverkusen - Freiburg 2:1 (36. Wirtz, 61. vlastní Atubolu - 70. Gulde).

Serie A

Fotbalisté AS Řím tři dny po výhře nad Slavií v Evropské lize podlehli 0:1 Interu Milán, jenž zůstal v čele v Serie A. Gól dal v závěru Marcus Thuram. Cagliari se podařil největší obrat v historii italské ligy, AC Milán v Neapoli přišel o dvoubrankový náskok a remizoval 2:2.

Na milánské San Siro se v dresu AS vrátil bývalý hráč Interu Romelu Lukaku. Belgického reprezentanta domácí fanoušci přivítali pískotem ze 40 tisíc píšťalek, které před zápasem rozdávali aktivní fanoušci Interu.

Trenér José Mourinho naordinoval svým svěřencům silně defenzivní taktiku. V prvním poločase Římané nevystřelili ani jednou, zatímco hráči Interu to zvládli dvanáctkrát. Takovou statistiku mělo AS naposledy v sezoně 2004/05. Milánský tým dvakrát trefil břevno a nerozhodné skóre změnil až Thuram devět minut před koncem.

Inter má v čele náskok dvou bodů na Juventus, toho ale dnes ještě může přeskočit AC Milán, pokud uspěje v Neapoli. Fotbalisté AS prohráli po sérii tří ligových výher a jsou osmí.

Cagliari porazilo Frosinone 4:3, přestože v 72. minutě prohrávalo 0:3. Takový obrat dokonali jako první. Nejblíže byla Perugia v roce 2001, kdy prohrávala s Bari 3:0 v 67. minutě a poté vyhrála 4:3.

"Vždycky říkám, abyste do hry dali všechno až do konce. Doufám, že toto vítězství bude milníkem," řekl domácí trenér Claudio Ranieri, jehož tým byl před zápasem na dně tabulky. Jakub Jankto nastoupil v základní sestavě Cagliari a v 63. minutě střídal.

Frosinone se dostalo do třígólového vedení díky dvěma gólům útočníka Soulého, který hostuje z Juventusu. Dvacetiletý Argentinec skóroval v sezoně už pětkrát. Ve 30. minutě zahodil domácí Mancosu možnost snížit z penalty. Naopak krátce po začátku druhého poločasu přidal třetí branku Brescianini.

Obrat Cagliari nastartoval v 72. minutě efektním obstřelem Oristanio. O čtyři minuty později využil chyby v rozehrávce Makoumbou, ve čtvrté minutě nastavení srovnal hlavou z rohu Pavoletti a sám o dvě minuty později na hraně ofsajdu překonal brankáře Turatiho zblízka. Pro čtyřiatřicetiletého útočníka, který naskočil až ve 46. minutě, to byly první ligové branky v sezoně.

AC Milán v Neapoli zažil téměř snový první poločas. V 19. minutě sice vinou zranění musel střídat obránce Kalulu, ale po jeho odchodu se do přestávky dvakrát prosadil Giroud. Obě Francouzovy trefy byly jako přes kopírák, v obou případech se trefil hlavou po centru z pravé strany. Čerstvý sedmatřicátník tak ukončil čekání na gól, které trvalo od 1. září, kdy se prosadil proti AS Řím.

Jako by se však "Rossoneri" nechali vedením ukolébat, pět minut po přestávce snížil ranou zblízka Politano a o dalších 13 minut později srovnal Raspadori obstřelem z přímého kopu. Byla to první branka přímo z volného kopu v tomto ročníku Serie A. Naposledy se obdobně prosadil Candreva v květnu v dresu Salerna do sítě Udine. Remíza znamenala pro AC ztrátu druhého místa, naopak Neapol se díky bodu udržela v top čtyřce a na dnešního soupeře ztrácí čtyři body.

Italská fotbalová liga - 10. kolo:

Cagliari - Frosinone 4:3 (90.+4 a 90.+6 Pavoletti, 72. Oristanio, 76. Makoumbou - 23. a 37. Soulé, 49. Brescianini), Monza - Udine 1:1 (27. Colpani - 67. Lucca), Inter Milán - AS Řím 1:0 (81. Thuram), Neapol - AC Milán 2:2 (50. Politano, 63. Raspadori - 22. a 31. Giroud).

La Liga

Fotbalisté Atlética porazili Alavés 2:1 a díky šestému ligovému vítězství v řadě vystřídali Barcelonu na třetím místě v tabulce. Madriďané mají navíc jen o tři body méně než dvojice týmů v čele Real Madrid a Girona a k tomu o jeden odehraný zápas méně.

O tříbodový zisk Atlética se brankami zasloužili Riquelme a Morata, oba skórovali v první půli. Hosté už pouze v závěru snížili díky brance Guevary. V tabulce jim patří 17., poslední nesestupová příčka s tříbodovým náskokem na Celtu Vigo a Granadu, ta má však zápas k dobru.

Soupeř pražské Sparty v základní skupině Evropské ligy Betis Sevilla porazil Pamplonu 2:1 a v soutěžních zápasech nepoznal přemožitele už poosmé za sebou. Největší podíl na úspěchu měl záložník Isco: přihrál na první branku Willianu Josému a sám ve čtvrté minutě nastavení vystřelil svému týmu tři body poté, co pět minut před koncem srovnal García.

Španělská fotbalová liga - 11. kolo:

Betis Sevilla - Pamplona 2:1 (45.+1 Willian José, 90.+5 Isco - 85. García), Vallecano - San Sebastian 2:2 (19. Mumin, 90.+1 Bebé - 41. a 66. z pen. Oyarzabal), Bilbao - Valencie 2:2 (32. De Marcos, 90.+7 Berenguer - 62. Pérez, 68. Duro), Atlético Madrid - Alavés 2:1 (27. Riquelme, 45.+1 Morata - 90.+6 Guevara).

1. Real Madrid 11 9 1 1 23:8 28
2. Girona 11 9 1 1 25:13 28
3. Atlético Madrid 10 8 1 1 25:9 25
4. FC Barcelona 11 7 3 1 23:12 24
5. San Sebastian 11 5 4 2 20:14 19
6. Bilbao 11 5 3 3 18:12 18
7. Betis Sevilla 11 4 5 2 14:15 17
8. Vallecano 11 4 5 2 14:15 17